Jak přidat systémové informace na plochu Linuxu

Conky je nástroj pro monitorování systému pro desktop Linux. Díky němu mohou uživatelé zobrazit vše od využití paměti RAM, využití procesoru, využití disku a další přímo na ploše. Zde je návod, jak jej zprovoznit ve vašem systému.

Poznámka: Conky nefunguje na desktopových prostředích Linuxu, která používají Wayland.

Instalace Conky na Linux

Conky je neuvěřitelný nástroj, který si uživatelé mohou nainstalovat pro zobrazení systémových informací přímo na ploše. Conky existuje již dlouhou dobu a v důsledku toho je podporován na široké škále operačních systémů Linux.

Než budeme moci přejít k tomu, jak používat Conky k zobrazení informací na ploše Linuxu, budete si muset program nainstalovat. Chcete-li nainstalovat Conky na Linux, začněte otevřením okna terminálu na ploše Linuxu.

Chcete-li otevřít okno terminálu na ploše Linuxu, stiskněte Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně můžete otevřít okno terminálu vyhledáním „Terminál“ v nabídce aplikace.

  Jak zapnout noční režim na Redditu

Ubuntu

Chcete-li nastavit aplikaci Conky v Ubuntu, použijte příkaz apt install a nainstalujte balíček „conky“.

sudo apt install conky

Po zapsání výše uvedeného příkazu budete požádáni o zadání hesla. Pomocí klávesnice zadejte heslo do příkazového řádku terminálu a stiskněte klávesu Enter. Poté stisknutím klávesy Y na klávesnici potvrďte, že chcete nainstalovat Conky na Ubuntu.

Debian

Pokud používáte Debian, budete si moci nainstalovat aplikaci Conky do svého systému pomocí příkazu apt-get install níže. Mějte na paměti, že aktualizace Debianu je pomalá, a proto může být tato verze Conky zastaralá.

sudo apt-get install conky

Jakmile napíšete výše uvedený příkaz do terminálu, Debian vás požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte heslo. Poté pokračujte stisknutím klávesy Enter.

Po stisknutí klávesy Enter vás Debian po stisknutí klávesy Y na klávesnici po stisknutí klávesy Enter požádá o potvrzení, že si přejete nainstalovat Conky. Udělejte to pro instalaci aplikace na váš systém Debian.

Arch Linux

Aplikaci Conky lze nainstalovat na váš systém Arch Linux pomocí příkazu pacman. Pomocí níže uvedeného příkazu nainstalujte aplikaci do svého systému.

sudo pacman -S conky

Po zapsání výše uvedeného příkazu do terminálu Arch Linux požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte heslo. Poté stiskněte klávesu Y a pokračujte v instalaci Conky.

  Jak změnit svůj aktivní stav na LinkedIn

Fedora

Pokud chcete nainstalovat Conky na Fedora Linux, budete to muset udělat pomocí příkazu dnf níže.

sudo dnf install conky

Po napsání výše uvedeného příkazu do okna terminálu Fedora požádá o heslo. Pomocí klávesnice napište své heslo do výzvy. Poté stisknutím klávesy Y nainstalujte Conky do vašeho systému.

OpenSUSE

Potřebujete, aby Conky pracoval na OpenSUSE Linux? Budete jej moci nainstalovat do počítače pomocí níže uvedeného příkazu zip install.

sudo zypper install conky

Po zapsání příkazu výše se OpenSUSE zeptá na vaše heslo. Pomocí klávesnice zadejte své heslo. Poté stiskněte klávesu Y a pokračujte v instalaci Conky.

Běh Conky

Příkazový řádek spouští Conky, ale není to terminálový nástroj. Místo toho se zobrazí na ploše libovolného uživatelského rozhraní Linuxu. Aby to fungovalo, proveďte následující.

Nejprve stiskněte současně klávesy Alt + F2 na klávesnici. Tím se otevře panel spouštění příkazů na ploše. Do této lišty zadejte „conky“. Poté stiskněte klávesu Enter na klávesnici.

  Povolte úvodní stránku, složky a informace o aplikaci ve spouštěči aplikací Chrome

Když stisknete klávesu Enter na klávesnici, příkaz provedete. Po spuštění tohoto příkazu se na ploše zobrazí Conky. Pokud chcete Conky zavřít, proveďte následující.

Stisknutím Alt + F2 na klávesnici znovu otevřete panel spouštění příkazů. Poté pomocí příkazu „killall conky“ zavřete okno Conky na ploše. Tento příkaz můžete také spustit v okně terminálu.

Spuštění Conky při spuštění

Chcete-li spustit aplikaci Conky při spuštění, musíte vytvořit položku na ploše ve složce autostart. Chcete-li to provést, otevřete okno terminálu a pomocí dotykového příkazu vytvořte nový soubor.

touch ~/.config/autostart/conky.desktop

Po vytvoření nového souboru otevřete textový editor Nano pomocí příkazu níže.

nano -w ~/.config/autostart/conky.desktop

Uvnitř textového editoru Nano vložte do textového pole následující kód.

[Desktop Entry]
Jméno=Conky
GenericName=monitor na pozadí
Exec=conky &
Terminál=false
Typ = Aplikace
Ikona=conky
Categories=System;
StartupNotify=false
název[en_US]=conky

Po vložení kódu uložte úpravy stisknutím Ctrl + O na klávesnici. Poté zavřete textový editor Nano stisknutím Ctrl + X na klávesnici. Od této chvíle, když nastartujete, uvidíte na ploše Conky!