Jak nainstalovat Sublime Merge na Linux

Sublime Merge je multiplatformní Git klient vyvinutý na stejné platformě jako Sublime Text. Dodává se s vynikajícími funkcemi, jako je třícestný slučovací nástroj, paralelní rozdíly a výkonná funkce vyhledávání. V této příručce vám ukážeme, jak nastavit software v systému Linux.

Sublime Merge na Linuxu

Pokyny k instalaci Ubuntu/Debianu

Chcete-li nainstalovat Sublime Merge na Ubuntu Linux, musíte si nejprve do systému stáhnout klíč Sublime Merge GPG. Chcete-li to provést, začněte otevřením okna terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledejte okno terminálu v nabídce aplikace.

Poznámka: Pokud používáte Debian Linux, budou tyto pokyny fungovat také. Navíc, pokud používáte operační systém založený na Ubuntu nebo Debianu, budete moci nainstalovat Sublime Merge také pomocí těchto pokynů.

Když je okno terminálu otevřené a připravené k použití, spusťte příkaz wget níže a stáhněte si nejnovější klíč GPG.

wget https://download.sublimetext.com/sublimehq-pub.gpg

Po stažení klíče do vašeho systému Ubuntu jej budete muset nainstalovat pomocí příkazu apt-key add. Tento příkaz zaregistruje klíč do vašeho systému.

sudo apt-key add sublimehq-pub.gpg

Nyní, když je klíč přidán do vašeho systému Ubuntu, budete muset nainstalovat balíček „apt-transport-https“. Tento balíček umožňuje Ubuntu instalovat software prostřednictvím zdrojů HTTPS, což obvykle není schopno.

sudo apt install apt-transport-https

S novým balíčkem nakonfigurovaným ve vašem systému budete muset přidat softwarové úložiště do Ubuntu. Můžete si vybrat buď „Stable“ nebo „Dev“.

Chcete-li přidat úložiště „Stable“, proveďte následující příkaz echo.

echo "deb https://download.sublimetext.com/ apt/stable/" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/sublime-text.list

Případně přidejte softwarové úložiště „Dev“ a přidejte tento příkaz echo níže.

echo "deb https://download.sublimetext.com/ apt/dev/" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/sublime-text.list

Když přidáte své softwarové úložiště, budete muset spustit příkaz apt update. Tento příkaz obnoví vaše softwarové zdroje, aby bylo možné nainstalovat Sublime Merge.

sudo apt update

Když je vše aktuální, budete moci nainstalovat Sublime Merge na Ubuntu pomocí příkazu apt install níže.

sudo apt install sublime-merge

Pokyny k instalaci Arch Linuxu

Sublime Merge lze nainstalovat na Arch Linux prostřednictvím AUR a také z oficiální webové stránky aplikace. Jak již bylo řečeno, instalace AUR je mnohem rychlejší, takže to pokryjeme v těchto pokynech.

Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu na ploše Linuxu. Když je otevřené okno terminálu, použijte příkaz pacman k instalaci balíčků „Git“ a „Base-devel“.

sudo pacman -S git base-devel

Po instalaci těchto dvou balíčků budete muset nainstalovat pomocný nástroj Trizen AUR. Chcete-li to provést, zadejte postupně níže uvedené příkazy. Díky Trizen je instalace Sublime Helper mnohem rychlejší a jednodušší než ruční.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

Když je Trizen nainstalován, použijte příkaz trizen -S k nastavení aplikace Sublime Merge na vašem systému Arch.

trizen -S sublime-merge

Pokyny k instalaci Fedory

Chcete-li nainstalovat aplikaci Sublime Merge ve Fedora Linux, musíte začít importem klíče GPG do systému. Chcete-li to provést, použijte následující klíč rpm v okně terminálu.

sudo rpm -v --import https://download.sublimetext.com/sublimehq-rpm-pub.gpg

Po importu klíče GPG do vašeho systému Fedora musíte nastavit softwarové úložiště Sublime Merge. Opět si můžete vybrat buď z repozitáře „Stable“ nebo z repozitáře „Dev“.

Chcete-li povolit softwarové úložiště „Stable“ Sublime Merge na Fedoře, zadejte níže následující příkaz dnf config-manager.

sudo dnf config-manager --add-repo https://download.sublimetext.com/rpm/stable/x86_64/sublime-text.repo

Případně, pokud dáváte přednost instalaci softwarového úložiště „Dev“ na Fedoru, zadejte níže následující příkaz dnf config-manager.

sudo dnf config-manager --add-repo https://download.sublimetext.com/rpm/dev/x86_64/sublime-text.repo

Nyní, když je úložiště softwaru nastaveno na vašem počítači, můžete nainstalovat Sublime Merge pomocí následujícího příkazu dnf install níže.

sudo dnf install sublime-merge

Pokyny k instalaci OpenSUSE

Chcete-li spustit Sublime Merge na OpenSUSE Linux, musíte nejprve importovat soubor klíče GPG do vašeho systému. Chcete-li to provést, proveďte následující příkaz rpm níže.

sudo rpm -v --import https://download.sublimetext.com/sublimehq-rpm-pub.gpg

Poté, co nastavíte klíč GPG pro Sublime Merge, budete muset přidat úložiště softwaru do OpenSUSE, aby bylo možné software nainstalovat. Chcete-li to provést, zadejte jeden z níže uvedených příkazů.

Pokud byste chtěli použít „Stable“ vydání Sublime Merge, zadejte níže příkaz „Stable“ repo.

sudo zypper addrepo -g -f https://download.sublimetext.com/rpm/stable/x86_64/sublime-text.repo

Na druhou stranu, pokud dáváte přednost vydání Sublime Merge „Dev“, zadejte níže následující příkaz repo „Dev“.

sudo zypper addrepo -g -f https://download.sublimetext.com/rpm/dev/x86_64/sublime-text.repo

Nakonec, když je softwarové úložiště nastaveno, můžete nainstalovat Sublime Merge pomocí následujícího instalačního příkazu zypper níže.

sudo zypper install sublime-merge