Jak opravit, že se ventilátor CPU netočí na počítači se systémem Windows 10

Hardware v počítači se zahřeje, ať se děje cokoliv. Zahřívá se v závislosti na tom, jak se používá, např. pokud píšete v textovém procesoru, zahřeje se, ale pokud hrajete hru, zahřeje se a pokud máte v Chrome otevřeno příliš mnoho karet. , váš systém dosáhne supernovy.

Aby nedošlo k poškození systému teplem, jsou v rámu systému instalovány ventilátory. Jsou spouštěny zvyšující se teplotou a zapnou se, pokud je systém příliš horký.

opravit ventilátor CPU, který se netočí

Oprava ventilátoru CPU se netočí

Pokud ventilátor CPU nefunguje, je to vážný důvod k obavám. Váš systém se nakonec přehřeje a buď se vypne, nebo dojde k poškození hardwaru.

Než začnete odstraňovat problémy s ventilátorem, měli byste vědět, že by neměl běžet neustále. Také běží různými rychlostmi. Je možné, že nemusí běžet (váš systém není tak horký) nebo běží, ale pomalou rychlostí (váš systém je teplý, ale není horký). Existuje několik základních kontrol, které můžete spustit, abyste zjistili, co se děje.

  Jak sledovat YouTube, Hulu a Netflix v mini zobrazení na Windows 10

Vypněte systém. Pokud je napájen z baterie, připojte jej ke zdroji napájení a zapněte jej. Ventilátory se roztočí při startu systému jako součást základní kontroly hardwaru. Poslouchejte pozorně pro fanoušky.
Pokud je to možné, vypněte systém a přepněte na napájení z baterie. Spusťte systém a pozorně poslouchejte zvuk ventilátorů.
Spusťte systém a pokuste se spustit tak těžkou aplikaci, jakou můžete například spustit hru vedle nahrávací aplikace, jako je OBS. Zkontrolujte, zda přidaná zátěž rozběhne ventilátory. V ideálním případě by se měly spustit, ale pokud se po pěti minutách nespustí, snižte zátěž, jinak byste mohli poškodit systém.

Pokud ventilátor neběží přes všechny výše uvedené kontroly, tam Květen být jedním ze dvou problémů; ventilátory nefungují nebo nefunguje teploměr, který jim říká, kdy se mají zapnout.

  Jak opravit poškozený adresář v systému Windows 10

Zkontrolujte teplotní spínač pro ventilátory

Je možné, že teplota, která spouští ventilátory, byla nastavena příliš vysoko. Váš systém Květen být teplý, ale ne dostatečně teplý, aby se rozběhly ventilátory. Existuje jednoduchý způsob, jak to zkontrolovat a zkontrolovat, zda teplotní senzor ve vašem systému funguje nebo ne.

Stažení, nainstalujte a spusťte HWiNFo.
Klikněte na Senzory na hlavní obrazovce aplikace.
Klikněte na tlačítko ventilátoru ve spodní části nového okna, které se otevře.
Vyberte aktivní ventilátor (některé systémy mají pouze jeden ventilátor, zatímco jiné Květen mít dva nebo tři).
Klikněte na Nastavit manuál.
Vyberte snímač PCH.
Zadejte nízkou teplotu, např. 15 nebo 10, které se váš systém musí dotknout, i když jej používáte pro nenáročnou práci.
Nastavte rychlost ventilátoru na vysokou, abyste slyšeli, že běží.
Klepnutím na OK se vrátíte do hlavního okna.
Kliknutím na modrý křížek uložíte a použijete změny.
Použijte svůj systém a zkontrolujte, zda jsou zapnuté ventilátory. Pokud ano, stačí změnit pouze teplotu spouště.

  Uložte fotografie a videa z Instagramu do svého systému [Windows]

Zkontrolujte snímač teploty

Pokud ventilátory neběží ani po snížení spouštěcí teploty, zkontrolujte, zda fungují teplotní čidla. K tomu budete potřebovat aplikaci.

Stažení, nainstalujte a spusťte Speedfan.
Přejděte na kartu Načítání a zkontrolujte teplotu jader CPU a GPU.
Pokud nevidíte hodnotu, je vysoce pravděpodobné, že snímač nefunguje.
Pokud vidíte údaj, problém spočívá v neběžícím ventilátoru.

Kontrola hardwaru

V tuto chvíli je více než pravděpodobné, že máte problém s hardwarem. Může to být jeden z následujících;

Poškozený napájecí zdroj, který není schopen napájet ventilátory.
Ventilátory jsou poškozené nebo zanesené prachem a nemohou dále běžet.
Teplotní čidlo nefunguje.

Chcete-li tyto problémy vyřešit, je nejlepší nechat systém převzít do opravy. Pokud jste obeznámeni s vnitřními částmi počítače, můžete tyto věci sami zkontrolovat a vyměnit, co je poškozené.

Závěr

Ventilátory se obecně nepoškodí snadno, ale problém s napájením je může často zkratovat. Jedná se o levný hardware, takže jejich výměna není tak nákladná jako oprava nebo výměna teplotního čidla. V některých případech nelze senzory opravit nebo vyměnit a musíte vyměnit CPU.