Linux

Jak nainstalovat WSJT-X na Linux Mint

Zatímco mnozí sní o tom, že si založí vlastní rozhlasovou stanici, kde budou hrát své oblíbené melodie a jednou se stanou populárním rádiovým diskžokejem, jiní sní o tom, že budou moci komunikovat napříč kontinenty a najít si společníky přes rádio. Pro všechny radioamatérské operátory nebo lidi, kteří se chtějí dozvědět o různých radiokomunikačních systémech obecně, vyvinul Joe Taylor v roce 2005 bezplatný a open-source software známý jako WSJT-X. Implementuje amatérské radiokomunikační protokoly pro usnadnění slabé rádiové komunikace. V tomto článku si ukážeme několik jednoduchých kroků, jak nainstalovat WSJT-X na Linux Mint pro komunikaci se slabým signálem.

Instalace WSJT-X na Linux Mint (2023)

Poznámka: Abychom předvedli, jak nainstalovat WSJT-X, použili jsme v tomto kurzu Linux Mint 20.3. Tento nástroj však můžete nainstalovat na všechny populární distribuce Linuxu, ale podle našeho výzkumu funguje na Linux Mint 18.3 a vyšší a Ubuntu 18.04 a vyšší.

Předpoklady pro instalaci WSJT-X na Linux

Než budete moci nainstalovat WSJT-X pro rádiovou komunikaci, podívejme se, jaké předpoklady musíte mít:

 • Nejnovější verze jakékoli populární distribuce Linuxu, nejlépe Linux Mint
 • Každý uživatel s oprávněním sudo nebo root přístupem ke spouštění příkazů k instalaci potřebných nástrojů
 • Jakýkoli správce balíčků, nejlépe správce balíčků napříč distribucemi, jako je flatpak
 •   Jak spustit Linux na Androidu s nasazením Linuxu

  Metody instalace WSJT-X na Linux Mint

  Existuje několik způsobů, jak nainstalovat WSJT-X na Linux Mint, ale doporučujeme jej nainstalovat pomocí správce balíčků apt nebo flatpak.

  Nainstalujte pomocí Správce balíčků APT

  Instalace WSJT-X pomocí správce balíčků apt je přímočará; obecně pomocí této metody získáte nejnovější stabilní verzi softwaru. Software se také aktualizuje na nejnovější stabilní verzi, kdykoli aktualizujete celý systém. Funguje to takto:

  1. Otevřete Terminál z nabídky Start nebo použijte klávesovou zkratku „CTRL + ALT + T“.

  2. Poté zadejte následující příkaz pro aktualizaci systémových knihoven na nejnovější verzi.

  aktualizace sudo apt

  3. Poté spusťte níže uvedený příkaz a nainstalujte WSJT-X. Tím se stáhnou všechny nejnovější potřebné balíčky.

  sudo apt install wsjtx

  4. Přejděte do nabídky Start a otevřete aplikaci nebo zadejte následující příkaz do terminálu, abyste mohli začít používat WSJT-X na svém počítači se systémem Linux.

  wsjtx

  Nainstalujte pomocí Správce balíčků Flatpak

  1. Metoda Flatpak bude fungovat pro většinu distribucí Linuxu, včetně Linux Mint. Chcete-li nainstalovat WSJT-X pomocí Flatpak, použijte níže uvedený příkaz:

  flatpak nainstalujte flathub edu.princeton.physics.WSJTX

  2. Jakmile WSJT-X dokončí instalaci, otevřete aplikaci z nabídky Start Linux Mint nebo zadejte následující příkaz do terminálu:

  flatpak spustit flathub edu.princeton.physics.WSJTX

  Stáhněte a nainstalujte z oficiálních stránek

  1. Stáhněte si nejnovější verzi WSJT-X z jeho oficiální stránky pro stahování pomocí tohoto odkaz zdepodle vaší distribuce.

    Jak nainstalovat PyTorch na Windows a Linux

  2. Poté otevřete terminál a pomocí příkazu cd přejděte do složky, do které jste balíček stáhli. Poté jej nainstalujte pomocí následujícího příkazu:

  sudo dpkg -i wsjtx-2.6.1.deb

  3. Dále otevřete aplikaci z nabídky Start nebo pomocí následujícího příkazu v Terminálu:

  wsjtx

  Nainstalujte WSJT-X ze zdrojového kódu

  A konečně, pokud si chcete přizpůsobit instalaci WSJT-X na Linux Mint, můžete použít zdrojový kód. Když jej nainstalujete kompilací zdrojového kódu, máte svobodu si jej v libovolném rozsahu přizpůsobit. Podrobně jsme proces vysvětlili zde:

  1. Nejprve nainstalujte požadované knihovny pomocí následujícího příkazu:

  sudo apt-get install -y asciidoctor libfftw3-dev qtdeclarative5-dev texinfo libqt5multimedia5 libqt5multimedia5-plugins qtmultimedia5-dev libusb-1.0.0-dev libqt5serialport5-dev libqt5serialport5-dev-dev as-dev -log-dev libboost-system-dev libboost-thread-dev libboost-dev libboost-thread-dev libboost-program-options-dev libboost-system-dev libboost-math-dev libboost-test-dev libboost-python-dev libboost -program-options-dev libboost-test-dev libeigen3-dev zlib1g-dev libbz2-dev liblzma-dev

  2. Stáhněte si zdrojový kód WSJT-X z oficiální stránky pro stahování WSJT-X (návštěva).

  3. Nyní přejděte do umístění, kde jste stáhli zdrojový kód pomocí příkazu cd, a extrahujte jej pomocí následujícího příkazu:

  tar -xvzf wsjtx-2.6.1.tgz

  Ve výše uvedeném příkazu se příkaz tar používá ke kompresi a dekomprimaci souborů. Zde extrahujeme soubor .tgz s volbami -x, abychom specifikovali, že potřebujeme extrahovat ze souboru, -v pro zobrazení informací o každém kroku, -z pro určení, že máme co do činění se souborem gzip (soubor je v formát tarball-gzip) a nakonec -f k určení názvu souboru, ze kterého se má extrahovat. Po extrahování se vytvoří nová složka s názvem wsjtx-2.6.1.

    Jak získat přístup k režimu Gnome Classic v systému Linux

  4. Poté přepněte do nové složky WSJT-X v Linux Mint pomocí následujícího příkazu:

  cd wsjtx-2.6.1

  5. Budete potřebovat novou složku pro uložení všech vašich souborů sestavení. Pomocí následujícího příkazu vytvoříte novou složku a přepnete se do ní:

  mkdir build && cd build

  5. Pomocí následujících příkazů sestavte (zkompilujte) soubory. Dokončení tohoto kroku bude nějakou dobu trvat v závislosti na specifikacích vašeho systému.

  cmake -DWSJT_SKIP_MANPAGES=ZAPNUTO -DWSJT_GENERATE_DOCS=VYPNUTO ../wsjtx-2.6.1

  6. Po dokončení výše uvedeného příkazu použijte níže uvedený příkaz k instalaci WSJT-X z kompilovaných souborů. Tím se nainstaluje sestavení aplikace do umístění /usr/local.

  sudo cmake –build . – cílová instalace

  7. Nyní můžete konečně spustit aplikaci z nabídky Start nebo terminálu zadáním následujícího příkazu:

  wsjtx

  Jak odinstalovat WSJT-X na Linux Mint

  Odinstalace WSJT-X je jednoduchá pomocí příkazu apt. Syntaxe pro odstranění WSJT-X z vaší distribuce Linuxu pomocí správce balíčků APT je následující:

  sudo apt odstranit wsjtx

  Pokud jste nainstalovali WSJT-X pomocí flatpak, vložte tento příkaz do Terminálu a nástroj odinstalujte:

  flatpak odstranit edu.princeton.physics.WSJTX

  Nainstalujte a odinstalujte WSJT-X na Linux Mint

  WSJT-X je fantastický software vytvořený pro rádiové nadšence, kompletní se všemi nástroji, které mají k dispozici. Mohou si pohrát se všemi knoflíky a zvonky v softwaru a dozvědět se o různých komunikačních režimech. Navíc se nebojte rozbití věcí, protože nástroj můžete kdykoli znovu nainstalovat pomocí tohoto průvodce. Doufám, že vám tento článek pomohl nainstalovat WSJT-X na Linux Mint nebo jakékoli jiné distribuce. Pokud se během instalace setkáte s nějakými problémy, dejte nám vědět v sekci komentářů.

  x