Jak obnovit smazané položky z aplikace Outlook

Všichni jsme zažili pokles žaludku, který se stane, když něco omylem smažete. To je důvod, proč jsme velkými fanoušky zálohování věcí, ať už používáte PC, Mac, Android nebo iPhone. Soubor PST aplikace Outlook můžete zálohovat jako jakýkoli jiný soubor – a měli byste to udělat, i když to znamená přesunout jej z výchozího umístění – ale nepomůže vám to obnovit e-mail, který jste právě omylem smazali.

Naštěstí existuje velká šance, že můžete obnovit svou omylem smazanou položku, pokud jako poštovní server používáte Microsoft Exchange Server. (Pokud nejste a používáte webovou e-mailovou adresu, jako je Gmail nebo Yahoo! mail, nejlepší možností je přihlásit se do webového rozhraní pro svůj e-mail a hledat tam.)

Rozdíl mezi měkkým a tvrdým mazáním

Když e-mail „soft odstraníte“, jeho výběrem a buď pomocí tlačítka „Odstranit“ na klávesnici nebo kliknutím na možnost „Odstranit“ v aplikaci Outlook, bude zpráva odeslána do složky Odstraněná pošta. Obvykle zůstane ve složce Odstraněná pošta, dokud složku nevyprázdníte (ačkoli správci vaší společnosti to možná změnili tak, aby se složka Odstraněná pošta vyprazdňovala automaticky pravidelně). Vyprázdnění složky Odstraněná pošta je známé jako „pevné odstranění“, protože zcela odstraní zprávu z aplikace Outlook ve vašem počítači. Zprávu můžete také „natvrdo smazat“ z libovolné složky v aplikaci Outlook pomocí kláves SHIFT+Delete na klávesnici, čímž ji smažete, aniž byste ji odeslali do složky Odstraněná pošta.

Pokud jste omylem smazali zprávu, přejděte do složky Odstraněná pošta, najděte zprávu a přesuňte ji zpět do složky, ze které jste ji odstranili. Pokud jste natvrdo smazali zprávu, budete muset použít nástroj „Obnovit smazané položky“.

Jak obnovit pevně smazané zprávy

Když je e-mail „pevně smazán“, přesune se do skryté složky „Obnovitelné položky“ na serveru Exchange. Ve výchozím nastavení je doba uchování těchto smazaných e-mailů nastavena takto 14 dní. To znamená, že 14 dní poté, co jste něco „tvrdě smazali“ z aplikace Outlook, bude to sedět ve složce „Obnovitelné položky“, než bude trvale odstraněno (a bude zcela neobnovitelné). Pokud tedy váš správce e-mailu nezměnil výchozí nastavení, máte 14 dní na to, abyste použili nástroj Outlooku „Obnovit smazané položky“ a získali omylem smazaný e-mail zpět.

K tomuto nástroji můžete přistupovat na jednom ze tří různých míst:

Vyberte Odstraněné položky a podívejte se v horní části podokna složek na možnost „Obnovit položky nedávno odstraněné z této složky“.

Přejděte na domovskou stránku > Obnovit smazané položky ze serveru.

Přejděte do složky > Obnovit smazané položky.

Všechny tyto možnosti spustí stejný nástroj Obnovit odstraněné položky, který zobrazí seznam položek ve složce Obnovitelné položky.

Chcete-li obnovit smazanou položku, vyberte ji, ujistěte se, že je zapnuto „Obnovit vybrané položky“ a klikněte na „OK“.

Položka bude přesunuta zpět do složky Deleted Item, kde ji pak můžete přesunout zpět do libovolné složky.

Více položek můžete obnovit z nástroje Obnovit odstraněné položky tak, že při výběru e-mailů, které chcete obnovit, podržíte klávesu Control. Pokud existuje celý blok e-mailů, který chcete obnovit, vyberte první e-mail, poté podržte klávesu Shift a kliknutím na e-mail na konci bloku je vyberte všechny. Máte také tlačítko „Vybrat vše“, pokud chcete obnovit všechny e-maily. Pokud jste vybrali hodně e-mailů, může jejich obnovení chvíli trvat, protože je třeba je přesunout ze složky Obnovené položky zpět do složky Odstraněná pošta.

Také odtud můžete smazat e-maily. Vyberte položky, které chcete trvale odstranit, zapněte možnost „Vyčistit vybrané položky“ a poté klikněte na „OK“.

Zobrazí se varovná zpráva, kterou musíte vzít na vědomí, protože pokud kliknete na „OK“, budou položky, které jste vybrali, smazány, bez možnosti jejich obnovení.

Toto je vážné varování – vymazáním položky ji smažete ze serveru Exchange a navždy zmizí. Obvykle není důvod k čištění e-mailu, takže pokud máte nějaké pochybnosti, nepoužívejte možnost Vyčištění.

Pokud jste něco omylem smazali a nemůžete to najít pomocí nástroje Obnovit smazané položky, nedělejte nic jiného a okamžitě zavolejte svému týmu technické podpory. Mohou mít nástroje, které mohou získat váš e-mail zpět, ale varujeme: nemusí. Nezapomeňte tedy pravidelně zálohovat!