Jak nainstalovat Plex Media Player na Linux

Plex Media Player je nativní linuxová aplikace GTK, díky které je překvapivě snadné užívat si obsah Plex z plochy Linuxu a je vynikající pro ty, kteří používají Plex na Linuxu a nechtějí jej používat ve webovém prohlížeči. V této příručce vám ukážeme, jak jej nastavit v systému Linux.

Plex Media Player na Linuxu

Instalace Plex Media Player na Linux

Plex Media Player je k dispozici pro mnoho operačních systémů Linux. Oficiální balíčky však mají jen některé. Uživatelé Ubuntu a Debian si budou muset stáhnout buď vydání AppImage, nebo použít instalační pokyny Flatpak.

Ubuntu a Debian

Než budete moci spustit Plex Media Player na Ubuntu nebo Debianu, musíte na ploše otevřít okno terminálu. Otevřete okno terminálu na ploše a stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte aplikaci „Terminál“ v nabídce aplikace a spusťte ji tímto způsobem.

V otevřeném okně terminálu vytvořte pomocí příkazu mkdir nový adresář s názvem „AppImages“. Po vytvoření nového adresáře přesuňte relaci terminálu do této složky pomocí příkazu CD.

cd ~/AppImages

Ze složky AppImages použijte příkaz ke stažení wget k získání nejnovějšího souboru AppImage Plex Media Player. Mějte na paměti, že toto stahování Květen úplné stažení trvá několik minut.

wget https://knapsu.eu/data/plex/Plex_Media_Player_20210521-ae73e074_x64.AppImage

Po stažení souboru AppImage budete muset aktualizovat jeho oprávnění, protože Plex Media Player bez této změny nelze spustit jako AppImage. Chcete-li změnit oprávnění, použijte příkaz chmod níže.

sudo chmod +x Plex_Media_Player_20210521-ae73e074_x64.AppImage

Když má AppImage aktualizována oprávnění, můžete jej spustit. Nejprve pomocí příkazu níže spusťte Plex Media Player na Ubuntu nebo Debianu. Případně otevřete správce souborů, klikněte na složku „AppImages“ a dvakrát klikněte na aplikaci Plex Media Player AppImage.

./Plex_Media_Player_20210521-ae73e074_x64.AppImage

Arch Linux

Aplikace Plex Media Player je dostupná všem uživatelům Arch Linuxu prostřednictvím AUR. Aby to na vašem systému fungovalo, musíte začít otevřením okna terminálu. Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, spusťte níže uvedený příkaz pacman a nainstalujte balíčky „Git“ a „Base-devel“.

sudo pacman -S base-devel git

Po nastavení dvou balíčků budete muset nastavit pomocný nástroj Trizen AUR. Tento program usnadňuje instalaci balíčků AUR. Spíše než potřeba dělat vše ručně, je to automatické.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

Nakonec nainstalujte nejnovější verzi Plex Media Player do systému Arch Linux pomocí následujícího příkazu trizen -S.

trizen -S plex-media-player

Fedora

Plex Media Player je dostupný pro uživatele Fedory za předpokladu, že máte povoleno softwarové úložiště RPM Fusion Free. Chcete-li to povolit, použijte příkaz dnf install níže. Nebo postupujte podle našeho podrobného průvodce na toto téma.

sudo dnf install https://mirrors.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-34.noarch.rpm

Po instalaci softwarového úložiště RPM Fusion Free budete moci nainstalovat Plex Media Player na váš Fedora PC pomocí příkazu dnf install níže.

sudo dnf install plex-media-player

OpenSUSE

Uživatelé OpenSUSE bohužel nemohou nainstalovat Plex Media Player prostřednictvím oficiálních repozitářů. Naštěstí je k dispozici soubor AppImage, který bude fungovat.

  Jak vytvořit a nainstalovat klíče SSH z prostředí Linux

Otevřete okno terminálu na ploše Linuxu. Terminálové okno můžete otevřít stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Když je otevřen, použijte příkaz mkdir a vytvořte složku „AppImage“.

mkdir ~/AppImages

Po vytvoření složky AppImages použijte příkaz CD a přesuňte se do ní.

cd ~/AppImages

Odtud použijte příkaz ke stažení wget k získání nejnovější verze aplikace Plex Media Player AppImage.

wget https://knapsu.eu/data/plex/Plex_Media_Player_20210521-ae73e074_x64.AppImage

Po dokončení stahování aktualizujte oprávnění souboru, aby jej bylo možné spustit na vašem systému OpenSUSE Linux.

sudo chmod +x Plex_Media_Player_20210521-ae73e074_x64.AppImage

Nakonec spusťte program pomocí příkazu níže. Nebo jej spusťte poklepáním na soubor ve složce „AppImages“.

./Plex_Media_Player_20210521-ae73e074_x64.AppImage

Flatpak

Pro všechny uživatele Linuxu je k dispozici verze Flatpak Plex Media Player. Jediným požadavkem je, aby na vašem systému fungovalo běhové prostředí Flatpak. Chcete-li to provést, nainstalujte balíček „flatpak“ nebo postupujte podle našeho průvodce na toto téma.

  Jak nainstalovat motiv ikony La Capitaine jako Mac na Linux

Když běhové prostředí funguje, použijte příkaz flatpak remote-add k přidání úložiště Plex Media Player do vaší konfigurace Flatpak.

sudo flatpak remote-add --if-not-exists plexmediaplayer https://flatpak.knapsu.eu/plex-media-player.flatpakrepo

Když je repo nakonfigurováno v rámci Flatpak, můžete program nainstalovat do systému pomocí následujícího instalačního příkazu flatpak níže.

sudo flatpak install tv.plex.PlexMediaPlayer