Jak používat digitální fotoaparát jako webovou kameru

Dobré webové kamery může být těžké najít. Naštěstí můžete mnoho digitálních fotoaparátů použít jako provizorní webové kamery. Pokud máte high-end mirrorless popř DSLR fotoaparát, získáte dokonce velké zvýšení kvality videa pro vaše online schůzky.

Použití fotoaparátu jako webové kamery

Možnost používat kameru jako webovou kameru do značné míry závisí na tom, kterou kameru vlastníte. Některé kompaktní fotoaparáty typu point-and-shoot jsou dodávány se softwarem a ovladači první strany, které vám umožňují používat je jako webové kamery.

Bohužel se to v dnešní době zdá být méně obvyklé. Objevil se však software třetích stran, který k tomuto účelu umožňuje používat mnoho fotoaparátů Nikon a Canon. Jak jste možná uhodli, tento software není zdarma.

Moderní bezzrcadlovky a DSLR fotoaparáty, které produkují čistý výstup HDMI (to znamená, že na obrazovce nejsou žádné překryvy), vám poskytnou nejlepší výsledky. Budete k tomu potřebovat další hardware, ale mělo by to fungovat i při budoucích upgradech fotoaparátu.

Příslušenství, které budete potřebovat

Pokud budete kameru používat jako webovou kameru, budete potřebovat něco, na co ji připevníte, například stativ. Budete také potřebovat nějaký způsob napájení fotoaparátu, za předpokladu, že napájení přes USB není možné. Pro mnoho bezzrcadlovek a DSLR to znamená nákup „fiktivní baterie“. Falešné baterie jsou umístěny v prostoru pro baterie, ale zapojují se do zdi.

Všechny tyto metody vyžadují buď kabel micro-USB-USB (jako ten, který byl dodán s fotoaparátem), nebo kabel mini HDMI-/HDMI-HDMI. Pro naše poslední (a nejúčinnější) řešení budete potřebovat také snímací zařízení.

Metoda 1: Použijte software fotoaparátu

První věcí, kterou musíte udělat, je zkontrolovat, zda váš fotoaparát tuto funkci podporuje nativně prostřednictvím softwaru nebo ovladačů výrobce. Nejlepší způsob, jak to udělat, je podívat se na příručku a jakýkoli přiložený software. Na webu výrobce fotoaparátu můžete také najít software ke stažení pro váš konkrétní model.

  Nejlepší průvodce návrhem sítě

Zběžné vyhledání modelu vaší kamery a webové kamery na internetu (například „Webová kamera GoPro hero 3“) by vám mělo říct, co potřebujete vědět. Pokud začnou výukové programy doporučovat snímací karty a adaptéry HDMI, je nepravděpodobné, že bude možné váš fotoaparát použít jako webovou kameru přes obyčejný starý USB.

Aktualizace: Canon nyní nabízí „EOS Webcam Utility“, který umožňuje „vybraným fotoaparátům EOS s výměnným objektivem (ILC) a fotoaparátům PowerShot“ fungovat jako webové kamery v 64bitových systémech Windows 10.

Jakmile si stáhnete a nainstalujete jakékoli ovladače, měl by váš počítač se systémem Windows nebo Mac rozpoznat fotoaparát jako snímací zařízení. Poté si jej můžete vybrat jako vstupní zařízení v libovolných aplikacích, které chcete používat, včetně Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, Slack, Skype, Discord nebo FaceTime.

Pokud váš fotoaparát nepodporuje režim webové kamery, nezoufejte. Některé akční kamery a kompaktní point-and-shooty tuto funkci podporují, ale většina bezzrcadlovek a DSLR ne. Máte další možnosti.

Metoda 2: Použijte aplikaci třetí strany

Pokud je váš fotoaparát podporován, můžete pomocí aplikace třetí strany proměnit svou digitální zrcadlovku, profesionálního uživatele nebo kompaktní fotoaparát na webovou kameru. Pouze Windows Sparkocam funguje s velkým množstvím fotoaparátů Canon a také malým počtem fotoaparátů Nikon.

Sparkocam má bohužel své problémy. Jeden Redditor poznamenal „je to objemné a plné bloatwaru.“ Jiný poznamenal, že „nemůže odstranit demo sparko cam (sic)“ z počítače. Další sdílené že on nebo ona „zkusili používat eos a Sparkocam, ale nejsem spokojený s tím, jak je video opožděné.“

Na základě našeho výzkumu v současné době neexistují žádné alternativy k Sparkocam a je drahý. Existují samostatné verze pro Canon a Nikon, jedna, která podporuje obojí, a druhá, která se zaměřuje na další funkce aplikace, jako je zelená obrazovka a filtry. Jednouživatelská licence na vámi zvolený systém stojí 50 USD (70 USD, pokud chcete používat systémy Nikon i Canon).

  Jak zkontrolovat, zda máte vyhrazený GPU

Je těžké doporučit Sparkocam, ale pro některé lidi nemusí existovat žádná alternativa. Pokud se tedy ocitnete v této lodi, používáte Windows a nemáte žádné jiné alternativy, Sparkocam je vaše nejlepší sázka. Než si aplikaci koupíte, možná budete chtít číst dál a zvážit trasu HDMI.

Metoda 3: Použijte adaptér HDMI-USB

Pro seriózní nastavení nemůžete porazit snímání HDMI. Tato technika přebírá nezpracované, nekomprimované video z vaší bezzrcadlovky nebo digitální zrcadlovky a přeměňuje jej na USB webovou kameru. Kvalita je nepřekonatelná, ale budete potřebovat pár kousků vybavení navíc, aby to fungovalo.

Nejprve se musíte ujistit, že je váš fotoaparát kompatibilní s vybraným snímacím zařízením. Mnoho fotoaparátů nabízí čistý výstup HDMI pro použití s ​​externími rekordéry, což znamená, že na obrazovce není vidět žádné překrytí ani nastavení fotoaparátu.

Pokud má vaše kamera výstup HDMI (nebo mini-HDMI výstup), jste na půli cesty. Chcete-li to vyzkoušet, připojte fotoaparát k běžné televizi nebo monitoru a pokuste se najít „čistý“ výstupní režim. Pokud si stále nejste jisti, vyhledejte svůj model na webu a podívejte se, co našli ostatní.

K zachycení videa budete potřebovat snímací zařízení, které převede vstup HDMI na USB. Nejznámější z těchto zařízení je Elgato Cam Link 4K. Tento malý dongle funguje s počítači Mac a Windows a prodává se za přibližně 130 USD. Po připojení se vaše kamera zobrazí jako snímací zařízení a můžete ji používat jako webovou kameru ve svých oblíbených aplikacích.

Před nákupem se ujistěte, že máte fotoaparát na Elgato’s seznam podporovaných kamer. Můžete také vyhledat na webu svou značku a model, abyste zjistili, zda ostatní uspěli. Cam Link 4K podporuje rozlišení až 4K nebo 1080p při 60 snímcích za sekundu. Můžete k tomu použít téměř jakékoli snímací zařízení HDMI, ale Cam Link 4K je účelový (a levnější).

  Co jsou to sluchátka Dolby Dimension?

Elgato není jedinou společností vyrábějící snímací zařízení HDMI-na-USB. Na Amazonu můžete najít všechny druhy levných knockoffů (např toto); stačí vyhledat „HDMI to USB video capture“ nebo něco podobného. Bohužel těmto levnějším zařízením chybí podpora a lesk, který získáte od společnosti jako Elgato. Mohou být nespolehlivé a mají špatnou podporu ovladače, takže si před rozloučením s penězi přečtěte recenze.

Pokud si můžete dovolit hardware, získáte nejlepší výsledky z nastavení snímání HDMI. Vzhledem k tomu, že používáte bezzrcadlovku nebo digitální zrcadlovku, máte také svobodu vybrat si lichotivý objektiv.

Nezapomeňte na mikrofon

Mikrofony ve fotoaparátu jsou jen okrajově lepší než nemít žádný zvuk. Jsou plechové, špatně umístěné, příliš tiché a často zachycují další zvuk z mechanismu ostření objektivu. Udělejte si laskavost a pořiďte si mikrofon na svůj stůl.

Pokud je to příliš, použijte sluchátka nebo sluchátka s připojeným mikrofonem. Špatný mikrofon, který je blízko vašeho obličeje, bude znít lépe než mikrofon namontovaný nad monitorem. Některé počítače, jako jsou Macy, se dodávají s vyhovujícími mikrofony, které mohou také fungovat. Jiné počítače však obsahují dost špatné vestavěné mikrofony se špatnou kvalitou zvuku.

Pro dosažení nejlepších výsledků investujte do XLR mikrofonu. Alternativně, USB mikrofon taky pěkně odvede svou práci.

x