Jak najdu chybějící software na Ubuntu?

Uživatelé Ubuntu si užívají některé z nejlepších výběrů softwaru na Linuxu, není to všechno skvělé. Kvůli pomalému cyklu vydávání populární distribuce Linuxu některým uživatelům chybí aktualizace oblíbeného softwaru. Jedním z nejlepších způsobů, jak najít chybějící software na Ubuntu, je vyhledat PPA. Jedná se o osobní archivy balíčků, které mohou uživatelé vytvářet a nahrávat do nich svůj vlastní software. Protože se operační systém Ubuntu aktualizuje pouze každých 6 měsíců, jsou tyto PPA užitečné. Pomáhá uživatelům, kteří touží po aktuálnějších balíčcích, a umožňuje vývojářům snadno distribuovat software rychleji, než je hlavní cyklus vydání.

Existuje mnoho způsobů, jak najít PPA, ale zdaleka nejjednodušší je nainstalovat program s názvem Y-PPA Manager. Je to grafický nástroj, který komukoli umožňuje snadno najít a povolit archivy osobních balíčků pro Ubuntu. Zde je návod, jak to dostat do vašeho systému:

Je ironií, že Y-PPA Manager je ke stažení prostřednictvím PPA. Chcete-li jej přidat, otevřete okno terminálu a zadejte tyto příkazy:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager

sudo apt update

sudo apt install y-ppa-manager

Použití Y-PPA Manager

S tímto programem souvisí mnoho různých funkcí. Nejpozoruhodnější je jeho schopnost vyhledávat na internetu PPA. Prosím pochopte, že Y-PPA Manager nevyhledává na základě libovolných vyhledávacích výrazů. Neočekávejte, že pomocí vyhledávacího nástroje najdete osobní archiv balíčků zadáním náhodného klíčového slova. Místo toho se snažte být konkrétní, například „noční firefox“ nebo něco velmi, velmi konkrétního. Nástroj vás také upozorní, abyste byli konkrétní.

  (VYŘEŠENO) Export videa se zasekl v aplikaci Microsoft Photos

Vyhledejte PPA kliknutím na „hledat“ v programu a zadáním hledaného výrazu. Když najdete, co chcete, klikněte na to a přidejte to do systému. Odtud použijte softwarové centrum Ubuntu nebo „apt search programname“ k instalaci softwaru přímo z tohoto nového PPA.

Kromě toho spravujte všechny PPA ve vašem systému kliknutím na „spravovat PPA“.

panel

Přestože Y-PPA Manager pomáhá uživatelům snadno najít PPA k instalaci v Ubuntu, někdy by uživatelé měli přejít ke zdroji. Hlavně když Y-PPA Manager nereaguje na hledané výrazy, které mu uživatel zadá. Zde přichází na řadu vývojářský web Launchpad. Tento web je centrálním umístěním všech PPA na Ubuntu. Každý kousek softwaru, který je načten do archivu osobních balíčků, je uložen zde.

Chcete-li najít PPA v Launchpadu, nejprve přejděte na web. Na webu přejděte do vyhledávacího pole a zadejte výraz. Výrazy v této oblasti vyhledávání mohou používat klíčová slova. Například: Chcete-li získat PPA pro rychlejší aktualizace Firefoxu na Ubuntu 16.04, hledali byste „firefox“.

Zobrazí se stránka s výsledky vyhledávání, podobně jako stránka s výsledky vyhledávání Google. Vyberte výsledek, který dává největší smysl. V tomto případě je to „Oficiální PPA pro Firefox Beta“.

  Jak upravovat videa na iPhonu nebo iPadu

Přejděte dolů na tuto stránku s výsledky a vyhledejte „Přidání tohoto PPA do vašeho systému“ a vyhledejte některá tučná písmena. Pokud si nejste jisti, jak zjistit přesnou PPA. Stiskněte CTRL + F v prohlížeči a zadejte „ppa:“. Tím se to zvýrazní. Když najdete celý PPA, poznamenejte si ho a otevřete terminál. Chcete-li například přidat Firefox PPA, který jsme našli na launchpadu, udělali bychom:

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next

Chcete-li do systému přidat jakýkoli PPA, stačí použít příkaz: „sudo add-apt-repository“ a poté cokoli PPA na launchpadu.

Po přidání PPA stačí spustit aktualizaci, aby odrážela provedené změny.

sudo apt update

Poté použijte softwarové centrum/terminál Ubuntu (nebo spusťte aktualizaci, pokud má novější software, který jste již nainstalovali) k instalaci softwaru.

Služba OpenSUSE Build Service

Služba Open SUSE Build je opravdu skvělá sada nástrojů, která umožňuje vývojářům Linuxu automaticky vytvářet binární balíčky svých programů pro mnoho různých distribucí Linuxu. Hlavním cílem je přinést software do Open SUSE Leap a Open SUSE Tumbleweed (a to je třeba mít při používání tohoto nástroje vždy na paměti), ale mají vynikající podporu pro Ubuntu, Debian a dokonce i Fedoru. Zde je návod, jak jej použít k získání softwaru:

Nejprve zamiřte do OBS. OBS, protože jeho hlavní funkcí (pro uživatele) je vyhledávání. Přejděte do vyhledávacího pole a najděte software, který chcete nainstalovat. V tomto příkladu použijeme oblíbené téma Arc GTK. Pokud to budete hledat na službě Suse build, najdete výsledek. Klikněte na něj a pravděpodobně uvidíte dlouhý seznam podporovaných distribucí Linuxu. Na první pohled si nepochybně všimnete, že jsou tam pouze balíčky Suse. Hledejte „zobrazit další balíčky pro nepodporované distribuce Linuxu“.

  PC Benchmarky: Jak fungují a co hledat

Klepnutím na toto tlačítko zobrazíte balíčky pro všechny druhy distribucí Linuxu. V tomto případě Ubuntu 16.04. To je skvělé, protože toto vydání LTS nezahrnuje téma Arc (ačkoli v pozdějších verzích ano). Chcete-li jej nainstalovat, vyberte možnost Ubuntu. Dostanete pokyny, jak jej spustit ve vašem operačním systému.

Sečteno a podtrženo

Služba Open SUSE Build podporuje mnoho různých operačních systémů. Je dobré vás dostat z obtížné situace, když nemůžete najít software pomocí nástroje Y-PPA manager nebo na Launchpadu. Vše, co bylo řečeno, nespoléhejte na OBS jako primární zdroj, protože s ním je mnohem těžší najít software.

Závěr

Operační systém Ubuntu má zdaleka nejsnáze dostupný software na Linuxu. Opravdu nemůžeme říci, že jsou nespornými šampiony, protože ostatní distribuce Linuxu to také dělají dobře, ale Ubuntu je jedním z nejlepších. Vzhledem ke struktuře vydání Ubuntu může být software starý a zastaralý ve srovnání s distribucemi, které jsou na „bleeding-edge“. Nyní máte tři způsoby, jak získat chybějící software na Ubuntu, aniž byste museli čekat na další vydání.

x