Linux

Jak nainstalovat SuperTuxKart na Linux

V Linuxu je mnoho vynikajících bezplatných her. Jeden z nejlepších je SuperTuxKart. Je to kreslená závodní hra na motokárách podobná hrám jako Mario Kart. Hra je zcela zdarma a má otevřený zdroj. Nejlepší ze všeho je, že je k dispozici pro instalaci na platformu Linux zcela zdarma! V tomto průvodci si přesně projdeme, jak zajistit, aby to fungovalo na vámi zvolené distribuci.

Ubuntu

Uživatelé Ubuntu, kteří chtějí hrát SuperTuxKart, ji najdou v Centru softwaru. Chcete-li jej nainstalovat, otevřete softwarové centrum Ubuntu a vyhledejte „Super Tux Kart“. Zobrazí se ve výsledcích vyhledávání. Kliknutím na něj ve výsledcích vyhledávání přejdete na stránku instalace hry. Jakmile tam budete, klikněte na „Instalovat“. Po klepnutí na tlačítko „Instalovat“ se automaticky zobrazí výzva k zadání hesla. Zadejte heslo svého uživatelského jména a instalace začne.

Poznámka: Pokud v softwarovém centru nemůžete najít „Super Tux Kart“, budete muset povolit úložiště Ubuntu Universe. Vyhledejte na pomlčce „Software a aktualizace“ a povolte ji v části „úložiště“ nebo postupujte podle pokynů k příkazu níže.

  Jak vyčistit metadata ze souborů v systému Linux

Případně je možné nainstalovat SuperTuxKart na Ubuntu pomocí příkazu apt. Chcete-li spustit instalaci pomocí příkazového řádku, otevřete terminál a zadejte následující příkazy.

Nejprve povolte úložiště Universe, kde je hra hostována.

sudo add-apt-repository universe

Dále aktualizujte Ubuntu, aby bylo úložiště Universe přístupné systému.

sudo apt update

Po spuštění aktualizace nainstalujte všechny upgrady, abyste zajistili, že váš počítač Ubuntu je aktuální.

sudo apt upgrade -y

Nakonec nainstalujte SuperTuxKart pomocí:

sudo apt install supertuxkart

Debian

Na Debianu a máte zájem hrát SuperTuxKart? Naštěstí to podporují všechny verze Debianu. Není potřeba povolovat alternativní softwarová úložiště. Chcete-li získat hru, otevřete terminál a pomocí příkazu apt-get hru nainstalujte.

sudo apt-get install supertuxkart

Arch Linux

Arch Linux je známý tím, že má velmi aktuální programy. Výsledkem je, že ti, kteří chtějí hrát SuperTuxKart, budou rádi, když budou vědět, že Arch má velmi aktuální verzi hry, doplněnou o nové úrovně, postavy atd. Chcete-li ji nainstalovat, ujistěte se, že jste povolili zdroj komunitního softwaru uvnitř z /etc/pacman.conf. Po povolení obnovte repozitáře a nainstalujte hru!

sudo pacman -Syy

sudo pacman -S supertuxkart

Fedora

Fedora není známá pro videohry, protože je to spíše distribuce „Workstation“. Navzdory tomu je možné nainstalovat poměrně nedávnou verzi hry. Stejně jako Arch Linux a Debian nebudou uživatelé Fedory muset povolit žádné softwarové úložiště. Místo toho otevřete Gnome Software, vyhledejte „Super Tux Kart“ a klikněte na tlačítko „instalovat“, abyste mohli začít.

  Jak si vytvořit svůj vlastní Linux NAS s Open Media Vault

Případně otevřete terminál a nainstalujte jej pomocí nástroje pro správu balíčků DNF:

sudo dnf install supertuxkart -y

OpenSUSE

Všechny verze OpenSUSE mají k dispozici nejnovější verze SuperTuxKart. Bohužel budete muset povolit úložiště třetí strany, aby nejnovější verze fungovala.

Skok 15.0

sudo zypper addrepo https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/games/openSUSE_Leap_15.0/ opensuse-games

sudo zypper in supertuxkart

Skok 42.3

sudo zypper addrepo https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/games/openSUSE_Leap_42.3/ opensuse-games

sudo zypper in supertuxkart

Tumbleweed

sudo zypper addrepo https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/games/openSUSE_Tumbleweed/ opensuse-games

sudo zypper in supertuxkart

Obecné pokyny

Mnoho distribucí Linuxu podporuje SuperTuxKart, protože je to skvělý způsob, jak přenést hry do jejich operačního systému. Přesto, pokud se ocitnete na linuxové distribuci, která nemá okamžitý způsob instalace nejnovější verze hry, existuje jiný způsob, jak ji získat. Otevřete terminál a pomocí nástroje Wget stáhněte soubory hry.

wget https://sourceforge.net/projects/supertuxkart/files/SuperTuxKart/0.9.3/supertuxkart-0.9.3-linux.tar.xz/download -O supertuxkart-0.9.3-linux.tar.xz

Toto je rozsáhlá hra, takže wget chvíli poběží. Po dokončení přesuňte komprimovaný archiv do /home/username/. Uchovávání extrahovaných herních souborů v ~/Downloads je skvělý způsob, jak je nechtěně smazat!

mv supertuxkart-0.9.3-linux.tar.xz ~/

Jakmile jsou soubory hry ve vašem domovském adresáři, je bezpečné extrahovat obsah archivu. Pomocí příkazu Tar zahajte extrakci.

tar -xvJf supertuxkart-0.9.3-linux.tar.xz

Dále použijte příkaz cp k přesunutí zahrnutého zástupce na plochu.

cp ~/supertuxkart-0.9.3-linux/data/supertuxkart.desktop ~/Desktop

Upravte zástupce pomocí Nano.

nano ~/Desktop/supertuxkart.desktop

Najděte „Exec=supertuxkart“ a změňte jej na následující.

  5 nejlepších nástrojů pro monitorování sítě pro Linux

Poznámka: nezapomeňte změnit „username“ na uživatelské jméno vašeho počítače.

Exec=sh /home/username/supertuxkart-0.9.3-linux/run_game.sh

Uložte úpravy pomocí Ctrl + O a ukončete Nano pomocí Ctrl + X.

Instalovat do nabídky aplikace

Chcete dostat SuperTuxKart do nabídky aplikací vašeho desktopového prostředí? Udělej následující:

cd ~/Desktop
sudo chmod +x supertuxkart.desktop
sudo cp supertuxkart.desktop /usr/share/applications/

x