Jak najít skryté aplikace na Androidu

Přestože jsou telefony s Androidem poměrně oblíbené a používané mnoha lidmi, stále existují věci, které nováčky i zkušené majitele Androidu matou. A ne, nemluvíme o získání práv root nad vaším zařízením Android nebo přebalení operačních systémů za účelem odstranění bloatwaru.

Jednou z nejnaléhavějších věcí, kterou můžete najít na vybraných místech na internetu a online fórech pro Android, je, zda můžete v telefonu vidět skryté aplikace a jak přesně to můžete udělat.

Chápeme naléhavost zvládnutí starodávného umění odhalování skrytých aplikací ve vašem telefonu, proto vás naučíme, jak odhalit jakýkoli skrytý software, který může být nainstalován na vašem zařízení Android, ať už běží na pozadí nebo je neaktivní a prostě tam sedí bez důvodu.

Proč Android skrývá aplikace?

Nejprve musíte pochopit, že každý telefon Android má sadu skrytých aplikací, se kterými je dodáván. Důvod, proč nevidíte všechny aplikace, je tentýž důvod, proč nemáte na svém telefonu Android práva root, pro začátek: chránit vaše zařízení před nesprávným zacházením.

Mnoho aplikací, které jsou ve výchozím nastavení skryté, běží pouze na pozadí a jakýmkoli způsobem s nimi interagují, a tím spíše, že je deaktivujete nebo úplně odstraníte, může se celé vaše zařízení proměnit ve velmi drahé těžítko. To znamená, že jej můžete zablokovat nebo učinit nepoužitelným, aniž byste na něj nainstalovali nový OS.

Nicméně stojí za zmínku, že kromě těchto aplikací, které jsou životně důležité pro správné fungování vašeho telefonu a operačního systému, můžete najít také škodlivé aplikace, jako jsou keyloggery nebo trojské koně pro vzdálený přístup (RAT).

Další věc, kterou stojí za to si uvědomit, je, že telefony Android jsou si v podstatě navzájem velmi podobné, s drobnými zvláštnostmi, které se liší od jednoho výrobce k druhému. V zásadě je nejdůležitější verze Androidu.

Proto bude telefon Samsung, který běží na Androidu 10, docela podobný, řekněme, zařízení LG se stejným operačním systémem. Jak jsme řekli, můžete najít nějaké zvláštnosti, ale nemělo by to být nic neobvyklého.

Jak najít skryté aplikace na Androidu

Ačkoli jsou některé verze Androidu přísnější, pokud jde o způsob, jakým interagujete se skrytými nebo systémovými aplikacemi, měli byste být alespoň schopni vidět, co na vašem zařízení běží, i když s tím můžete dělat jen málo nebo vůbec nic.

Někteří výrobci Androidu umožňují provádět některé akce se systémovými aplikacemi, jako je jejich vynucení nebo vymazání mezipaměti, za účelem řešení problémů. Jak již bylo řečeno, vyzkoušejte následující metody a zjistěte, zda ve vašem systému běží nějaká skrytá aplikace:

1. Pomocí aplikace Nastavení:

Otevřete aplikaci Nastavení
Přejděte do sekce Aplikace nebo Aplikace
Klikněte na tlačítko se třemi tečkami někde v pravém horním rohu obrazovky
Klepněte na tlačítko Zobrazit skryté aplikace

Všimněte si, že někdy je tlačítko Zobrazit skryté aplikace dostupné jako Zobrazit systémové procesy nebo něco podobného. Klepnutím na toto tlačítko by se měl rozbalit seznam aplikací, které jsou dostupné na vašem zařízení, takže můžete vidět i ty skryté nebo systémové procesy.

2. Pomocí zásuvky aplikace

Otevřete zásuvku aplikace (přejeďte prstem nahoru na domovské obrazovce nebo klepněte na tlačítko zásuvky aplikace)
Klepněte na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu obrazovky
Vyberte možnost Skrýt aplikace

Pokud nemůžete najít tlačítko Skrýt aplikace, může se vám místo něj zobrazit možnost nastavení plochy. Zkuste přejít na konfigurační obrazovku domovské obrazovky a stiskněte tlačítko Skrýt aplikace, jakmile bude k dispozici.

V závislosti na vašem zařízení byste nyní měli být schopni vidět jednu ze dvou věcí:

Obrazovka, na které můžete spravovat skryté aplikace buď zviditelněním skrytých aplikací, nebo přidáním nových aplikací do seznamu, aby je bylo možné skrýt
Nová karta v horní části zásuvky s aplikacemi obsahující spoustu aplikací, které dříve nebyly viditelné. V tomto scénáři můžete skryté aplikace odebrat tak, že je odtamtud jednoduše přetáhnete a pustíte do výchozí zásuvky aplikací nebo kliknutím na tlačítko – vedle jejich ikony je odstraníte z telefonu úplně.

3. Pomocí vlastního spouštěče

Již jsme vysvětlili, že zařízení Android se mohou navzájem chovat odlišně a většina z nich nabízí vlastní přizpůsobenou verzi operačního systému Android. To však neznamená, že se nemůžeme pomotat a najít způsob, jak obejít omezení, pokud nějaká najdeme.

Jedním skvělým příkladem je v tomto případě přizpůsobení zásuvky aplikace. Výchozí zásuvka aplikací pro Android nemusí obsahovat možnost Skrýt aplikace, o které jsme hovořili v předchozí části. Android však tuto funkci nabízí, takže oklameme váš telefon, aby nám k ní umožnil přístup.

V této situaci možná budete chtít nainstalovat vlastní spouštěč a pokusit se prostřednictvím něj přistupovat ke skrytým aplikacím ve vašem zařízení. Zde jsou některé z nejpopulárnějších spouštěčů pro Android, které podporují funkci Skrýt aplikace:

Nova Launcher
Microsoft Launcher
Poco Launcher
Evie Launcher
U Launcher
Zahradní židle 2

Po instalaci nového spouštěče do telefonu nebo tabletu Android nezapomeňte provést počáteční konfigurační kroky a nahradit výchozí spouštěč nově nainstalovaným, abyste předešli problémům s kompatibilitou a konfliktům akčních klíčů.

Všimněte si, že každý spouštěč má vlastní sadu možností, takže to, co funguje s jedním spouštěčem, nemusí fungovat s ostatními. Zde je návod, jak můžete skrýt aplikace na Nova Launcher, například:

Otevřete obrazovku nastavení Nova Launcher
Klepněte na tlačítko Zásuvky aplikací a widgetů
Přejděte dolů do části Skupiny zásuvek
Klepněte na tlačítko Skrýt aplikace
Vyberte ze seznamu aplikace, které chcete skrýt

Když to víte, můžete snadno procházet seznam a zkontrolovat, zda některé aplikace v telefonu již nebyly skryty. Všimněte si, že ačkoli byly aplikace skryté, nejsou nepřístupné, protože se k nim snadno dostanete pomocí funkce Hledat v zásuvce aplikace.

4. Pomocí Obchodu Play

Z pochopitelných důvodů to platí pouze pro telefony Android, které podporují mobilní služby Google a mají funkce Obchodu Play. Pokud se obáváte, že jste si do telefonu nainstalovali falešnou aplikaci, měli byste si ji zkontrolovat v Obchodě Play.

Všimněte si, že existuje mnoho aplikací, které slibují, že budou dělat jednu věc, i když ve skutečnosti slouží jinému účelu. Můžete například najít a aplikace kalkulačka to funguje stejně jako všechny kalkulačky pro Android, pokud nezadáte číslo PIN a nestisknete znak ‚=‘.

Poté vás vyzve k rozhraní, kde můžete spravovat skryté soubory na vašem zařízení, a pokud je vaše zařízení rootované, můžete jej také použít k zmrazení nebo rozmrazení aplikací.

Chcete-li zkontrolovat, zda je aplikace skutečně taková, jaká se zdá být, klepněte a podržte její ikonu a poté, jakmile se zobrazí kontextová nabídka, vyberte Podrobnosti aplikace. Tím se dostanete na stránku aplikace v Obchodě Play, kde by měl být k dispozici úplný popis aplikace a jejího účelu.

5. Proveďte skenování

V neposlední řadě, pokud se obáváte o útržkovité aplikace nainstalované na vašich zařízeních, jako jsou keyloggery nebo RAT, možná budete chtít provést úplnou kontrolu vašeho zařízení pomocí antiviru nebo vestavěného skeneru Google Play.

Google Play často prohledává svůj obchod, zda neobsahuje útržkovitý obsah, a odstraňuje jakoukoli aplikaci, která je v rozporu s jejími smluvními podmínkami. Naštěstí pro nás to zahrnuje keyloggery nebo jakékoli aplikace, které lze použít ke špehování ostatních.

Pokud jste se o to pokusili a stále máte podezření na útržkovité aplikace na vašem zařízení, poslední věc, kterou můžete udělat, je provést obnovení továrního nastavení na telefonu Android, který odstraní všechny aplikace, které zařízení nemělo. opustilo továrnu.

Stojí však za zmínku, že na rootovaných telefonech je možné nastavit určité aplikace jako trvalé (dokonce i root), což znamená, že tam mohou být i po obnovení továrního nastavení. Chcete-li to vyřešit, budete muset odemknout svůj telefon a nahrát nový obraz operačního systému na Android, abyste odstranili jakékoli známky škodlivých aplikací.

ZÁVĚR o tom, jak najít skryté špionážní aplikace na Androidu

Celkově vzato, pokud chcete na svém telefonu Android najít skryté aplikace, existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Vzhledem k tomu, že každý výrobce systému Android má řadu zvláštností, možná budete muset prozkoumat možnosti svého telefonu, než najdete tuto funkci.

Je dokonce možné použít vlastní spouštěče k odblokování některých omezení vašeho zařízení, pokud jde o skrývání aplikací nebo správu skrytých aplikací.

Pokud se však obáváte, že si s vaším telefonem někdo zahrává pomocí skrytých škodlivých aplikací, možná budete chtít provést kontrolu, obnovit tovární nastavení, odebrat oprávnění root (zrušit rootování zařízení) a dokonce flashnout nový firmware, pokud stále máte podezření na nekalou hru.