etechblog

Jak používat Dropbox na Linuxu

Dropbox je jednou z předních aplikací pro synchronizaci cloudu. Jednou z jeho nejsilnějších vlastností je skutečnost, že je to jedna z mála hlavních aplikací, která oficiálně podporuje Linux. Pokud chcete spustit Dropbox na Linuxu, musíte mít Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora nebo OpenSUSE.

Neprovozujete některý z těchto operačních systémů Linux? Zvážit stažení oficiálního zdrojového kódu Dropboxu namísto. Případně můžete použít Dropbox z příkazového řádku v Linuxu.

Ubuntu

Chcete-li nainstalovat Dropbox na Ubuntu, budete muset upravit soubor sources.list v /etc/apt/. Důvodem je to, že software Dropbox není distribuován prostřednictvím PPA. Místo toho nabízejí tradiční softwarová úložiště. Pomocí nástroje pro úpravu textu Nano upravte své zdroje.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Pomocí klávesy se šipkou dolů se přesunete úplně na konec zdrojového souboru. Ve zdrojích přidejte komentář. Tento komentář zajistí, že budete vždy vědět, k čemu nové softwarové úložiště je. Chcete-li přidat komentář, vložte do souboru následující řádek.

# Dropbox aktualizace repo

Nyní, když je komentář v seznamu souborů, je čas přidat skutečné úložiště softwaru Dropbox. Ujistěte se, že jste změnili verzi na oficiální kódové označení vašeho vydání Ubuntu.

  Jak změnit informace ve stavovém řádku aplikace Outlook

deb https://linux.dropbox.com/ubuntu verze main

Aktualizujte Ubuntu tak, aby byl sources.list aktuální.

sudo apt update

Všimněte si, že při spuštění aktualizace dochází k problémům. Především chyba klíče GPG. Je to proto, že Dropbox nemá správný podepsaný klíč. Chcete-li přidat klíč, použijte příkaz níže:

sudo apt-key adv --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 1C61A2656FB57B7E4DE0F4C1FC918B335044912E

Nainstalujte Dropbox do počítače Ubuntu Linux pomocí následujícího příkazu:

sudo apt install dropbox

Debian

Debian má oficiální zdroj softwaru pro Dropbox, ale není uveden na stránce FAQ. Místo toho, abyste povolili toto úložiště aktualizací, budete muset nainstalovat balíček Debian. Jakmile je balíček nainstalován, automaticky se přidá do /etc/apt/sources.list.

Chcete-li jej získat pro Debian, otevřete novou kartu prohlížeče a navštivte tento odkaz tady. Stáhněte si nejnovější 32bitovou nebo 64bitovou verzi Dropboxu. Spusťte proces instalace balíčku otevřením správce souborů. Vyhledejte složku Stažené soubory a najděte stažený soubor Dropbox.

Dvakrát klikněte na balíček Dropbox Debian a nainstalujte jej pomocí instalačního nástroje Gdebi. Případně nainstalujte balíček do terminálu pomocí následujících příkazů:

cd ~/Downloads

sudo dpkg -i dropbox_*_amd64.deb

nebo

sudo dpkg -i dropbox_*_i386.deb

Poté dokončete:

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Uživatelé Arch Linuxu mají přístup k synchronizačnímu klientovi Dropbox přes Arch AUR. Začněte s instalací Dropboxu synchronizací nejnovější verze balíčku Git pomocí nástroje Pacman.

sudo pacman -S git

Git na Arch funguje správně. Poté jej použijte ke klonování nejnovějšího AUR Dropboxu pkgbuild momentka.

git clone https://aur.archlinux.org/dropbox.git

CD do nově naklonované složky schránky a připravte se na zahájení procesu budování.

cd dropbox

Použití makepkg k sestavení Dropboxu pro Arch je většinou automatický proces. Pokud se však nepodaří nainstalovat nějaké závislosti, budete muset zkontrolovat Stránka Dropbox AUR a opravit to ručně.

makepkg -si

Fedora

Fedora Linux je jedním z oficiálně podporovaných operačních systémů, které se Dropbox rozhodl podporovat. Díky tomu je snadné tento software nainstalovat. Začněte tím, že přejdete na oficiální stránka ke stažení. Najděte soubor RPM ke stažení pro 32bitovou nebo 64bitovou verzi.

  Jak vypadat jako brambora na videokonferenci Microsoft Teams

Otevřete správce souborů, klikněte na Downloads a najděte soubor Dropbox RPM. Poklepáním na RPM jej nainstalujete prostřednictvím softwaru Gnome. Případně jej nainstalujte z příkazového řádku pomocí nástroje DNF package tool:

cd ~/Downloads

sudo dnf install nautilus-dropbox-*.fedora.x86_64.rpm

nebo

sudo dnf install nautilus-dropbox-*.fedora.i386.rpm

OpenSUSE

OpenSUSE je jednou z oficiálně podporovaných distribucí Linuxu od Dropboxu. To znamená, že instalace je velmi snadná. Chcete-li jej získat, přejděte na stránku stahování a vezměte si buď 32bitový nebo 64bitový balíček. Poté otevřete okno terminálu a pomocí příkazu CD se přesuňte do složky ~/Downloads.

cd ~/Stažení

V adresáři ~/Downloads spusťte balicí nástroj Zypper a nainstalujte Dropbox.

sudo zypper install nautilus-dropbox-*.fedora.x86_64.rpm

nebo

sudo zypper install nautilus-dropbox-*.fedora.i386.rpm

Pomocí Dropboxu

Nyní, když je na vašem počítači se systémem Linux povolen balíček Dropbox, je čas vše nastavit. Když ji spustíte, budete vyzváni k přihlášení ke službě Dropbox. Pomocí přihlašovacího okna se přihlaste ke svému účtu. Případně, pokud nemáte účet, budete si ho muset nejprve vytvořit na Dropbox.com.

  Jak zkopírovat a vložit na Mac

Jakmile se přihlásíte, aplikace Dropbox vás bude informovat, že je třeba stáhnout proprietární binární soubor Dropbox. Klikněte na „OK“ a povolte jeho stažení. Když binární soubor funguje, synchronizační aplikace Dropbox by měla být plně funkční a připravená k použití.

Ve výchozím nastavení začne Dropbox automaticky stahovat všechny položky připojené k vašemu účtu. Pokud chcete provést selektivní synchronizaci, klikněte v aplikaci Dropbox na tlačítko „selektivní synchronizace“ a poté zaškrtněte (nebo zrušte zaškrtnutí) složky a soubory.

V tomto okamžiku budete moci zahájit proces synchronizace. Otevřete okno správce souborů a umístěte položky, které chcete synchronizovat, do /home/username/Dropbox. Měli by okamžitě začít nahrávat.

x