Jak pirátství zlepšuje legální streamovací služby

Máme tendenci dívat se na pirátství jako protiklad Netflixu, Hulu, Spotify nebo Prime Video. Jak se ale ukazuje, nemilosrdným digitálním pirátům můžete poděkovat za nízkou cenu a vysokou kvalitu vašich oblíbených streamovacích služeb.

Streamování vytvořeno pirátstvím

Bez pirátství by streamování neexistovalo. Nebo by alespoň existovala jen v nějaké bastardizované podobě. To je odvážné tvrzení, ale pokud se podíváte na historii streamování, spojení se zdá být zcela zřejmé.

Začněme s iTunes. I když iTunes není streamovací služba, je to pravděpodobně první skutečný předchůdce služeb, jako je Spotify. A hádejte co, jeho vznik byl přímou reakcí na pirátství.

Během 90. let a na počátku 21. století si nahrávací společnosti účtovaly směšně vysoké ceny za CD. Jejich představa byla taková, že pokud se lidem líbí hitový singl, pak dali by 20 dolarů (asi 30 USD po úpravě o inflaci) za CD, abyste vlastnili singl.

Tento obchodní model přirozeně nemůže fungovat digitálně. V digitálním obchodě si lidé mohou koupit hitový singl a vyhnout se nákupu celého alba. Takže nahrávací společnosti se digitálním službám, jako je mor, vyhýbaly. V reakci na to se rozmohlo pirátství. P2P služby jako Napster udělali hudbu zdarma pro každého a nahrávací průmysl se stále zmítá z následných otřesů.

Apple to viděl jako příležitost a dal dohromady iTunes, první úspěšný obchod s digitální hudbou. Ale nakonec iTunes přivedly lidi zpět k pirátství kvůli svým stupidním zásadám DRM (anti-sharing). Steve Jobs otevřeně nenáviděn. V reakci na to se objevily služby jako Spotify a zbytek je historie.

Rok po spuštění Spotify představil Netflix své služby pro streamování videa, většinou proto, aby zaplnil podobnou díru na trhu. DVD byly drahé (25–30 USD za kus) a dokonce i půjčovny videí byly nespravedlivé (nemluvě o nepohodlných) kvůli masivní režie který přichází s provozováním obchodu jako Blockbuster.

Pirátství podporuje vysoce kvalitní streamování

Strávili jsme spoustu času stížnostmi na kabeláž streamovacích služeb. Jak se streamování videa stává populárnějším, náklady na předplatné rostou, knihovny streamování se zmenšují a stále více podniků vytváří exkluzivní služby. Nemluvě o tom, že velké streamovací služby se někdy snaží snížit náklady tím, že poškodí uživatelskou zkušenost.

V roce 2018 Amazon tiše snížil velikost souborů Prime Video v polovině. Očividně to snížilo kvalitu videa Prime Video a hodně lidí to naštvalo. A kupodivu největší (a nejrychlejší) odezva přišla od pirátské komunity.

Piráti s know-how v oblasti ripování videa potvrdili prohřešky Amazonu tím, že zkontrolovali velikosti souborů a datové toky videa po celém Amazonu. To vědí jen lidé, kteří chtějí krást videa ze streamovacích služeb. Poté tyto informace rozšířili do tisku, opustili své účty Prime a pirátili vysoce kvalitní verze exkluzivních videí Amazon.

Nakonec Amazon změnil změny kvality videa, díky pirátské komunitě. Kvalita streamování videa na Amazonu u všech se opět zvýšila. A i když se jedná o velmi specifický příklad pirátství vedoucího k vysoce kvalitnímu streamování, je třeba zvážit několik méně konkrétních příkladů. Stačí se podívat na nově objevený (i když opožděný) zájem Netflixu, Amazonu a Hulu o streamování ve 4K. Piráti jsou už nějakou dobu posedlí 4K (i když veřejné torrentové stránky mají některé nekvalitní video soubory) a streamovací služby se teprve začínají chytat.

Pirátství snižuje náklady na streamování

Piráti ale nejsou posedlí jen kvalitou videa. Zcela přirozeně jsou také posedlí cenami. A ve světě streamování založeného na předplatném se od nás neustále očekává, že budeme platit více za méně obsahu.

Streamovací weby si v podstatě konkurují tím, že nabízejí exkluzivní obsah. Tento exkluzivní obsah však stojí značné náklady. Když je na stole pořad jako Přátelé, podniky jsou ochotny zaplatit podle melodie 100 milionů dolarů na smlouvu. Dává to smysl, Přátelé jsou druhý nejoblíbenější koneckonců show na Netflixu.

Ale 100 milionů dolarů je spousta peněz. Poté, co utratily stovky milionů dolarů za exkluzivní obsah, jsou streamovací weby nuceny uhradit náklady zvýšením cen předplatného a ukončením nerentabilních smluv.

Jak už asi tušíte, tohle povzbuzuje lidi k pirátskému obsahu. Pokaždé, když Netflix zdraží, využití torrentovacích klientů, jako je BitTorrent, stoupá. I když to nemusí být spravedlivá (nebo legální) odpověď od pirátské komunity, streamovacím webům a mediálním korporacím to posílá tichou zprávu: obsah by měl být přístupný, a pokud není, nebudeme za něj platit. .

To je jeden z důvodů, proč se Hulu a Disney+ tak zaměřují na poskytování robustních a levných služeb. I když musí streamovací služba fungovat se ztrátou, aby přivedla zákazníky, alespoň má více oddaných uživatelů než její konkurenti. Postupem času mohou streamovací weby a mediální korporace konečně poslouchat a opustit exkluzivní smlouvy, které ve vší upřímnosti mění streamování na novou generaci kabelové televize.

Pirátství nám umožňuje přístup k naší kultuře

Kulturně relevantní filmy, jako jsou Star Wars a animované klasiky od Disneyho, je notoricky obtížné sledovat doma. Například Disney’s Snow White je k dispozici pouze pro streamování Amazon za 18 dolarů a dál Vudu za 15 dolarů.

A frame of the

Buďme na chvíli skuteční. Vyplatí se zaplatit 15 dolarů za Sněhurku, 82 let starý film, na webu, který sleduje selhávající obchodní model? Filmy jako Sněhurka jsou pro naši kulturu neuvěřitelně důležité. Jsou základními kameny vyprávění, animace a filmové historie. A zatímco studia jako Disney si zaslouží pokračovat ve vydělávání peněz z klasických filmů, obyčejní lidé si také zaslouží zapojit se do jejich kultury za rozumnou cenu. Je neuvěřitelné, jak to mediální korporace nedokážou pochopit.

Naštěstí pirátství podněcuje studia k tomu, aby byly kulturně relevantní filmy otevřenější. Kvůli pirátství společnost Disney opouští „Disney Vault“, aby mohla nabízet všechny své filmy za pouhých 7 dolarů měsíčně na Disney+. Není to zajímavé? Dva měsíce s celou knihovnou Disney stojí méně než kopie Sněhurky na Vudu.

Jako vedlejší poznámka, mnoho z těchto starých, kulturně relevantních filmů by mělo být ve veřejné doméně. Kdyby to neudělal Disney lobbovali za směšné autorské zákony v 80. a 90. letech pak budete mít přístup k mnoha filmům z 20. století zdarma. Podobně jako nahrávací společnosti i filmová studia prakticky podpořila pirátství tím, že přeměnila kulturní základní kameny na exkluzivní, drahé komodity. Skutečnost, že pirátství pomáhá vyrovnávat podmínky, je ironická a zároveň hluboce uspokojující. Doufáme, že v budoucnu nebude potřeba pirátství, ale zatím to drží věci pod kontrolou.