Jak naformátovat SD kartu na ExFat v Ubuntu

Systém souborů exFat je jedním z nejlepších formátů pro použití na kartě SD, zejména pokud se karta SD používá v systému Android, protože má spoustu užitečných funkcí. V této příručce vám ukážeme, jak naformátovat SD kartu na ExFat na Ubuntu.

SD karta na ExFat v Ubuntu

Upozorňujeme, že ačkoli se tyto pokyny zaměřují na Ubuntu, budou fungovat na všech operačních systémech založených na Linuxu. Pokud potřebujete formátovat v ExFat a nepoužíváte Ubuntu, neváhejte nás sledovat.

Možnost 1 – Disky Gnome

Nejlepší způsob, jak naformátovat SD kartu na formát souboru ExFat v Ubuntu, je pomocí aplikace Gnome Disks. Tento program má vestavěnou podporu pro ExFat a jednoduché GUI, kterému rozumí každý, dokonce i začátečník.

Chcete-li začít, musíte se ujistit, že váš počítač Ubuntu Linux má nainstalované disky Gnome. Pokud jej nemáte nastavený, spusťte terminál na ploše Ubuntu Linux stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledáním „Terminál“ v nabídce aplikace.

Jakmile se otevře okno terminálu, použijte níže uvedený příkaz apt install k instalaci aplikace Gnome Disks do počítače Ubuntu. Nebo, pokud nechcete terminál používat, spusťte Ubuntu Software, vyhledejte „Disks“ nebo „Gnome Disks“ a nainstalujte software tímto způsobem.

Poznámka: Pokud nepoužíváte Ubuntu, můžete si nástroj Gnome Disks nainstalovat poměrně snadno na webu Pkgs.org. Nebo vyhledáním aplikace v Gnome Software nebo KDE Discover.

sudo apt install gnome-disk-utility

Nyní, když je nainstalována aplikace Gnome Disks, spusťte ji vyhledáním „Disky“ v nabídce aplikace. V případě potřeby jej můžete také spustit pomocí „gnome-disk-utility“ z příkazového řádku terminálu.

S Gnome Disks otevřenými na ploše Ubuntu postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem a zformátujte SD kartu ve formátu ExtFat.

Krok 1: Zapojte SD kartu do Ubuntu přes USB čtečku karet nebo slot pro čtečku SD karet vestavěný do vašeho PC. Po připojení by to Gnome Disky měly automaticky zobrazit v levém postranním panelu.

Pokud své zařízení nevidíte, zavřete a znovu spusťte Gnome Disks.

Krok 2: Najděte své zařízení SD Card na postranním panelu a vyberte jej pomocí myši. Po výběru pomocí myši najděte nabídku v pravém horním rohu a klikněte na ni.

V nabídce vyberte možnost „Formátovat disk“. Tato volba vám umožní vymazat SD kartu. Po kliknutí na „Formátovat disk“ se zobrazí nabídka. Vyberte „Nepřepisovat existující data (rychle).

Ve druhém poli vyberte „Kompatibilní s moderními systémy a pevnými disky > 2 TB (GPT). Tuto možnost budete potřebovat k použití ExFat.

Když jsou obě možnosti nabídky nastaveny, zvolte „Formátovat“.

Krok 3: Když je vaše zařízení naformátováno, všechny oddíly jsou pryč. Zde najděte symbol „+“ a klikněte na něj myší. Toto tlačítko vyvolá nabídku nového oddílu.

Pomocí posuvníku oddílu vyberte, jak velký oddíl bude. Poté klikněte na „Další“.

Krok 4: Najděte zaškrtávací políčko „Jiné“ a klikněte na něj myší. Musíte vybrat tuto možnost, protože „ExFat“ se nachází v této oblasti.

Po kliknutí na „Jiné“ klikněte na zaškrtávací políčko s „exFAT“. Výběrem této možnosti sdělíte Gnome Disks, aby naformátovali váš oddíl na „exFAT“.

Klikněte na „Vytvořit“ pro dokončení procesu.

Možnost 2 – Terminál

I když je Gnome Disks jednoznačně nejjednodušším způsobem formátování disku, není to jediný způsob, jak toho dosáhnout. Přes terminál můžete také naformátovat USB flash disk ve formátu ExFat.

Chcete-li začít, otevřete okno terminálu. Terminálové okno můžete otevřít stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledáním „Terminál“ v nabídce aplikace.

Jakmile se otevře okno terminálu, použijte příkaz lsblk k zobrazení všech připojených blokových zařízení na vašem počítači. Najděte štítek SD karty. V tomto příkladu je označení jednotky /dev/sde1. Vaše se budou lišit.

Po nalezení štítku jednotky můžete na zařízení vytvořit nový systém souborů. Chcete-li to provést, použijte příkaz mkfs.exfat. Tento příkaz přepíše tabulku oddílů a přeformátuje ji, aby bylo vše vymazáno.

sudo mkfs.extfat /dev/sde1

Po dokončení příkazu se zobrazí „Systém souborů byl úspěšně vytvořen“. Takto poznáte, že je proces dokončen. V tomto okamžiku můžete ověřit, že souborový systém skutečně běží ExFat spuštěním příkazu lsblk -f.

lsblk -f

Výše uvedený příkaz vypíše každé blokové zařízení, ale také zobrazí systém souborů, který je k zařízení připojen. Najděte tedy svou zformátovanou SD kartu a podívejte se do sloupce „FSTYPE“, abyste potvrdili, že formátování bylo úspěšné.