Jak nakonfigurovat HiFi stolní audio systém

HiFi systém je sada komponent navržených tak, aby hudba zněla co nejlépe. HiFi se zaměřuje na čistý, bezhlučný zvuk, nejen na vysokou hlasitost a zesílené basy. Hudba na HiFi systému bude znít radikálně lépe než hudba ve sluchátkách dodaných s telefonem, a to díky mnoha různým faktorům, jako je menší rušení signálu (a tedy menší šum), vyšší frekvenční odezva a čistota ve sluchátkách a mnohem lepší zážitek z poslechu se sluchátky přes uši.

Lidé, kteří mají rádi špičkový zvuk, se nazývají „audiofilové“ a audiofilská scéna je komplikovaná a může se zdát těžké se do ní dostat. Zde rozebereme, co každá část v sestavě HiFi dělá a jak přispívá k celkovému zvuku.

Digitální audio převodníky (DAC)

DAC je v podstatě opravdu špičkový konektor pro sluchátka. Je to výchozí bod pro veškerý zvuk ve vašem systému. Kvůli elektrickému šumu ve vašem počítači zní zvuk z vestavěného konektoru pro sluchátka velmi hlučně. Na většině sluchátek si tento hluk nemusíte všimnout (protože většina sluchátek je stejně hlučná), ale u HiFi sluchátek je to zřejmé.

Řešením je izolovat toto elektrické rušení externím DAC. Ty jsou vyrobeny z mnohem kvalitnějších komponent než vestavěný DAC ve vašem počítači. Často jsou schopny napájet sluchátka s vyšší impedancí a dodávat fantomové napájení mikrofonům, které to potřebují.

  8 nejlepších softwarových řešení, která jsme otestovali

Zesilovače

U většiny reproduktorů a některých sluchátek budete chtít zesilovač, který vám před poslechem zapne zvuk, protože může být tichý přímo z DAC. Pokud máte sluchátka s nižší impedancí, USB DAC by je měl napájet v pohodě, ale cokoli vyžadující 250 Ohm a více znamená, že pravděpodobně budete chtít zesilovač, aby hluk z DAC nezničil věci.

Důvod, proč jsou zesilovače nezbytné, je ten, že většina DAC není vyrobena tak, aby zesilovala zvuk za určitý bod. Pokud byste DAC otočili na 10, znělo by to neuvěřitelně hlučně (ten špatný druh hluku). Můžete jej však otočit na 5 a poté nastavit zesilovač na 200 % a zvuk bude stále čistý

Sluchátka a reproduktory

Všechny výše uvedené části přenášejí digitální zvuk z vašeho zařízení po drátě. Na druhém konci tohoto drátu máte možnost sluchátek nebo reproduktorů.

Dobré reproduktory se složitě nastavují, většinou potřebují velký stereo přijímač, do kterého vše zapojíte. Dobrý zvuk závisí na správném umístění reproduktorů a akustice místnosti. To lze poněkud zmírnit pomocí vhodného umístění a panelů pro potlačení hluku.

Sluchátka jsou jednodušší, obvykle vyžadují pouze jeden kabel k připojení. Tato sluchátka budou mít impedanci měřenou v ohmech. Jedná se o elektrický odpor sluchátek a sluchátka s vyšší impedancí budou vyžadovat více energie pro správnou jízdu. Většina sluchátek bude mít velmi nízkou hodnotu, obvykle pod 32 Ohmů, zatímco některá sluchátka mohou dosáhnout až 600 Ohmů. Obecně platí, že vyšší impedance bude mít lepší zvuk, ale pouze v případě, že zbytek vašeho nastavení odpovídá kvalitě. Pokud váš DAC a zesilovač nezvládnou tak vysoký zvuk, možná neuvidíte žádné výhody – věci mohou dokonce znít hůř než dříve.

  Jak smazat mezipaměť aplikace pro aplikaci na Androidu

To hlavní, co je třeba při hledání sluchátek zkontrolovat, je frekvenční odezva a celková přehlednost. Některá sluchátka, jako například Beats, zesílí basy, aby navodila iluzi lepšího zvuku. Netrénovanému uchu to může znít opravdu skvěle, ale HiFi sestava by v ideálním případě měla mít přiměřeně plochou frekvenční odezvu, bez jakýchkoliv úprav příchozího zvuku. Celková čistota se těžko měří, ale ovlivňuje zvuk docela dost. To závisí na kvalitě sestavení a obvykle na ceně sluchátek.

Mikrofony

V závislosti na vašem použití možná nebudete potřebovat mikrofon, ale lidé, kteří chtějí nahrávat zvuk, je mohou snadno přidat do svého nastavení. Většina špičkových mikrofonů bude používat XLR konektory, které většina DAC podporuje. Některé mikrofony – zejména kondenzátorové – vyžadují 48voltové fantomové napájení, což znamená, že ke své funkci potřebují externí zdroj napájení. Napájí se však ze samotného kabelu XLR, takže nemusíte zapojovat nic navíc, stačí přepnout přepínač na DAC. Ujistěte se však, že nedodáváte fantomové napájení mikrofonu, který to nepodporuje, protože byste mohli mikrofon poškodit.

Extra příslušenství

K propojení toho všeho budete samozřejmě potřebovat kabely, ale nepřesekají to ledajaké kabely. Protože většina těchto komponent odebírá energii ze zdi, budete potřebovat stíněné kabely. Normální pomocné kabely, které můžete použít k přehrávání hudby v autě, nejsou stíněné a zachytí tuny statické elektřiny z okolních elektrických signálů. Stíněné kabely jsou drahé, ale jsou nezbytné, protože pokud je některá komponenta v této smyčce nekvalitní, zničí zvuk. Nepotřebujete luxusní, špičkové, pozlacené konektory nebo tak něco, ale stínění je nutností.

  Jak povolit chytré psaní v Gmailu

Přehled

Jak to tedy všechno do sebe zapadá? Když například přehráváte soubor v iTunes, váš počítač jej odešle přes USB do DAC. DAC jej dekóduje a poté odešle skutečný analogový zvuk do zesilovače (obvykle přes 1/4″ kabel, ale někdy přes standardní sluchátkový kabel). Poté, co byl zesílen, signál putuje do vašich sluchátek nebo reproduktorů, kde jej můžete konečně poslouchat.

Konečným výsledkem je úžasně čistý zvuk.

Takže co si koupím?

Abyste měli skvělý zážitek, nemusíte kupovat šíleně drahé komponenty. Platí to i obráceně, můžete si pořídit předražené komponenty a skončit s hlučným, zkresleným zvukem. Vše je o kvalitě a záleží na každé části samotné.

Přesné součásti vašeho nastavení se budou lišit v závislosti na vašich potřebách, vašem rozpočtu a vašich osobních preferencích. Trh je velmi rozmanitý, a proto nemůžeme snadno sestavit komplexního průvodce nákupem každého jednotlivého dílu, který můžete potřebovat. Než se rozhodnete, co koupit, doporučujeme vám udělat si vlastní průzkum a přečíst si recenze od kvalifikovanějších audio profesionálů.

Kredit obrázku: pelfofoto/Shutterstock