Jak nainstalovat klienta DBeaver MySQL na Ubuntu

DBeaver je sofistikovaný nástroj pro správu klientského softwaru SQL a nástroj pro správu databází. Je to open source a funguje na všech platformách, včetně Linuxu. V této příručce vám ukážeme, jak nainstalovat program DBeaver na Ubuntu.

Jak nainstalovat klienta DBeaver MySQL na Ubuntu – Terminál (Apt)

Aplikace DBeaver je instalovatelná na Ubuntu prostřednictvím správce balíčků Apt, což je terminálová aplikace. Chcete-li, aby klient DBeaver MySQL pracoval na vašem systému Ubuntu, proveďte následující.

Nejprve otevřete okno terminálu na ploše Ubuntu. Terminálové okno na ploše Ubuntu můžete otevřít stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Jakmile je otevřen, použijte příkaz wget downloader k získání nejnovějšího balíčku Ubuntu DEB DBeaver.

wget https://dbeaver.io/files/dbeaver-ce_latest_amd64.deb

Po stažení nejnovější verze DBeaver musíte na svém počítači Ubuntu nastavit Javu. Vydání DEB balíčku DBeaveru není dodáváno s Javou, takže si jej budete muset nainstalovat sami. Pomocí příkazu Apt install níže zprovozněte OpenJDK 11.

sudo apt install openjdk-11-jre openjdk-11-jdk -y

Jakmile je Java nastavena, pomocí příkazu CD přesuňte okno terminálu do adresáře „Downloads“, kde je na vašem počítači balíček DBeaver DEB.

cd ~/Downloads

Uvnitř složky „Downloads“ použijte příkaz Apt install k instalaci balíčku DEB DBeaver do vašeho systému Ubuntu Linux.

sudo apt install ./dbeaver-ce_21.0.0_amd64.deb

Po zadání příkazu apt install výše Ubuntu shromáždí všechny související závislosti pro DBeaver potřebné pro správnou instalaci programu a vypíše je. Poté vás požádá, abyste pokračovali stisknutím Y. Učiň tak.

  Jak odesílat zvukové zprávy pomocí Siri na iPhone

Jakmile stisknete tlačítko Y, Ubuntu začne instalovat DBeaver na váš počítač Ubuntu Linux. Mělo by to být rychlé. Po dokončení instalace uvidíte v nabídce aplikace „DBeaver“!

Jak nainstalovat klienta DBeaver MySQL na Ubuntu – Terminál (balíček Snap)

Aplikace DBeaver je k dispozici uživatelům Ubuntu prostřednictvím balíčku DEB. To je skvělé, protože to znamená, že funguje na většině operačních systémů Ubuntu Linux a dokonce i na systémech založených na Ubuntu. Jeho instalace však není vždy bezproblémová.

Pokud byste raději instalovali aplikaci DBeaver na svůj počítač Ubuntu prostřednictvím balíčku Snap, budete rádi, že ji vývojáři aplikace odeslali do obchodu Snap.

Chcete-li začít instalovat DBeaver na váš počítač Ubuntu prostřednictvím balíčku Snap, musíte otevřít okno terminálu na ploše Ubuntu. Chcete-li otevřít terminál, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“.

  Jak stahovat aplikace, které již nejsou v App Store vašeho telefonu

Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, zadejte níže uvedený příkaz snap install.

sudo snap install dbeaver-ce

Po zadání snap install, Ubuntu Snap Store nainstaluje DBeaver do vašeho systému. Po dokončení procesu vyhledejte v nabídce aplikace „DBeaver“ a použijte aplikaci!

Jak nainstalovat klienta DBeaver MySQL na Ubuntu – Terminál (Flatpak)

Klient DBeaver MySQL je k dispozici jako balíček Flatpak, navíc k balíčku Snap. Pokud tedy chcete nainstalovat aplikaci DBeaver na svůj počítač Ubuntu, ale nechcete se zabývat metodou instalace DEB nebo Snap, zde je to, co dělat.

Nejprve otevřete okno terminálu na ploše Ubuntu. Chcete-li otevřít okno terminálu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně spusťte okno terminálu vyhledáním „Terminál“ v nabídce aplikace.

  Jak vytvořit seznam e-mailů pro Gmail pro odesílání skupinových e-mailů

S otevřeným terminálovým oknem a připraveným k použití postupujte podle našeho průvodce nastavením běhového prostředí Flatpak. Tento runtime je vyžadován k instalaci balíčků Flatpak a bez něj nebude vydání Flatpak DBeaver fungovat.

Po nastavení běhového prostředí Flatpak musíte nakonfigurovat obchod s aplikacemi Flathub. Flathub je místo, kde je distribuováno 90 % všech balíčků Flatpak, včetně aplikace DBeaver. Chcete-li povolit obchod s aplikacemi Flathub, použijte následující příkaz flatpak remote-add.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Jakmile je na vašem počítači se systémem Linux povolen obchod s aplikacemi Flathub, můžete nainstalovat aplikaci DBeaver na váš počítač Ubuntu. Chcete-li jej nainstalovat, použijte následující instalační příkaz flatpak níže.

flatpak install flathub io.dbeaver.DBeaverCommunity

Doplňky Flatpak DBeaver

Kromě aplikace DBeaver distribuuje Flathub také doplňky PostgreSQL a MariaDB. Pokud byste chtěli nainstalovat tyto doplňky navíc k aplikaci DBeaver na Ubuntu prostřednictvím Flatpak, můžete.

Chcete-li nainstalovat doplněk PostgreSQL do DBeaver přes Flatpak, použijte následující instalační příkaz flatpak níže.

sudo flatpak install io.dbeaver.DBeaverCommunity.Client.pgsql 

Chcete-li nainstalovat doplněk MariaDB do DBeaver přes Flatpak, zadejte následující instalační příkaz flatpak.

sudo flatpak install io.dbeaver.DBeaverCommunity.Client.mariadb