Jak posoudit a analyzovat dobrou fotografii

Po focení je čas projít všechny pořízené snímky a vytáhnout ty dobré. Ale co dělá dobrou fotku? Podívejme se, jak posuzovat a analyzovat vaše snímky.

V tomto článku se zaměřím hlavně na posouzení vaší vlastní práce, abych zjistil, které z vašich snímků jsou silné a mají potenciál, ale můžete použít stejný postup, abyste se kriticky podívali na fotografie, které vidíte každý den. Dívat se na skvělé fotky a ptát se sami sebe, proč fungují (nebo stejně dobré, dívat se na špatné fotky a ptát se sami sebe, proč nefungují), je jedním z nejlepších způsobů, jak se o fotografii dozvědět. Pokud jste jedním z pravidelných čtenářů mých tutoriálů, doporučuji vám, abyste se kriticky podívali na každý z obrázků, které zveřejním; nejsou dokonalé, takže rozeberte, co si myslíte, že funguje a co ne. Jen si pamatujte, že pokud existuje obrázek, který nenávidíte, vybral jsem si ho záměrně, abych vás otestoval – nebo je to alespoň moje omluva.

Teď si to všechno rozebereme.

První krok: Líbí se vám to?

První krok při kontrole snímků je jednoduchý: jak na to reagujete? Líbí se vám záběr? Nesnáším to? Někde mezi? Pokud se vám nelíbí snímek, který jste pořídili, označte jej jako odmítnutý v Lightroomu nebo jakoukoli katalogovou aplikaci, kterou používáte. Pokud je vaší počáteční reakcí lhostejnost, nemá smysl dále zvažovat obrázek.

  Jak vyjmout nebo nainstalovat SIM kartu na iPhone

Tady je fotka náhodně vytažená z mé sbírky, kterou jsem rovnou odmítl. Není toho moc, co by se mi líbilo: můj pes nepěkně pózuje, kompozice není skvělá a všechno je to trochu meh.

U obrázků jiných lidí, i když je vaší prvotní reakcí lhostejnost, byste se měli alespoň zamyslet nad tím, proč se tak cítíte. Je to předmět? Kompozice? Barvy? Je to jen průměrný snímek? Promyslete si to.

Krok 2: Technické posouzení

Technické posouzení obrázku se scvrkává na dvě velké otázky: je ostrý a dobře exponovaný? Pokud je odpověď na kteroukoli otázku ne, i když ten obrázek milujete, pravděpodobně stojí za to v této fázi zabíjet.

Abychom byli trochu konkrétnější, druhy věcí, které si v tomto okamžiku musíte položit, jsou:

Je fotka zaostřená? Je zaostřená pravá část předmětu? Jsou oči ostré?
Byla použita pomalá rychlost závěrky? Pokud ano, dochází k nějakému rozmazání způsobenému pohybem objektu? A co rozmazání způsobené chvěním fotoaparátu?
Je snímek správně exponován bez přepálených světel nebo rozdrcených stínů? Je v pořádku, když je trochu přeexponovaný nebo podexponovaný, ale vypadá histogram, že můžete opravit nějaké problémy při úpravách?
Bylo to foceno do RAW nebo jste omylem nechali fotoaparát v JPEG? Už se mi to stalo a při úpravách mě to bolí.
Jak vypadají barvy? Jaké je vyvážení bílé? Tyto věci lze snadno opravit při úpravách, ale měli byste na to myslet nyní.

Podívejme se na pár fotek, které jsem z technických důvodů odmítl. Na tomto záběru jsem špatně zaostřil, takže oči muže jsou rozmazané.

  Co je to koncertní ekonomika a proč je tak kontroverzní?

Na tomto snímku byla rychlost závěrky příliš pomalá, takže mám v rukou nějaké rozmazání z fotoaparátu.

Tento snímek je příliš podexponovaný. Pamatuji si, že jsem opravil svou expozici na scéně, takže o několik okamžiků později mám lepší.

Odmítám alespoň pár záběrů, které se mi na každém záběru tak nějak líbí, protože jsem něco technicky popletl.

Krok tři: Zvažte složení

Při fotografování se obvykle stane, že pořídíte několik mírně odlišných snímků prakticky stejné věci. Zde je dvanáct velmi podobných fotografií, které jsem pořídil na majáku poblíž mého domova. Je tam několik zkušebních výstřelů; Hrál jsem si s rychlostí závěrky a čekal, až se lodě v zátoce pohnou.

Z velké části jsou snímky technicky stejné: jsou ostré, zaostřené a přiměřeně dobře exponované. Jsou také stejného tématu, takže zde hrají roli malé rozdíly ve složení.

Jak se budete zlepšovat, získáte instinktivnější smysl pro to, co funguje a co ne, ale stále stojí za to o kompozici schválně přemýšlet.

Dodržujete striktně pravidlo třetin nebo jste sáhli po vyváženější image? Pamatujte, že obrázek můžete oříznout, ale přílišné oříznutí snižuje kvalitu obrázku.
Děje se něco v popředí a v pozadí?
Kam padnou vaše oči, když se poprvé podíváte na obrázek? Je to místo, kam chcete, aby divákovy oči padaly? Jsou nějaké hlavní linie, které vás táhnou do určitých oblastí?
Co se děje s barvami a kontrastem? Existují nějaké světlé nebo syté objekty? Bude barevná paleta fungovat dobře?
Ukazuje obrázek to, co chcete, aby zobrazoval? Dělá to bod, který chcete, aby to bylo?

  Proč nemůžete použít televizi jako monitor?

To vše je subjektivní a často bude těžké vybrat mezi dvěma velmi podobnými snímky. V těchto případech buď půjdu se svými střevy, nebo vyberu prvního, kterého vystřelím.

Pokud jste zvědaví, tady je obrázek, se kterým jsem ten den fotil maják.

Fotil jsem to pro konkrétní projekt, což mou kompozici trochu omezovalo, ale celkově jsem s tím spokojený. Těžká šedá obloha není ideální, ale miluji hloubku mezi majákem v popředí a jemnými variacemi stínu ostrova a hor v pozadí.

Čtvrtý krok: Dát to všechno dohromady

Jakmile vytáhnete svých pár oblíbených fotek z natáčení, je čas je upravit. Měli byste přemýšlet o tom, jak můžete opravit případné problémy, zdůraznit silné stránky a minimalizovat případné slabiny obrázku. Nyní je čas narovnat horizont a odstranit všechny skvrny. Každý digitální snímek, který pořídíte, bude vyžadovat alespoň několik malých úprav jasu, kontrastu a barev. Tady je například původní verze toho majáku.

A tady je zase moje finální verze.

Neudělal jsem nic drastického. Vyřízl jsem tmavý kousek země vpravo dole a vše rozjasnil. Opět to není nejlepší snímek, který jsem kdy natočil, ale je to nejlepší, který jsem ten den pořídil.

Jakmile začnete shromažďovat sbírku dobrých obrázků, které se vám líbí, můžete je všechny znovu projít tímto procesem. Podívejte se na ně opravdu kriticky a škádlíte, co jste udělali dobře, co jste se pokazili, co se vám líbí, co se vám nelíbí, a hlavně, proč si tyto věci myslíte. Totéž můžete a měli byste také udělat s obrázky jiných lidí. I pouhé prolistování slušného časopisu vám poskytne desítky obrázků k posouzení.