Jak ovládat rychlost ventilátoru ve Windows 10

Všechny hlavní hardwarové součásti počítače, zejména CPU a GPU, generují během své práce obrovské množství tepla, zvláště když běží aplikace náročné na zdroje. Teplo je hlavním viníkem trvalého poškození hardwaru v důsledku přehřátí, protože prach funguje pouze jako katalyzátor. Pro řešení problémů s vytápěním je primárně vyžadován účinný chladicí systém. K vyřešení tohoto problému jsou zavedeny ventilátory CPU, které efektivně a efektivně ochlazují vytápění. V současné době je na trhu k dispozici široká škála ventilátorů, od malé kapacity až po vysokou kapacitu. A rychlost ventilátoru PC lze ovládat pomocí různých aplikací. Pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste věděli, jak podrobně ovládat ventilátor Windows 10.

Jak ovládat rychlost ventilátoru ve Windows 10

Ventilátor CPU je klíčovou součástí počítačového hardwaru na základní desce, který může zachraňovat životy. Jeho nejhrdinštější funkcí je neustálé ochlazování horkého procesoru a zabránění jeho trvalému poškození v důsledku vyhoření. Je to ventilátor CPU, který chrání CPU a další blízké součásti před poškozením v důsledku přehřátí a udržuje počítač v chodu.

  • Zajišťuje nejen chlazení, ale také zabraňuje hromadění prachu v CPU.
  • Výkon ventilátorů CPU se měří v otáčkách za minutu, které rozhodují o rychlosti ventilátoru PC.
  • Lze jej odpojit od CPU a poté po vyčištění připevnit zpět k základní desce.
  • Čím vyšší otáčky, tím vyšší výkon chlazení. Také hráči, grafici, animátoři a návrháři VFX potřebují nejvyšší kapacitu a vysoce výkonné ventilátory, aby uchladili svůj spalující procesor.
  Nelze tisknout PDF pomocí aplikace Adobe Reader v systému Windows 10 (ŘEŠENÍ)

Ventilátory jsou k základní desce připojeny pomocí:

  • 3pinový DC konektor: Rychlost lze změnit omezením napětí.

  • 4kolíkový konektor PWM (Pulse Width Modulation): Rychlost lze snadno ovládat pomocí softwaru.

Jsme zde s průvodcem, jak ovládat rychlost ventilátoru ve Windows 10 a jak změnit rychlost ventilátoru CPU bez BIOSu. Chcete-li ovládat rychlost ventilátoru počítače, postupujte takto:

Metoda 1: Změňte rychlost ventilátoru prostřednictvím možností napájení

Je to jediná metoda ve Windows 10, jak optimalizovat rychlost ventilátoru. Postupujte podle následujících kroků a proveďte totéž.

1. Stisknutím kláves Windows + X otevřete nabídku Rychlý odkaz a vyberte Možnosti napájení.

2. V nabídce Napájení a spánek klikněte na Další nastavení napájení v pravém podokně.

3. Otevře se Možnosti napájení a nyní klikněte na Změnit nastavení plánu vedle Vyvážený (doporučeno).

4. Nyní se zobrazí okno Upravit nastavení plánu. Klikněte na Změnit pokročilé nastavení napájení.

5. Tato akce otevře dialogové okno Možnosti napájení obsahující služby různých součástí systému.

6. Přejděte dolů a poklepejte na Správa napájení procesoru.

7. Poté poklepejte na Zásady chlazení systému a z rozevírací nabídky v obou režimech Na baterii i Napájení vyberte Aktivní.

8. Nyní klikněte na Použít a poté na OK.

Poznámka: Chcete-li dosáhnout maximálního výkonu ventilátoru, ujistěte se, že jste aktivovali zásady chlazení systému v režimu Baterie i Napájení.

Je to jediná metoda v OS Windows 10, která vám pomůže při ovládání ventilátoru Windows 10.

Metoda 2: Použijte software SpeedFan

SpeedFan je hardwarový monitorovací program, který je schopen měnit otáčky ventilátoru podle systémových teplot. SpeedFan umí číst SMART hodnoty a teploty z pevného disku a může měnit rychlost ventilátoru.

Poznámka: Tato aplikace nezjistí všechny modely ventilátorů. Pokud tam uvedený ventilátor nemůžete najít, pak tato metoda nebude fungovat. Také neměňte výchozí nastavení hodin CPU a další důležitá nastavení CPU, GPU a HDD, abyste předešli problémům v systému.

1. Stáhněte si SpeedFan 4.52 z oficiálních stránek.

2. Poté nainstalujte staženou aplikaci do počítače a spusťte ji.

3. Nyní klikněte na Konfigurovat.

4. Přejděte na kartu Ventilátory a zjistěte, zda je zde uveden systémový ventilátor.

Poznámka: Pokud program detekuje ventilátor, zobrazí jej pod červeně zvýrazněnou oblastí, jak je znázorněno níže.

5. Pokud jste v seznamu našli systémový ventilátor, vyberte jej a prozkoumejte možnosti, které zobrazuje. Po úpravě otáček ventilátoru. Klepněte na tlačítko OK.

Metoda 3: Použijte software HWiNFo

HWiNFo je oceňovaný profesionální software pro analýzu, monitorování, diagnostiku a hlášení hardwaru pro Windows a DOS. Jde o vysoce důvěryhodný software, který používá i NASA. Tento software pro monitorování systému v reálném čase získal několik ocenění a důvěřují mu Intel, AMD, Dell a Asus. Je také zcela zdarma.

Chcete-li se naučit ovládání ventilátoru Windows 10, postupujte podle následujících kroků k instalaci tohoto softwaru do počítače:

Poznámka: Neměňte výchozí nastavení systému související s CPU, GPU a HDD. Může to vést k nestabilitě systému. Otáčky ventilátoru měňte, pouze pokud jste si tím jisti.

1. Stáhněte si HWiNFo přenosnou nebo instalační verzi z oficiálních stránek.

Poznámka: Přenosné verze běží přímo bez instalace.

2. Spusťte aplikaci. Nyní vyberte možnost Pouze senzory a klikněte na Spustit.

3. Počkejte, až program načte všechny informace související s hardwarem.

Poznámka: Tento software nedetekuje ventilátor v našem notebooku z jiných důvodů. To neznamená, že to nebude fungovat i pro ostatní.

4. Jakmile je otevřeno, najděte ve spodní části logo ventilátoru a klikněte na něj.

5. Zde najdete specifikace ventilátoru CPU, včetně jeho rychlosti, otáček, teploty atd. Pečlivě vybírejte nastavení a měňte je opatrně a postupujte podle pokynů na obrazovce.

Zde jsme vysvětlili nejvíce možné pracovní metody, které mohou být řešením, jak změnit rychlost ventilátoru CPU bez BIOSu, a které mohou být užitečné při řízení rychlosti ventilátoru PC ve Windows 10.

***

Doufáme, že vám tento průvodce pomohl a mohli jste se naučit ovládat rychlost ventilátoru ve Windows 10. Dejte nám vědět, která metoda vám nejlépe vyhovovala. Pokud máte nějaké dotazy nebo návrhy, neváhejte je hodit do sekce komentářů.

x