Jak opravit chyby disku v systému Windows 11

Někteří uživatelé, kteří upgradovali na Windows 11 z Windows 10, hlásí, že se v novém desktopovém OS od společnosti Microsoft setkávají s chybami disku. I po provedení vyčištění disku v systému Windows 11 a vymazání mezipaměti v počítači problém přetrvává a někteří se nemohou přihlásit do svého počítače. Pokud jste také na stejné lodi a čelíte problému „opravy chyb disku“ ve Windows 11, nebojte se. V této příručce jsme zahrnuli sedm způsobů, jak opravit chyby disku v systému Windows 11. Popsali jsme vše od kontroly nástrojem CHKDSK po kontrolu systémových chyb na disku. Bez čekání se tedy vrhněme rovnou na průvodce.

Oprava chyb disku v systému Windows 11 (2022)

V této příručce jsme zmínili 7 způsobů, jak opravit chyby disku v systému Windows 11. Někteří uživatelé se občas potýkají s chybami disku, zatímco jiní jsou uzamčeni ze svých počítačů a na jejich obrazovce se objevuje „oprava chyb disku“. Zmínili jsme zde řešení pro všechny druhy problémů s disky, takže vám doporučujeme projít všechny sekce.

1. Zkontrolujte systémové chyby na disku

1. Nejprve stisknutím klávesové zkratky Windows 11 „Windows + E“ otevřete Průzkumník souborů. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na jednotku „C“ a otevřete „Vlastnosti“.

2. Zde přejděte na „Nástroje“ a klikněte na „Kontrola“ pod „Kontrola chyb“.

3. Poté ve vyskakovacím okně klikněte na „Skenovat jednotku“. Windows 11 nyní bude hledat systémové chyby v jednotce a pokud se najde nějaký problém, umožní vám opravit disk.

  Jak opravit modul důvěryhodné platformy selhal v systému Windows 10

2. Spusťte příkaz CHKDSK Repair Command

Pokud výše uvedená metoda neopravila chyby disku v systému Windows 11, postupujte podle této metody. CHKDSK je vestavěný nástroj příkazového řádku systému Windows, který opravuje všechny druhy chyb souvisejících s diskem. Zde je návod, jak můžete použít příkaz opravy CHKDSK:

1. Stiskněte jednou klávesu Windows a napište „cmd“. Nyní kliknutím na „Spustit jako správce“ v pravém podokně otevřete příkazový řádek s oprávněními správce.

2. Jakmile jste v okně CMD, zadejte níže uvedený příkaz a stiskněte Enter. Bude vás informovat, že váš počítač se systémem Windows 11 potřebuje restartovat, aby bylo možné spustit kontrolu CHKDSK. Zadejte y a stiskněte Enter.

chkdsk /f C:

3. Nyní pokračujte a restartujte počítač. Windows 11 spustí kontrolu CHKDSK, která může chvíli trvat, takže buďte trpěliví a počkejte na její dokončení.

4. Po skenování se systém Windows 11 automaticky spustí. Chcete-li zkontrolovat výsledek kontroly nástrojem CHKDSK, stiskněte jednou klávesu Windows a vyhledejte „Prohlížeč událostí“.

5. Otevřete Prohlížeč událostí, rozbalte sekci „Protokoly Windows“ na levém postranním panelu a přejděte na „Aplikace“. Přejděte dolů a vyhledejte nejnovější položku „Wininit“ ve sloupci „Zdroj“ v pravém podokně.

6. Otevřete položku „Wininit“ a prohlédněte si výsledky kontroly nástroje CHKDSK. Pokud Windows 11 říká, že na disku nejsou žádné chyby, můžete začít. V případě, že ukazuje chyby disku, prozkoumejte chybu dále a hledejte řešení na webu.

3. Defragmentujte pevný disk

Pokud používáte Windows 11 na mechanickém pevném disku, můžete zkusit disk defragmentovat. To opravuje většinu základních problémů souvisejících s chybami disku. To znamená, že pokud používáte SSD, defragmentace se nedoporučuje. Sníží to životnost vašeho SSD.

1. Stiskněte jednou klávesu Windows a vyhledejte „defragmentovat“. Nyní otevřete „Defragmentovat a optimalizovat disky“.

2. Zde vyberte jednotku C, klikněte na „Optimalizovat“ a nechte Windows dokončit proces defragmentace.

3. Po dokončení procesu restartujte Windows 11 a chyby disku by měly být opraveny.

4. Opravte chyby disku ve Windows 11 pomocí PowerShell

Pokud stále čelíte problému „opravy chyb disku“ ve Windows 11, zkuste jej vyřešit pomocí příkazu PowerShell Repair-Volume. Zde je návod, jak jej používat ve Windows 11:

  Jak vždy spustit Google Chrome v režimu inkognito v systému Windows 10

1. Stiskněte klávesu Windows a zadejte „powershell“. Nyní kliknutím na „Spustit jako správce“ v pravém podokně otevřete okno s oprávněními správce.

2. V okně PowerShell zkopírujte a vložte níže uvedený příkaz a stiskněte Enter.

Repair-Volume C –OfflineScanAndFix

3. Poté spusťte níže uvedený příkaz.

Repair-Volume C –Scan

4. Po dokončení procesu opravy restartujte Windows 11 a zkontrolujte, zda byly chyby disku vyřešeny nebo ne.

5. Odstraňování problémů z obnovy (pro počítače, které se nemohou přihlásit)

Pokud během spouštění neustále čelíte problému „Windows zjistil problém s pevným diskem“ nebo „Oprava chyb disku“, budete muset odstraňovat potíže s počítačem se systémem Windows 11 z obrazovky obnovení. Zde je návod, jak na to.

1. Před čímkoli úplně vypněte počítač. Nyní jej zapněte a jakmile se objeví znak načítání systému Windows, znovu jej vypněte. Nyní zapněte počítač a znovu jej vypněte. Proveďte tento proces 2–3krát a systém Windows 11 bude nucen načíst obrazovku pro obnovení. Na některých počítačích se stisknutím F2, F8 nebo F12 během spouštění také otevře obrazovka pro obnovení po spuštění, takže můžete vyzkoušet i tyto klávesy.

2. Okamžitě se spustí obrazovka Recovery. Zde klikněte na „Pokročilé možnosti“.

3. Dále přejděte na „Řešení problémů“ a otevřete „Příkazový řádek“.

4. Nyní se otevře okno příkazového řádku. Zde spusťte níže uvedené příkazy jeden po druhém. To se pokusí opravit soubory související se spouštěním a umožní vám přihlásit se do počítače se systémem Windows 11.

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

5. Nyní restartujte počítač a zkontrolujte, zda byl problém vyřešen.

6. Spuštění do nouzového režimu (pro počítače, které se nemohou přihlásit)

Pokud problém stále není vyřešen, budete muset zavést systém do nouzového režimu a provést některé z operací, které jsme zmínili výše. Zde jsou kroky, které je třeba dodržet.

  Jak otevřít Ovládací panely v systému Windows 11

1. Chcete-li spustit systém v nouzovém režimu, postupujte podle našeho návodu, jak spustit Windows 11 v nouzovém režimu. Na obrazovce obnovení stiskněte „4“ nebo „F4“ pro spuštění v nouzovém režimu.

2. Jakmile jste zde, doporučuji provést všechny operace od metody #1 do #4 tohoto návodu. Nejprve vyhledejte systémové chyby na disku, poté spusťte kontrolu nástrojem CHKDSK a poté defragmentujte pevný disk. Nakonec spusťte příkazy PowerShellu a opravte chyby související s diskem.

3. Nyní restartujte PC a doufejme, že chyby disku by měly být pryč. Budete se moci přihlásit k počítači bez opravy chyb disku.

7. Přeinstalujte Windows 11 (pro počítače, které se nedají přihlásit)

Pokud dosud nic nefungovalo, nejlepší by bylo přeinstalovat Windows 11. Sepsali jsme šikovného průvodce, jak nainstalovat Windows 11 z USB disku, takže se řiďte jeho podrobnými pokyny. Upozorňujeme, že tento proces vymaže pouze jednotku C (která zahrnuje soubory a složky na ploše, Stažené soubory, Dokumenty atd.) a neovlivní ostatní jednotky.

V případě, že i po přeinstalaci Windows 11 stále čelíte chybám disku, může být na vině samotný vadný pevný disk. Pro mnohem lepší výkon a životnost doporučujeme vyměnit pevný disk za SSD.

Systém Windows zjistil problém s pevným diskem? Postupujte podle těchto oprav!

Toto je sedm způsobů, jak můžete diagnostikovat chyby související s diskem na počítači se systémem Windows 11. Pokud se stále můžete přihlásit k počítači, doporučuji vyhledat chyby, opravit je a zálohovat data, než se to pokazí s poruchou pevného disku. Každopádně to je od nás vše. Pokud se vám v systému Windows 11 zobrazuje černá obrazovka, sestavili jsme řadu řešení, jak tento problém vyřešit. A pokud aktualizace systému Windows 11 neprochází a neustále se potýkáte s chybou „Vrácení změn provedených v počítači“, postupujte podle našeho průvodce a problém ihned vyřešte. A konečně, pokud máte nějaké dotazy týkající se chyb nebo problémů systému Windows 11, dejte nám vědět v sekci komentářů níže.

x