Jak nainstalovat Prusa Slicer na Linux

Prusa Slicer je vlastní vyvinutý nástroj pro krájení vytvořený Prusou pro jejich 3D tiskárny. Pokud máte zařízení Prusa a potřebujete rozřezat nějaké 3D soubory na Linuxu, budete si chtít nainstalovat aplikaci Prusa Slicer. Zde je návod, jak na to.

Poznámka: Chcete-li používat aplikaci Prusa Slicer v systému Linux, budete potřebovat soubory 3D tisku. Chcete-li získat přístup k souborům 3D tisku, podívejte se Thingiverse.

Pokyny k instalaci Ubuntu

Aplikace Prusa Slicer je k dispozici pro uživatele Ubuntu od 20,04 LTS. Nachází se však v softwarovém úložišti „Ubuntu Universe“ a toto úložiště není ve výchozím nastavení vždy zapnuto.

Chcete-li na svém počítači povolit úložiště „Ubuntu Universe“, začněte otevřením okna terminálu na ploše systému Linux. Terminál můžete spustit stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo v nabídce aplikace vyhledejte „Terminál“.

S otevřeným terminálovým oknem a připraveným k použití spusťte níže uvedený příkaz add-apt-repository. Tento příkaz povolí „Ubuntu Universe“.

sudo add-apt-repository universe

Po přidání úložiště softwaru Universe budete muset obnovit zdroje softwaru pomocí příkazu apt update.

sudo apt update

S obnovenými zdroji softwaru Ubuntu je Ubuntu Universe připraven k použití. Odtud lze aplikaci Prusa Slicer nainstalovat na Ubuntu (20.04, 21.04 a 21.10) pomocí příkazu apt install níže.

sudo apt install prusa-slicer

Pokyny k instalaci Debianu

Pokud používáte Debian, je možné zprovoznit program Prusa Slicer pomocí vydání Debian 11. Pokud tedy používáte Debian 10 nebo novější, je nejprve nutné provést upgrade.

  Jak nastavit Arch Linux ARM na Raspberry Pi

Poznámka: Pokud používáte starší verzi Debianu a nechcete upgradovat, postupujte podle pokynů Snap, aby Prusa Slicer fungoval na Linuxu.

Jakmile upgradujete na Debian 11, instalace Prusa Slicer může začít. Otevřete okno terminálu na ploše stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem.

S otevřeným terminálovým oknem a připraveným k použití spusťte níže uvedený příkaz apt-get install a nainstalujte balíček „prusa-slicer“.

sudo apt-get install prusa-slicer

Po zadání výše uvedeného příkazu vás Debian požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte heslo svého uživatelského účtu a stiskněte klávesu Enter. Když stisknete Enter, Debian nainstaluje Prusa Slicer do systému.

Pokyny k instalaci Arch Linuxu

Program Prusa Slicer je dostupný pro uživatele Arch Linuxu v softwarovém úložišti „Community“. Před pokusem o instalaci Prusa Slicer na Arch se ujistěte, že je toto softwarové úložiště povoleno.

  Jak nainstalovat JetBrains Rider na Linux

S povoleným úložištěm „Community“ spusťte na ploše Linuxu terminálové okno stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem.

Nyní, když je otevřené okno terminálu, použijte příkaz pacman -S k instalaci aplikace „prusa-slicer“ na váš systém Arch Linux.

sudo pacman -S prusa-slicer

Pokyny k instalaci Fedory

Od Fedory 33 je aplikace Prusa Slicer dostupná v oficiálních softwarových repozitářích. Pokud tedy používáte Fedoru, nebudete mít potíže s fungováním aplikace.

Chcete-li zahájit instalaci Prusa Slicer na vašem systému Fedora, musí být otevřený terminál. Terminálové okno můžete spustit stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem.

S otevřeným oknem terminálu může začít instalace. Pomocí příkazu dnf install nainstalujte balíček „prusa-slicer“.

sudo dnf install prusa-slicer

Pokyny k instalaci OpenSUSE

Prusa Slicer je k dispozici pro OpenSUSE Linux, ale ne v oficiálních softwarových repozitářích. Pokud tedy chcete, aby aplikace fungovala na vašem počítači, budete muset použít komunitní softwarová úložiště.

  Jak zapnout nativní oznámení pro Google Chrome v systému Linux

Chcete-li zahájit instalaci, přejděte na stránku softwaru OpenSUSE pro Prusa Slicer. Jakmile stránku otevřete, uvidíte seznam distribucí OpenSUSE, které zpřístupňují Prusa Slicer.

Když v seznamu najdete svou verzi OpenSUSE, najděte tlačítko „1 Click Install“ a vyberte jej myší. Výběrem tohoto tlačítka otevřete YaST na vašem počítači s OpenSUSE a nainstalujete Prusa Slicer přes GUI.

Pokyny k instalaci balíčku Snap

Aplikace Prusa Slicer je dostupná všem uživatelům v Ubuntu Snap Store. Pokud tedy máte operační systém Linux, který podporuje obchod Snap, Prusa Slicer je připraven k instalaci do vašeho počítače.

Chcete-li spustit instalaci Prusa Slicer na Linuxu jako balíček Snap, musíte mít na svém systému nakonfigurované a nainstalované runtime balíčku Snap. Pokud potřebujete pomoc s konfigurací běhového prostředí balíčku Snap, postupujte podle našeho průvodce na toto téma.

S nakonfigurovaným runtime balíčku Snap lze Prusa Slicer snadno nainstalovat na váš počítač se systémem Linux pomocí příkazu snap install níže.

sudo snap install prusa-slicer