Jak nainstalovat Pgadmin na Linux

Pgadmin je open-source nástroj pro správu a vývoj pro PostgreSQL, otevřený databázový software. Tento nástroj je nezbytný pro ty, kteří intenzivně pracují s PostgreSQL. Zde je návod, jak nainstalovat aplikaci v systému Linux.

Pgadmin na Linuxu

Jak nainstalovat Pgadmin na Ubuntu

PGAdmin je k dispozici pro uživatele Ubuntu prostřednictvím softwarového úložiště Apt. Chcete-li zahájit instalaci, musíte nejprve otevřít okno terminálu. Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Ubuntu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem.

Když je otevřené okno terminálu, použijte příkaz apt install k instalaci programu „Curl“. Chcete-li získat klíč Pgadmin, bude nutné nainstalovat tento program.

sudo apt install curl

Jakmile je aplikace Curl nainstalována, použijte ji na Ubuntu ke stažení veřejného klíče Pgadmin pro úložiště. Tento klíč je vyžadován pro interakci s instalacemi v repo.

sudo curl https://www.pgadmin.org/static/packages_pgadmin_org.pub | sudo apt-key add

Nyní, když je klíč přidán do vašeho systému Ubuntu, budete muset přidat řádek úložiště Pgadmin do vašich softwarových zdrojů. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je pomocí příkazu níže. Automaticky zapíše repo do souboru, takže jej můžete snadno používat na Ubuntu.

sudo sh -c 'echo "deb https://ftp.postgresql.org/pub/pgadmin/pgadmin4/apt/$(lsb_release -cs) pgadmin4 main" > /etc/apt/sources.list.d/pgadmin4.list"

Chcete-li dokončit nastavení úložiště, budete muset aktualizovat svůj systém.

sudo apt update

Jakmile je repo nastaveno na vašem systému Ubuntu, může začít instalace Pgadmin. Pomocí příkazu apt install níže nainstalujte software.

  Jak používat příkaz historie v systému Linux

Pro veškerý software Pgadmin spusťte následující příkaz:

sudo apt install pgadmin4

Pokud potřebujete desktopovou verzi aplikace pro Ubuntu, nainstalujte si do počítače balíček „pgadmin4-desktop“ pomocí příkazu níže.

sudo apt install pgadmin4-desktop

A konečně, pokud na svém systému Ubuntu potřebujete pouze webovou verzi Pgadmin, použijte níže uvedený příkaz k instalaci balíčku „pgadmin4-web“ pomocí příkazu níže.

sudo apt install pgadmin4-web

Jak nainstalovat Pgadmin na Debian

Web Pgadmin má logo Ubuntu, za nímž v sekci stahování následuje slovo „apt“. Není to však jen pro Ubuntu, ale každý OS Linux, který používá Apt jako správce balíčků. Z tohoto důvodu víme, že bude fungovat na Debianu.

  Jak nahrávat a sdílet soubory z terminálu Linux pomocí Transfer.sh

Aby Pgadmin fungoval na vašem počítači s Debianem, musíte nejprve otevřít okno terminálu. Chcete-li to provést, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo v nabídce aplikace vyhledejte „Terminál“.

V otevřeném okně terminálu použijte příkaz apt-get install k instalaci nástroje Curl. Tento nástroj je nutný ke stažení repo klíče Pgadmin.

sudo apt-get install curl

Dále si musíte stáhnout klíč úložiště Pgadmin do Debianu. Tento klíč umožňuje používat repo Pgadmin, takže tento krok nepřeskakujte.

sudo curl https://www.pgadmin.org/static/packages_pgadmin_org.pub | sudo apt-key add

Nyní budete muset použít příkaz sudo sh níže k zápisu úložiště Pgadmin do vašeho systému Debian.

sudo sh -c 'echo "deb https://ftp.postgresql.org/pub/pgadmin/pgadmin4/apt/$(lsb_release -cs) pgadmin4 main" > /etc/apt/sources.list.d/pgadmin4.list'

Spusťte příkaz update pro obnovení zdrojů softwaru Debianu. Chcete-li to provést, použijte příkaz apt-get update.

sudo apt-get update

Jak nainstalovat Pgadmin na Arch Linux

Pgadmin není oficiálně podporován na stránce stahování webu Pgadmin. Arch Linux však tento program oficiálně balí do repozitářů Arch Linuxu a uživatelé jej mohou instalovat a pravidelně získávat aktualizace, stejně jako jakýkoli jiný operační systém Linux.

  Jak nastavit sdílení plochy VNC v systému Linux pomocí TigerVNC

Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu na ploše Arch Linuxu. Když je otevřené okno terminálu, použijte níže uvedený příkaz pacman k instalaci Pgadmin do vašeho systému.

sudo pacman -S pgadmin

Jak nainstalovat Pgadmin na Fedoru

Pgadmin3 je k dispozici v oficiálních úložištích softwaru Fedora Linux. Toto vydání je však zastaralé, a přestože funguje dobře, oficiální web obsahuje Pgadmin4 pro Fedoru a další distribuce založené na RPM.

Chcete-li zahájit proces instalace, musíte do Fedory přidat oficiální repo. Chcete-li to provést, stáhněte si oficiální repo RPM pomocí příkazu níže.

sudo rpm -i https://ftp.postgresql.org/pub/pgadmin/pgadmin4/yum/pgadmin4-fedora-repo-2-1.noarch.rpm

Po instalaci balíčku budete moci nainstalovat program Pgadmin do Fedory.

Pro režim plochy pro Fedoru nainstalujte balíček „pgadmin4“ pomocí příkazu dnf níže.

sudo dnf install pgadmin4-desktop

Pro webovou verzi Pgadmin nainstalujte balíček „pgadmin4-web“.

Jak nainstalovat Pgadmin na OpenSUSE

Nejnovější vydání Pgadmin (verze 4) je k dispozici pro instalaci v repozitářích OpenSUSE. Aby to fungovalo, můžete jednoduše zadat následující instalační příkaz zypper níže.

sudo zypper install pgadmin4

Instalací výše uvedeného balíčku nastavíte webový i desktopový režim na OpenSUSE Linux.