Jak nainstalovat Raspberry Pi OS s desktopem na Raspberry Pi 4

Raspberry Pi 4 je vážně působivý, s některými značnými hardwarovými vylepšeními oproti Pi 3. V důsledku toho si jej mnozí vybírají pro použití jako počítač s Linuxem. Jedním z nejlepších operačních systémů na Pi 4 je Rasberry Pi OS. Zde je návod, jak jej nastavit.

nainstalujte Raspberry Pi OS s desktopem

Stahování operačního systému Raspberry Pi s desktopem

Než budete moci začít používat Raspberry Pi Desktop, je třeba si ji stáhnout. V současné době je místo, kde můžete tento operační systém pro své Raspberry Pi 4 získat, prostřednictvím webu Raspberry Pi Foundation, na na stránce „Operační systémy“..

Jakmile jste na stránce Operační systémy, přejděte po stránce dolů, dokud nenajdete „Plocha Raspberry Pi“. Dále uvidíte model Raspberry Pi 4 a za ním několik různých odkazů ke stažení.

Vyberte druhý odkaz ke stažení, který říká „Raspberry Pi OS s plochou“, a kliknutím na modré tlačítko stahování zahajte proces stahování. Nebo, pokud máte torrent klienta a dáváte přednost torrentování OS, klikněte na tlačítko „Stáhnout torrent“ a spustí se v torrentové aplikaci a stáhne se.

  Proč fotografie vypadají jinak, když je vytisknu?

Dokončení stahování by mělo trvat jen několik minut, protože má velikost pouze 1 180 MB. Po dokončení procesu přejděte k další části průvodce a vytvořte obraz instalace operačního systému Raspberry Pi.

Vytvoření instalační SD karty operačního systému Raspberry Pi

Raspberry Pi OS je operační systém Raspberry Pi a je třeba jej nainstalovat na SD kartu z počítače. Proces instalace se nazývá „flash“. V podstatě převezmete operační systém z webu pro stahování a nahrajte jej na kartu SD pomocí nástroje flash.

Existuje mnoho způsobů, jak flashnout instalační obraz operačního systému Raspberry Pi na SD kartu a použít ji na Raspberry Pi 4. V této příručce se zaměříme na aplikaci Etcher. Proč? Etcher je multiplatformní, což znamená, že funguje stejně na Linuxu, Mac OS a Windows, takže přesné pokyny získáte bez ohledu na to, jaký počítač používáte k vytvoření instalační SD karty.

Chcete-li začít, stáhněte si nejnovější verzi aplikace Etcher do počítače na oficiálním webu Web Etcher. Poté spusťte aplikaci a zapojte SD kartu Raspberry Pi 4 do počítače pomocí čtečky karet.

  Jak hrát Elite Dangerous na Linuxu

Jakmile je Etcher otevřený a je připojena čtečka SD karet, najděte tlačítko „Flash ze souboru“ a vyberte archiv Raspberry Pi OS ZIP, který jste si stáhli. Poté najděte tlačítko „Vybrat cíl“.

Když vyberete tlačítko „Vybrat cíl“, budete muset v uživatelském rozhraní vybrat kartu SD. Po výběru SD karty najděte „Flash!“ a vyberte jej pomocí myši, čímž spustíte proces blikání.

Proces blikání nebude trvat dlouho. Po dokončení procesu přejděte k další části průvodce a pokračujte v procesu instalace.

Nastavení všeho

Vložte SD kartu do Raspberry Pi 4, připojte klávesnici, myš, napájecí kabel atd. a zapněte jej. Jakmile se zapne, buďte trpěliví! První bota Duben udělejte si trochu času.

Když Raspberry Pi OS dokončí bootování poprvé, uvidíte zprávu, která říká: „Vítejte na ploše Raspberry Pi!“. Pokračujte kliknutím na tlačítko „Další“ ve spodní části tohoto okna.

Na další stránce budete muset vybrat svou zemi, jazyk a časové pásmo. Pokud jste například Američan, zaškrtněte políčko „Použít americkou klávesnici“. Až budete mít vše nastaveno, pokračujte kliknutím na tlačítko „Další“.

  Získejte text k rozbalení/sbalení kliknutím v MS Word 2013

Budete muset změnit výchozí heslo počítače Raspberry Pi OS na něco, co upřednostňujete na třetí stránce nastavení. Pomocí myši klikněte na textové pole „Zadejte nové heslo“ a zadejte své heslo. Poté klikněte na „Potvrdit nové heslo“ a zadejte jej podruhé. Až budete hotovi, klikněte na „Další“.

Nyní budete muset nakonfigurovat, jak Raspberry Pi OS Desktop zpracovává rozložení obrazovky. Pokud na obou stranách obrazovky vidíte černé pruhy, zaškrtněte políčko „Tato obrazovka zobrazuje kolem plochy černý okraj“. Pokud ne, nechte pole prázdné a pokračujte kliknutím na tlačítko „Další“.

S nakonfigurovanou obrazovkou je dalším krokem konfigurace WiFi. Použijte uživatelské rozhraní, připojte Raspberry Pi 4 k síti přes WiFi a pokračujte stisknutím tlačítka „Další“.

Poznámka: Pokud jste Raspberry Pi 4 připojili přes Ethernet, tento krok se vás netýká. Klikněte na tlačítko „Přeskočit“ pro přeskočení.

Po připojení Wi-Fi budete muset aktualizovat operační systém. V okně „Aktualizovat software“ kliknutím na tlačítko „Další“ zahájíte kontrolu aktualizací a jejich instalaci.

Po instalaci všech aktualizací je proces počátečního nastavení pro Raspberry Pi OS Desktop dokončen. Odtud kliknutím na tlačítko „Restartovat“ restartujte počítač.