Jak pořizovat fotografie, které jsou vždy zaostřené

Jedním z nejčastějších problémů fotografů je špatné zaostření. Vždy je nepříjemné, když si myslíte, že jste na místě pořídili dobrý snímek, a pak se vrátíte domů a zjistíte, že je váš objekt mírně rozmazaný. Zde je návod, jak zajistit, aby byly vaše fotografie vždy zaostřené.

Zaostření je pro fotografování velmi důležité. Je to velká část pořizování ostrých snímků a také způsob, jak vést oči diváka. Lidé jsou automaticky přitahováni k ostrým oblastem obrazu. Pokud zapomenete zaostřit, něco bude vypadat nenápadně špatně, jako na tomto mém snímku.

Zamotala jsem se a soustředila se na chlapovy ruce. Jinak tento snímek miluji, ale bohužel, protože je ostření vypnuté, mohu s ním pouze použít jako příklad svých selhání! Postarejme se, aby se ti nestalo to samé.

Vyberte správnou clonu

Ostření a hloubka ostrosti spolu souvisí. Čím větší je hloubka ostrosti, tím větší část obrazu bude zaostřena. To znamená, že clona je velkou částí zaostření – nebo skutečně velkou částí toho, jak snadné je zaostřit.

Fotoreportéři a pouliční fotografové mají zásadu: „f/8 a buďte tam“. Jinými slovy, při světelnosti f/8 s normálním objektivem, pokud nezaostříte na pozadí nebo extrémní popředí, bude zaostřeno vše na vašem záběru.

Naopak, pokud používáte dlouhý objektiv a širokou clonu jako f/1,8, může být hloubka ostrosti jen několik centimetrů. Na to jsme se podívali naplno v mém článku o tom, jak ostřit s širokoúhlými objektivy.

  5 oblíbených tipů pro MS Office z roku 2015

Chcete-li, aby byl obraz zaostřený, musíte pro danou úlohu vybrat správnou clonu. Pokud nepotřebujete z kreativních nebo expozičních důvodů použít širokou clonu, měli byste zvolit něco mezi f/8 a f/16. Neskonale to usnadňuje věci. Pokud potřebujete použít širokou clonu, pokračujte rovnou, vězte, že budete muset pracovat trochu tvrději, aby byly vaše snímky ostré.

Rozhodněte se, zda použít manuální nebo automatické ostření

Manuální i automatické ostření má své výhody, zvláště když převezmete kontrolu nad automatickým ostřením, jak obhajujeme zde v How-To Geek. Obecně platí, že byste měli automaticky ostřit, pokud:

Fotografujete pomocí stativu a chcete zaostřit na určitou vzdálenost, nikoli na konkrétní bod.
Fotíš hvězdy.
Je příliš tma na to, aby autofokus vašeho fotoaparátu spolehlivě zaostřil.
Fotíte nastavenou akční fotku a chcete se předem zaměřit na bod, kde se všechno bude dít.
Zaostřujete přes něco jako pole trávy, strom, závěsy nebo cokoli jiného, ​​co způsobí automatické ostření.
Autofokus selhal.

Miluji manuální ostření a často ho používám na krajiny, ale většinu času je příliš pomalé.

Pokud zaostřujete ručně…

Pokud jste se rozhodli zaostřit ručně, máme pro vás článek, který vás provede správným způsobem. Hlavním přínosem je použití obrazovky živého náhledu fotoaparátu a přiblížení 10x (nebo jakkoli daleko můžete přiblížit). Tímto způsobem se budete moci ujistit, že ty nejmenší detaily budou ostré.

  6 nejlepších nástrojů pro optimalizaci WAN, které jsme otestovali v roce 2020

Pokud používáte automatické ostření…

Pokud používáte automatické ostření, musíte udělat ještě několik rozhodnutí. Musíte se rozhodnout, který bod autofokusu nebo kombinaci bodů autofokusu a jaký režim autofokusu použít.

Váš fotoaparát vám dá možnost použít k nalezení zaostření jeden autofokusový bod, jejich skupinu nebo celý autofokusový senzor. Obecně platí, že malá skupina bodů automatického ostření vám poskytne nejlepší vyvážení, protože je můžete umístit nad objekt a nechat fotoaparát, aby se postaral o zbytek, aniž byste se museli obávat, že zaostří na něco náhodného v pozadí.

Pokud fotografujete s širokoúhlým objektivem a potřebujete zaostřit na velmi specifickou věc, jako je oko objektu nebo malý pták na stromě, měli byste použít jeden bod autofokusu.

Celý senzor automatického ostření byste měli používat, když potřebujete být flexibilní, například když fotografujete na ulici. Pokud si nejste jisti, kde bude váš další objekt, je v pořádku nechat fotoaparát rozhodnout o jiném zaostřovacím bodě pro každý snímek. To je zvláště účinné, když používáte clonu f/8.

Další informace o bodech automatického ostření najdete v našem průvodci, jak z automatického ostření vytěžit maximum.

Musíte se také rozhodnout, jaký režim autofokusu použijete. Tyto tři možnosti jsou:

Jednorázové automatické zaostřování (One-shot AF nebo AF-S), které najde zaostření a poté zůstane zablokováno.
Kontinuální automatické ostření (AI Servo nebo AF-C), které se neustále snaží zaostřit.
Hybridní automatické ostření (AI Focus nebo AF-A), které funguje jako samostatné automatické ostření, dokud se objekt nepohne, a poté funguje jako nepřetržité automatické ostření.

  Jak zkoumat téma online

Doporučuji používat kontinuální režim a automatické ostření tlačítkem zpět, ale to je pokročilý trik. Pokud právě začínáte, hybridní režim je nejjednodušší a nejflexibilnější. Pokud víte, že fotografujete objekty, které se neustále pohybují, přepněte na sériové snímání. Pokud fotíte krajiny nebo jiné objekty, které se nikam rychle nehrnou, můžete přepnout na single.

Někdy, když používáte automatické zaostřování, váš objekt nespadá přesně pod bod automatického zaostřování nebo skupinu, kterou chcete použít. Pokud k tomu dojde, použijte režim jednoduchého ostření, umístěte objekt přímo pod bod automatického ostření, který používáte, namáčknutím spouště zaostřete na objekt, poté podržte tlačítko spouště namáčknuté, aby bylo ostření zablokováno, změňte kompozici snímku a úplným stisknutím tlačítka spouště pořiďte snímek.

Zkontrolujte, až budete střílet

Focus je jedna z mála věcí, kterou doma opravdu nespravíte. Nevadí, že jste jen o pár centimetrů minuli zaostření, s rozmazaným snímkem toho asi moc neuděláte. To znamená, že musíte získat fotografii přímo na místě.

Každých pár minut si udělejte čas a vraťte se k fotografiím, které jste pořídili pomocí obrazovky fotoaparátu. Pokud jsou nějaké fotografie, na kterých jste použili širokou clonu nebo jste mohli z nějakého jiného důvodu nezaostřit, přibližte 10x a zkontrolujte; obrazovka je příliš malá na to, abyste to s jistotou poznali bez přiblížení. Pokud fotografie není ostrá, můžete ji kdykoli pořídit znovu. Pokud ano, pak víte, že jste v bezpečí.

Schopnost spolehlivě zaostřit je pro fotografy důležitou dovedností, kterou musí zvládnout. I v ošemetných situacích musíte být schopni přijít domů s fotografiemi, které jste chtěli pořídit.

Poděkování za obrázky: Kánon.