Jak nastavit RStudio IDE na Linuxu

Rstudio IDE je nástroj, který uživatelům umožňuje být produktivnější s R i Pythonem. Obsahuje spoustu užitečných funkcí, od zvýrazňování syntaxe, přímého spouštění kódu a dalších. Zde je návod, jak nainstalovat Rstudio IDE na Linux.

RStudio IDE na Linuxu

Pokyny k instalaci Ubuntu

Chcete-li nainstalovat Rstudio IDE na Ubuntu Linux, budete to muset udělat prostřednictvím balíčku DEB ke stažení. Od této chvíle má Rstudio dva balíčky DEB ke stažení. Jeden balíček je pro Ubuntu 16.04 a druhý je Ubuntu 18.04+.

Chcete-li získat balíček DEB, otevřete okno terminálu. Terminálové okno můžete otevřít stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte okno terminálu v nabídce aplikace a spusťte jej tímto způsobem.

Jakmile se otevře okno terminálu, použijte příkaz wget níže ke stažení balíčku Ubuntu DEB přímo do složky „Stahování“. Nebo, pokud dáváte přednost stahování přes prohlížeč, klikněte na tento odkaz tady.

  Jak získat přístup na stránku Microsoft Edge about:flags

Ubuntu 18.04+

wget https://download1.rstudio.org/desktop/bionic/amd64/rstudio-1.4.1106-amd64.deb -O ~/Downloads/rstudio-1.4.1106-amd64.deb

Ubuntu 16.04

wget https://download1.rstudio.org/desktop/xenial/amd64/rstudio-1.4.1106-amd64.deb -O ~/Downloads/rstudio-1.4.1106-amd64.deb

Po dokončení stahování může začít instalace Rstudia na Ubuntu. Pomocí příkazu CD se přesuňte do složky „Downloads“, kde byl stažen balíček DEB.

cd ~/Downloads/

Odtud nainstalujte balíček Rstudio DEB na Ubuntu pomocí příkazu apt install níže. Použití apt install namísto nástroje dpkg umožní Ubuntu opravit závislosti za běhu, nikoli dodatečně.

sudo apt install ./rstudio-1.4.1106-amd64.deb

Pokyny k instalaci Debianu

Chcete-li nainstalovat Rstudio IDE na Debian Linux, budete si muset stáhnout balíček DEB z jejich webu. Od této chvíle má Rstudio podporu pro Debian 10 i Debian 9.

Chcete-li zahájit stahování pro Rstudio v Debianu, budete muset spustit okno terminálu. Chcete-li spustit okno terminálu na ploše, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo použijte nabídku aplikace ke spuštění okna terminálu.

Uvnitř okna terminálu použijte příkaz wget download k získání nejnovějšího balíčku Rstudio DEB. Nebo, pokud dáváte přednost stahování přes webový prohlížeč, klikněte na tento odkaz zde a vezměte si buď balíček Debian 9 nebo 10.

Debian 10

wget https://download1.rstudio.org/desktop/bionic/amd64/rstudio-1.4.1106-amd64.deb -O ~/Downloads/rstudio-1.4.1106-amd64.deb

Debian 9

wget https://download1.rstudio.org/desktop/debian9/x86_64/rstudio-1.4.1106-amd64.deb ~/Downloads/rstudio-1.4.1106-amd64.deb

Po dokončení stahování se pomocí příkazu CD přesuňte do složky „Downloads“, kde je balíček DEB.

cd ~/Downloads/

Jakmile se dostanete do složky „Stažené soubory“, instalace může začít. Pomocí příkazu dpkg níže nastavte balíček Rstudio DEB na vašem počítači.

sudo dpkg -i rstudio-1.4.1106-amd64.deb

Po instalaci balíčku Rstudio DEB budete muset během procesu instalace opravit problémy se závislostmi. Chcete-li tyto problémy vyřešit, použijte následující příkaz apt-get install -f níže.

sudo apt-get install -f

Pokyny k instalaci Arch Linuxu

Chcete-li nainstalovat Rstudio na Arch Linux, stačí se podívat na Arch Linux AUR. Existuje vyhrazený balíček Rstudio a vše se nastaví pěkně bez velkého úsilí.

  Jak aktualizovat vaše Apple AirPods

Chcete-li zahájit instalaci, otevřete okno terminálu. Na ploše Arch můžete otevřít okno terminálu pomocí Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledat „terminál“ v nabídce aplikace.

Pomocí příkazu pacman nainstalujte balíčky git i base-devel. Tyto balíčky jsou vyžadovány pro interakci s AUR, takže je nepřeskakujte!

sudo pacman -S git base-devel

Odtud nastavte pomocníka Trizen AUR. Díky této aplikaci se nemusíte trápit s balíčkem Rstudio AUR. Dělá to všechno automaticky a je to docela hezké.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Odtud nainstalujte balíček Rstudio AUR pomocí příkazu trizen -S níže.

trizen -S rstudio-desktop-bin

Pokyny k instalaci Fedory

Rstudio můžete nainstalovat na Fedora Linux stažením oficiálního vydání balíčku RPM. Chcete-li začít, otevřete okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici nebo vyhledáním slova „Terminál“ v nabídce aplikace a jeho spuštěním.

  Aktualizace Google Camera v2.2 přináší časovač, panoramatické režimy a poměr stran

S otevřeným terminálovým oknem a připraveným k použití spusťte příkaz dnf install ke stažení a instalaci nejnovějšího balíčku Rstudio RPM do vašeho Fedora Linux PC přímo z internetu.

sudo dnf install https://download1.rstudio.org/desktop/centos8/x86_64/rstudio-1.4.1106-x86_64.rpm

Pokyny k instalaci OpenSUSE

Pokud potřebujete nainstalovat Rstudio na OpenSUSE Linux, musíte jej nastavit pomocí balíčku OpenSUSE RPM, který mají na stránce stahování. Chcete-li zahájit proces instalace, spusťte okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T nebo vyhledáním „Terminál“ v nabídce aplikace.

V otevřeném okně terminálu použijte příkaz wget ke stažení balíčku Rstudio RPM přímo do vašeho počítače. Toto stahování nebude trvat dlouho, protože má velikost jen několik megabajtů.

wget https://download1.rstudio.org/desktop/opensuse15/x86_64/rstudio-1.4.1106-x86_64.rpm

Po dokončení stahování můžete nainstalovat Rstudio na OpenSUSE pomocí následujícího instalačního příkazu zypper.