Jak pořídit dobré fotografie RAW

Zde v How-To Geek obvykle doporučujeme pořizovat snímky ve formátu RAW namísto JPEG, protože zachytíte mnohem více informací o jakékoli scéně, kterou fotografujete. Podívejme se, jak maximálně využít formát RAW.

Camera RAW je nekomprimovaný formát souboru, který je schopen uložit mnohem více obrazových dat než JPEG nebo jiné komprimované formáty souborů. Pokud jej snímač fotoaparátu dokáže zachytit, uloží se do souboru RAW. To znamená, že soubory RAW mohou obsahovat miliardy barev – ve srovnání s JPEGy přibližně 16 milionů – plus plnou dynamiku scény. Největší problém je v tom, že většina fotoaparátů dokáže zachytit – a soubory RAW mohou obsahovat – mnohem více informací, než dokáže aktuálně zobrazit jakákoli obrazovka.

Nyní se podíváme na to, jak maximalizovat množství dat v souborech RAW pro lepší fotografie.

Převezměte ruční ovládání fotoaparátu

Pokud chcete pořizovat dobré snímky – v jakémkoli formátu – musíte mít kontrolu nad tím, co váš fotoaparát dělá. Přepnutím na automatiku a pouhým bouchnutím spouště se daleko nedostanete. Pokud máte vše pod kontrolou, můžete nastavit správnou expozici, zastavit vyfukování světel nebo drcení stínů a přizpůsobit se situaci, ve které fotografujete.

  Jak opravit chybu javascript: void(0) v prohlížeči Chrome

To neznamená, že musíte jít do úplného retro a používat pouze manuální funkce; místo toho byste měli používat funkce a režimy fotoaparátu, které vám umožní ovládat fungování automatických funkcí. Například:

Použijte režimy fotografování Priorita clony nebo Priorita rychlosti závěrky spolu s kompenzací expozice, abyste dosáhli požadované expozice.
Naučte se používat různé režimy automatického ostření, vybírat body nebo skupiny automatického ostření a používat správné nastavení pro objekty, které fotíte.
Pochopte, jak váš fotoaparát měří scény, a vyberte si správný režim měření pro požadované výsledky.
Vědět, kdy použít zámek automatického ostření a zámek automatické expozice.

Jak vidíte, „automatické“ funkce moderních fotoaparátů vám dávají velkou kontrolu nad tím, co dělají. Jakmile pochopíte, co se děje, můžete je správně použít k zachycení obrázků, které si představujete ve své mysli.

  Převést videa pro sledování napříč platformami: Wondershare Video Converter [Review]

Vystavit doprava

Jakmile fotoaparát správně používáte a pořizujete fotografie, které chcete, je čas maximalizovat množství dat, která zachytíte do souborů RAW. Kvůli zvláštnostem digitální fotografie nejsou data snímačem zachycována rovnoměrně. Nejjasnější oblasti snímku zabírají většinu dat v souboru RAW; to je důvod, proč je šum mnohem více převládající ve stínech vašich fotografií než ve světlech.

I když je to trochu nepříjemné, můžete toho využít pomocí techniky zvané „vystavení doprava“. Když exponujete doprava, záměrně přeexponujete snímek tak, aby větší část scény spadala do oblasti světel histogramu. Větší část obrázku ve zvýraznění znamená více dobrých dat, se kterými lze v příspěvku pracovat.

Když exponujete vpravo, musíte být velmi opatrní, abyste příliš nepřeexponovali a nevyfoukli své melíry. Pokud to uděláte, skončíte s horším snímkem, než kdybyste udělali normální expozici. Udělejte to však správně a z každého bajtu dat získáte co nejvíce šťavnatých fotografických dat.

Upravte své fotografie

Digitální fotoaparáty aplikují několik jednoduchých úprav na soubory JPEG, aby vypadaly lépe. Obecně napumpují kontrast a sytost, přidají ostrost a spustí algoritmus redukce šumu. Vzhledem k tomu, že váš fotoaparát nebude aplikovat stejné úpravy na soubory RAW, může způsobit, že budou vypadat trochu ploché, což budete muset opravit pomocí jednoduchého následného zpracování.

  Které procesy můžete bezpečně ukončit v Activity Monitor na Macu?

Nahrání nebo tisk souboru RAW musíte jej „vyvinout“ pomocí Adobe Lightroom nebo nějakou jinou aplikaci pro zpracování RAW, takže je dobrý nápad využít příležitosti upravit snímky tak, aby lépe odpovídaly vaší vizi, i když jen upravíte vyvážení bílé. Rád strávím nějaký čas čištěním všech rušivých vlivů, doladěním expozice, přidáním trochu kontrastu a vylepšením barev – přinejmenším. O svém základním pracovním postupu jsem psal v našem článku o vylepšení téměř jakéhokoli digitálního obrazu.

Velkou výhodou snímků RAW je, že uchovávají mnohem více dat, se kterými můžete později pracovat; vynechání kroku úprav zcela postrádá smysl fotografování v nekomprimovaném formátu. Pokud nehodláte využívat všechna extra data, která jste zachytili, můžete také fotit JPEG.

Doporučujeme fotografovat do formátu RAW, protože na rozdíl od formátu JPEG zaznamenáváte všechny informace, které dokáže zachytit snímač vašeho fotoaparátu. Používejte jej správně a získáte skvělé výsledky.