Jak odpojit pevné disky na Ubuntu

Pokud potřebujete odpojit pevný disk v Ubuntu, nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak to udělat, je pomocí Gnome Disks. Gnome Disks je nástroj pro správu disků. Uživatelé s ním mohou spravovat pevné disky, zařízení USB a vše ostatní, co souvisí s úložištěm.

odpojit pevné disky na Ubuntu

Chcete-li začít používat Gnome Disks v Ubuntu, otevřete jej vyhledáním v nabídce aplikace. Pokud nemůžete Gnome Disky najít, budete si je muset nainstalovat do svého počítače Ubuntu, než se je pokusíte použít.

Nainstalujte Gnome Disky

Chcete-li nainstalovat disky Gnome v Ubuntu, otevřete okno terminálu vyhledáním „Terminal“ v nabídce aplikace. Poté použijte příkaz apt install níže, aby aplikace fungovala.

Poznámka: Přestože se tato příručka zaměřuje na Ubuntu, pokyny jsou použitelné pro jakýkoli operační systém Linux, který má přístup k diskům Gnome, správci souborů Gnome nebo terminálu. Neváhejte a sledujte, i když nepoužíváte Ubuntu.

sudo apt install gnome-disk-utility

Odpojte pevný disk

Chcete-li odpojit pevný disk v Gnome Disks, začněte pohledem na postranní panel vlevo. Tento postranní panel obsahuje každý detekovaný disk na vašem počítači Ubuntu. Bude zde vše od pevných disků přes USB až po SD karty.

  Používejte Apple Airpods s Google Assistant na Androidu [No Root]

Podívejte se na postranním panelu na pevný disk, který se pokoušíte odpojit. Pokud jej nemůžete najít, podívejte se na každý z nich a mějte na paměti, jak velký je váš disk a také název značky, protože Gnome Disks často zobrazuje název značky v názvu každého disku.

Když v Gnome Disks najdete pevný disk, který chcete odpojit, vyberte jej pomocí myši. Po jeho výběru se zobrazí přehled disku s mapou oddílů.

Na mapě oddílu vyhledejte oddíl pevného disku, který chcete odpojit. Když najdete oddíl, který chcete odpojit, vyberte pomocí myši tlačítko stop.

Po kliknutí na tlačítko „Stop“ vás Gnome Disks vyzve k zadání hesla. Budete to muset udělat, protože odpojení pevných disků vyžaduje přístup na úrovni systému. Do výzvy napište své heslo.

Po zadání hesla se oddíl pevného disku úspěšně odpojí od systému Ubuntu. V tomto okamžiku můžete zavřít disky Gnome.

  Jak vymazat data EXIF ​​z JPEG ve Firefoxu

Znovu připojte pevný disk

Potřebujete znovu připojit dříve odpojený pevný disk? Zde je návod, jak to udělat v Gnome Disks v Ubuntu. Nejprve spusťte aplikaci Gnome Disks. Odtud na postranním panelu vyhledejte svůj pevný disk.

Když najdete svůj pevný disk, najděte oddíl disku, který chcete znovu připojit. Poté klikněte na tlačítko „Play“ pro opětovné připojení.

Jak odpojit pevné disky na Ubuntu – Správce souborů

Dalším způsobem, jak odpojit pevný disk v Ubuntu Linux, je přiložený správce souborů GUI. Správce souborů v „Ubuntu“ má oblast „Další umístění“, která obsahuje seznam všech jednotek připojených k vašemu počítači.

Chcete-li disk odpojit, spusťte správce souborů Ubuntu. Správce souborů Ubuntu můžete otevřít stisknutím tlačítka Win na klávesnici a zadáním „Soubory“. Jakmile je správce souborů otevřený, najděte tlačítko „Další umístění“ na levém postranním panelu a klikněte na něj myší.

Jakmile vyberete tlačítko „Další umístění“, zobrazí se část „Na tomto počítači“. V této části jsou uvedeny všechny jednotlivé pevné disky, USB flash disky, SD karty atd. připojené k systému.

  5 nejlepších aplikací pro týmovou komunikaci

V oblasti „Na tomto počítači“ vyhledejte pevný disk, který chcete odpojit. Až ji najdete, klikněte na ikonu odpojit vedle jednotky. Když vyberete toto tlačítko, správce souborů Ubuntu jej odpojí bez jakýchkoli otázek.

Jak přemontovat

Pokud potřebujete znovu připojit pevný disk v Ubuntu, můžete to udělat přímo ve správci souborů Ubuntu. Chcete-li to provést, spusťte správce souborů Ubuntu. Můžete jej otevřít vyhledáním po stisknutí Win na klávesnici.

Po otevření vyhledejte tlačítko „Další umístění“ a klikněte na něj myší. Poté najděte část „Na tomto počítači“ a vyhledejte jednotku, kterou chcete připojit, a klikněte na ni. Když kliknete na svůj disk, Ubuntu se jej pokusí připojit. Vy Květen ale je potřeba zadat heslo.

Jak odpojit pevné disky na Ubuntu – Terminál

Je možné odpojit váš pevný disk na Ubuntu přes terminál. Chcete-li začít, spusťte okno terminálu na ploše Ubuntu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Odtud spusťte příkaz lsblk.

lsblk

Prohlédněte si výstup příkazu a najděte štítek oddílu připojeného pevného disku. Pokud jej nemůžete najít, postupujte podle tohoto průvodce, jak používat lsblk. Až to najdete, spusťte níže uvedený příkaz umount.

sudo umount /dev/MY-DRIVE-LABEL

Po spuštění výše uvedeného příkazu by měl být váš disk odpojen.