Jak opravit vysoké využití GPU Správce oken na ploše ve Windows 10/11

Máte problémy s DWM.exe v počítači se systémem Windows? Má Desktop Window Manager vysoké využití GPU na vašem PC? To je docela běžný a problematický problém, zvláště pokud kvůli tomu začnou vaše aplikace a hry koktat. Nebojte se, jsme tu, abychom vám pomohli s různými opravami tohoto problému. Tento problém může být způsoben mnoha důvody a my jsme je všechny pokryli v této příručce. Po podrobnostech o příčině jsme se zabývali 15 metodami, jak vyřešit problém s vysokým využitím GPU způsobený Správcem oken plochy ve Windows 10 a Windows 11. S tím se podíváme na různé příčiny a jejich opravy.

Oprava problému s vysokým využitím GPU ve správci oken na ploše ve Windows 11/10 (2023)

Ve Správci úloh jste si všimli Správce oken plochy nebo jiné úlohy využívající příliš mnoho zdrojů vašeho GPU. A pravděpodobně jste zmateni tím, co způsobuje problém a jak opravit vysoké využití GPU na počítači se systémem Windows 11/10. Vysoké využití GPU pro DWM.exe může být způsobeno řadou důvodů, které uvádíme níže.

Co způsobuje problém s vysokým využitím GPU Správce oken plochy (DWM.exe)?

Především je důležité vědět, co je Desktop Window Manager (DWM) v počítačích se systémem Windows. Desktop Window Manager (DWM) je důležitý systémový proces zodpovědný za vykreslování uživatelského rozhraní na vašem počítači se systémem Windows 10/11. Operační systém používá DWM.exe ke generování všech šikovných vizuálních efektů, včetně možnosti ovládat motivy, efekty průhlednosti, animace, nabídky, miniatury na hlavním panelu a další.

Jak můžete poznat z funkce, Správce oken plochy používá k vykreslení těchto prvků uživatelského rozhraní grafickou kartu vašeho systému (GPU). A v poslední době se mnoho uživatelů Windows 11 potýká s problémy s vysokým využíváním tohoto systémového procesu, což způsobuje spoustu stresu a zmatku. Podívejme se tedy na faktory, které mohou způsobit problém s vysokým využitím GPU pomocí Správce oken plochy:

  • Zastaralé nebo poškozené grafické ovladače
  • Nastavení správy napájení GPU v Ovládacích panelech
  • Určité programy na pozadí
  • Vzhled Windows nebo nastavení automatického škálování
  • Přítomnost malwaru na vašem PC
  • Funkce GPU, jako je HDR nebo HAGS (Hardware Accelerated GPU Scheduling), jsou zapnuté

Ve většině případů by uživatelé neměli muset deaktivovat funkce GPU, jako je HDR nebo HAGS, ale mohou občas způsobit využití více zdrojů GPU. To znamená, že se podívejme na nejlepší opravy k vyřešení problému s vysokým využitím GPU ve správci oken plochy v systému Windows 10 a 11.

1. Získejte nejnovější aktualizaci systému Windows

Nejpohodlnější opravou je provedení aktualizace systému Windows, která zajistí, že používáte nejnovější sestavení, které obsahuje opravy chyb, zcela nové funkce a kompatibilní ovladače pro vaše hardwarové komponenty.

Chcete-li to provést, stisknutím klávesové zkratky Windows 11 „Windows + I“ otevřete aplikaci Nastavení. Poté přejděte na „Windows Update“ z levého postranního panelu a klikněte na „Zkontrolovat aktualizace“ v pravém podokně. Systém Windows automaticky stáhne aktualizace a požádá vás o restartování počítače, aby se dokončil proces instalace.

2. Aktualizujte ovladače GPU

Protože aktualizace systému Windows ne vždy načte nejnovější ovladače pro váš GPU, dalším postupem by měla být ruční aktualizace ovladačů GPU. Možná se vaše grafická karta zasekla na starší verzi a nepovolili jste možnost automatické aktualizace ovladačů GPU. Podle této příručky se dozvíte, jak aktualizovat ovladače systému Windows 11. Vysvětlili jsme také, jak povolit automatické aktualizace ovladačů v GeForce Experience nebo AMD Adrenalin Software.

3. K aktualizaci ovladačů použijte aplikace Intel DSA nebo aplikace třetích stran

Chcete-li ručně aktualizovat ovladače jiných hardwarových součástí v počítači, můžete použít nástroj Intel Driver & Support Assistant (DSA) ke skenování a aktualizaci hardwaru na bázi Intel. Dále můžete použít software třetí strany s názvem IOBit Driver Booster k ruční aktualizaci ovladačů na nejnovější verze.

  Opravte chybový kód League of Legends 900 ve Windows 10

1. Nejprve si musíte stáhnout Intel DSA z tento odkaz.

2. Otevřete soubor „Intel-Driver-and-Support-Assistant-Installer.exe“, který jste stáhli v posledním kroku. Nyní zaškrtnutím políčka souhlasíte s licenčními podmínkami. Poté pokračujte kliknutím na „Instalovat“.

3. Po dokončení budete vyzváni k restartování počítače. Pokračujte v tom a po restartování systému spusťte Intel DSA vyhledáním „Intel Driver & Support Assistant“ po stisknutí klávesy Windows. Kliknutím na výsledek, když se zobrazí, spusťte software.

4. Intel DSA vás pak informuje o různých aktualizacích ovladačů dostupných pro komponenty ve vašem PC. Stáhněte si a nainstalujte všechny tyto a váš hardware založený na Intel bude aktualizován.

5. Nyní ručně vyhledejte aktualizace ovladačů pomocí IOBit Driver Booster. Stáhněte si jej z tohoto odkazua po dokončení stahování souboru spusťte nastavení. Na začátku vás může požádat o instalaci jiného softwaru, ale to není nutné, takže to přeskočte.

6. Po dokončení instalace spusťte program a vyhledejte aktualizace ovladačů. Vyberte všechny ovladače, které chcete aktualizovat, a klikněte na „Aktualizovat nyní“ v pravém horním rohu. Po instalaci stačí restartovat počítač a nové ovladače budou k dispozici.

4. Ručně nastavte DWM.exe tak, aby používal integrovanou grafickou kartu

Některé programy, zejména pokud jsou spojeny s procesem Průzkumníka Windows, mohou způsobit problém s vysokým využitím GPU ve správci oken plochy. Samotné programy mohou způsobit skoky ve využití GPU a je také možné, že zdroje GPU na vašem PC zatěžuje více aplikací.

V této opravě si ukážeme, jak nastavit předvolbu grafiky pro jednotlivé programy nainstalované na vašem PC. Programy, které silně závisí na GPU, jako jsou vaše hry a software pro tvorbu obsahu, by měly být nastaveny na „High Performance Mode“ nebo ručně specifikovány pro použití vyhrazené grafické karty. Vše ostatní v počítači lze nastavit do režimu úspory energie, čímž se využije integrovaný GPU namísto spotřebovávání zdrojů vaší vysoce výkonné samostatné grafiky. Funguje to takto:

1. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a v kontextové nabídce klikněte na „Nastavení zobrazení“.

2. Poté v části Nastavení zobrazení klikněte na „Grafika“ ve spodní části.

3. Na další obrazovce můžete nyní přiřadit, který GPU by měl být použit pro různé programy na vašem PC. Klikněte na „Procházet“, přejděte na C:/Windows/System32 a vyberte DWM.exe. Poté klikněte na „Možnosti“ a zadejte typ GPU, který má použít.

4. Jak můžete vidět zde, specifikovali jsme DWM.EXE jako Power Saving. Pro hry jsme specifikovali „Vysoký výkon“, takže používají vyhrazenou grafickou kartu. Chcete-li dokončit tuto opravu a dále snížit problém s vysokým využitím GPU, proveďte tento krok pro všechny ostatní programy v počítači.

5. Zabraňte použití integrovaného GPU, nechte aktivní pouze jeden GPU

Wallpaper Engine má odhaleno v tomto článku podpory že systémy se dvěma GPU: integrovanou a dedikovanou grafikou mohou mít problémy s vysokým využitím GPU. U počítačů s NVIDIA Optimus nebo funkcí přepínače MUX by to mělo fungovat správně, ale není na škodu tuto opravu vyzkoušet. Pokud na svém notebooku nebo stolním počítači čelíte problému s vysokým využitím GPU a předchozí opravy nepomohly, vyzkoušejte toto řešení.

1. Pro uživatele stolních počítačů se stačí podívat na svůj počítač zezadu a ujistit se, že zobrazovací kabely monitoru (HDMI, DisplayPort atd.) NEJSOU připojeny k základní desce, ale k vyhrazené grafické kartě. V podstatě vše, co musíte udělat pro použití této opravy, je vyhnout se použití kabelů displeje na obou místech. Když to uděláte, systém současně povolí integrovaný a vyhrazený GPU, což u některých uživatelů způsobí problém s vysokým využitím GPU ve správci Windows Desktop.

2. Pro uživatele notebooků přejděte do softwaru ovládacího centra poskytnutého výrobcem. V našem případě se jedná o MSI Center. Musíte přejít do nastavení, kde můžete určit, jakou GPU notebook používá. Zde se ujistěte, že jste vybrali možnost diskrétní/dedikované grafiky namísto možnosti hybridní. Pokud chcete ušetřit na baterii, můžete také vybrat režim integrované grafiky, ale vyhněte se použití hybridního nastavení, pokud vám způsobí problém s vysokým využitím GPU.

Poznámka: Pokud váš notebook nemá přepínač MUX nebo možnost vypnout NVIDIA Optimus, nemůžete tuto opravu použít. V takovém případě můžete přeskočit na další řešení.

6. Vypněte hardwarově akcelerované plánování GPU (HAGS)

Toto je jedno z nejoblíbenějších řešení, které fungovalo pro uživatele, kteří se snaží vyřešit problém s vysokým využitím GPU ve správci oken na svých počítačích. Hardware Accelerated GPU Scheduling je funkce pro zlepšení výkonu grafické karty a snížení latence. Nemusí to však fungovat dobře pro každého. Pojďme se tedy podívat, jak tuto funkci vypnout.

  Full Disk Encryption (FDE) ve Windows: BitLocker a alternativy

1. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na plochu az kontextové nabídky vyberte „Nastavení zobrazení“.

2. Dále v části Související nastavení musíte ve spodní části kliknout na „Grafika“.

3. Nyní klikněte na možnost „Změnit výchozí nastavení grafiky“ nahoře.

4. Zde najdete nastavení hardwarově akcelerovaného GPU plánování. Vypněte přepínač pro HAGS a restartujte počítač, aby se změny projevily. To by mělo potenciálně vyřešit problém s vysokým využitím GPU.

7. Změňte režim napájení v ovládacím panelu Nvidia

Nastavení správy napájení v ovládacím panelu Nvidia nebo samotný plán napájení vašeho notebooku může zjevně určit, jak systém Windows využije zdroje GPU. Nastavení do správného režimu by tedy mohlo vyřešit problém s vysokým využitím GPU. Podívejme se, jak to udělat.

1. Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a klikněte na „Zobrazit další možnosti“. Poté klikněte na Ovládací panely Nvidia.

2. Dále přejděte na „Spravovat 3D nastavení“ z levého postranního panelu. Poté v části Globální nastavení v pravém podokně přejděte dolů a najděte nastavení „Režim řízení spotřeby“. Pomocí rozevírací nabídky nastavte toto na „Preferovat maximální výkon“ a klikněte na „Použít“ vpravo dole.

3. Tuto příručku také doporučujeme použít ke změně nastavení režimu napájení ve Windows 11. V části „Napájení a baterie“ nastavte „Režim napájení“ na Nejlepší výkon. Ostatní režimy mohou omezovat váš GPU, což způsobí, že systém Windows hlásí vysoké využití GPU, i když využívá velmi málo zdrojů z vaší grafické karty.

8. Vypněte HDR v Nastavení zobrazení Windows

Některým lidem se podařilo vyřešit problém s vysokým využitím GPU DWM.exe vypnutím HDR v nastavení zobrazení Windows. Zde je návod, jak to udělat.

1. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a v kontextové nabídce klikněte na „Nastavení zobrazení“.

2. Zde klikněte na přepínač vedle „Použít HDR“ a vypněte jej. Vypnutí HDR také deaktivuje Wide Color Gamut (WCG), pokud je povoleno, čímž je problém vyřešen.

9. Použijte doporučené nastavení rozlišení a měřítka

Windows má funkci automatického škálování, která se snaží škálovat vaše aplikace na správnou velikost podle vašeho nastavení škálování zobrazení. U některých uživatelů to může způsobit problémy s vysokým využitím GPU. Pojďme se tedy ujistit, že vaše nastavení měřítka a rozlišení je správně nastaveno.

1. Přejděte na „Nastavení zobrazení“ kliknutím pravým tlačítkem na plochu.

2. Dále se v části Měřítko a rozvržení ujistěte, že je „Měřítko“ nastaveno na hodnotu „Doporučeno“. Za nás bylo doporučeno 100%. Kromě toho pomocí rozevíracího seznamu upravte „Rozlišení displeje“ a nastavte jej na doporučené nastavení.

10. V Nastavení systému Windows vypněte rychlé spuštění

Rychlé spuštění je funkce systému Windows, kterou můžete zakázat pouze v nabídce možností napájení. V této příručce naleznete podrobné pokyny, jak povolit nebo zakázat rychlé spuštění v systému Windows 11. Pomůže vám dostat se k možnostem napájení prostřednictvím Ovládacích panelů, abyste mohli funkci rychlého spuštění zakázat.

11. Zakažte spouštěcí aplikace ve Windows 11/10

Nepotřebné spouštěcí aplikace a služby, které nesouvisejí s Microsoftem, mohou zpomalit váš počítač a dokonce způsobit problém s vysokým využitím GPU se Správcem Windows Desktop. Takto je můžete zakázat.

1. Začněme tím, že nejprve deaktivujeme spouštěcí aplikace. Chcete-li to provést, stiskněte tlačítko Windows a vyhledejte „Startup Apps“. Poté klikněte na výsledek, který se zobrazí.

2. Zobrazí se seznam aplikací, které se automaticky otevírají a zabírají prostředky při spouštění počítače se systémem Windows. Hledejte tedy spouštěcí aplikace s „vysokým dopadem“ a okamžitě je vypněte. Poté si můžete vybrat, které aplikace nebo software Windows 11 chcete načíst na pozadí, když zapnete svůj notebook nebo stolní počítač.

3. Chcete-li zakázat služby jiných výrobců než Microsoft, které nejsou potřebné pro fungování vašeho počítače, použijte klávesovou zkratku „Windows +R“ k otevření okna Spustit. Zde do textového pole zadejte „msconfig“ a kliknutím na OK spusťte nástroj pro konfiguraci systému.

4. Zde přejděte na kartu „Služby“. Poté se v levém dolním rohu ujistěte, že není zaškrtnuto políčko „Skrýt všechny služby Microsoftu“. Poté klikněte na „Zakázat vše“ a nepotřebné služby budou zastaveny. Klikněte na „OK“ pro použití a uložení změn. Poté restartujte počítač, pokud budete požádáni, a problém by měl být vyřešen.

12. Upravte nastavení vizuálních efektů ve Windows 11/10

Některé počítače nižší třídy mohou mít problém s vysokým využitím GPU ve správci oken plochy kvůli jejich nastavení vzhledu. Chcete-li tedy snížit zatížení GPU a doufejme, že problém vyřešit, postupujte takto:

1. Otevřete aplikaci Nastavení pomocí klávesové zkratky „Windows + I“. Zde přejděte na „Systém -> O aplikaci“ a poté klikněte na „Pokročilá nastavení systému“.

2. Nyní přejděte na kartu „Upřesnit“ ve vyskakovacím okně. Poté v části „Výkon“ klikněte na Nastavení a na kartě Vizuální efekty vyberte nastavení „Upravit pro nejlepší výkon“. Klepnutím na tlačítko OK aplikujte změny.

  Opravte chybu Origin 0xc00007b ve Windows 10

13. Vyhledejte malware a vypněte antivirus třetích stran

Někdy může problém s vysokým využitím GPU způsobit spuštění antivirového softwaru třetí strany. Pomocí tohoto průvodce tedy odinstalujte aplikace v systému Windows 11 a zcela odstraňte antivirus třetí strany. Pokud to nechcete dělat, jednoduše jej vypněte v nastavení. Pokud jde o spuštění antivirové kontroly, můžete použít možnosti obsažené v antivirovém softwaru. Ale pro ostatní jsou zde kroky, jak to provést pomocí nativní funkce zabezpečení systému Windows:

1. Nejprve otevřete systémovou lištu (v pravé dolní části obrazovky) kliknutím na šipku. Poté klikněte na ikonu „Zabezpečení systému Windows“, která vypadá jako štít.

2. Tím se otevře aplikace Windows Security. Zde klikněte na „Ochrana před viry a hrozbami“ pro přístup k možnosti kontroly systému.

3. Dále klikněte na „Rychlé skenování“ pro provedení skenování vašeho systému. Pokud jste ochotni to udělat, doporučujeme použít možnosti skenování k provedení úplné kontroly systému. Po dokončení postupujte podle pokynů na obrazovce a odstraňte všechny hrozby nalezené ve vašem systému.

14. Spouštění příkazů CHKDSK, DISM a SFC

Příkazy DISM & SFC se používají k opravě operačního systému Windows obnovením všech chybějících nebo poškozených souborů. Příkaz CHKDSK se používá ke skenování vašeho HDD nebo SSD na chybné sektory a k jejich opravě. Zde je návod, jak je můžete spustit:

1. Nejprve otevřete příkazový řádek v režimu správce. Za tímto účelem stiskněte tlačítko Windows, vyhledejte „CMD“ a poté klikněte na „Spustit jako správce“ v pravém podokně.

2. Dále zkopírujte a vložte níže uvedené příkazy do okna CMD, jeden po druhém. Všechny jsou jiné a neměly by být zasvěceny společně. Jakmile zadáte první příkaz (který je DISM), stiskněte Enter a počkejte na dokončení procesu. Poté přejděte k dalším příkazům a opakujte postup pro příkazy SFC a CHKDSK.

DISM/Online/Cleanup-Image/RestoreHealth

SFC /scannow

chkdsk /f

15. V systému Windows 11 použijte bod obnovení systému nebo „Obnovit tento počítač“.

Pokud si pamatujete, že váš počítač před nějakou dobou neměl problém s vysokým využitím GPU, můžete problém vyřešit pomocí nástrojů pro obnovení pro návrat k poslednímu bodu obnovení systému. Pokud nemáte bod obnovení systému, můžete místo toho jednoduše resetovat také počítač. Než to uděláte, nezapomeňte si v případě potřeby zálohovat důležitá data. V této příručce se také můžete podívat na vynikající zálohovací software pro Windows.

1. Otevřete Nastavení systému Windows stisknutím klávesové zkratky „Windows + I“. Poté v části Nastavení systému přejděte dolů a vyhledejte „Obnovení“ a poté na něj klikněte.

2. Zde najdete možnost „Resetovat tento počítač“. Klepnutím na tlačítko „Reset PC“ spusťte proces a dokončete postup podle pokynů na obrazovce. Po dokončení bude váš operační systém Windows resetován.

Chcete-li použít metodu Obnovení systému, klikněte na „Restartovat nyní“ a přejděte do Rozšířených možností spuštění. Jakmile se váš počítač restartuje, postupujte podle tohoto průvodce a obnovte počítač pomocí bodů obnovení systému.

Často kladené otázky

Je 100% využití GPU v pořádku?

Při spouštění her nebo jiných programů náročných na GPU je v pořádku, když je využití GPU na 100 %. Také, pokud jste záměrně nastavili svůj plán napájení nebo nastavení správy napájení GPU na vyvážená nastavení, namísto režimu vysokého výkonu, může systém Windows hlásit, že vaše využití GPU je opravdu vysoké na základě vašich aktuálních nastavení.

Proč je moje využití GPU v nečinnosti 100 %, když nehraju hry?

Využití GPU může být 100%, i když nehrajete hry kvůli mnoha faktorům, jako jsou aplikace a služby na pozadí, problémy s DWM.exe nebo dokonce váš aktuální plán napájení.

[FIXED] Problém s vysokým využitím GPU způsobený DWM.exe

A je to. Doufáme, že jedno z mnoha výše uvedených řešení pomohlo vyřešit problém s vysokým využitím GPU se systémovým procesem Desktop Window Manager (DWM.exe). Nyní, když jste implementovali navrhovaná řešení a vyřešili svůj problém, prohlédněte si tuto příručku o různých způsobech, jak můžete urychlit Windows 11. Obsahuje dokonce i to, jak deblatovat instalaci Windows 11, což může dále snížit využití GPU, CPU a RAM, pokud toužíš po tom. To znamená, že pokud máte nějaké pochybnosti, dejte nám vědět v komentářích níže!

x