Jak přidat uživatele do skupiny v Linuxu

Předpokládejme, že jste systémový administrátor velkého projektu a často dostáváte stížnosti od týmu QA, že vývojový tým kazí kódovou základnu a naopak. Při podrobné prohlídce zjistíte, že dva týmy jsou součástí stejné skupiny a sdílejí stejnou kódovou základnu. Požádáte tedy svého nadřízeného, ​​aby vám s problémem pomohl, a on vám poradí, abyste vytvořili dvě skupiny pro všechny uživatele vývojových týmů a týmů QA. Nemáte však ponětí, jak přidat uživatele do skupiny v Linuxu. Jsme tu, abychom vám pomohli tento problém vyřešit. V tomto článku jsme vysvětlili, jak vytvořit novou skupinu, vytvořit nové uživatele a poté přidat uživatele do skupiny v Linuxu.

Přidání uživatelů do skupiny v Linuxu (2023)

Než si ukážeme, jak vytvářet skupiny, vytvářet uživatele a přidávat do těchto skupin nové nebo stávající uživatele, musíme se nejprve naučit, co je to skupina uživatelů v Linuxu. Podívejme se tedy na to, co jsou skupiny uživatelů, a poté přejdeme k přidávání uživatelů do skupiny.

Co je to skupina uživatelů v Linuxu

Obecně se organizace dělí na týmy, přičemž každý tým má jinou funkci a každý člen organizace je součástí týmu. Podobně ve víceuživatelském systému je každý uživatel součástí skupiny s jinou sadou oprávnění, jako je čtení, zápis nebo spouštění oprávnění pro sdílený prostředek v rámci skupiny. V Linuxu existují dva typy skupin:

  Opravte nefunkční pozvánky do her pro Xbox One

Primární skupina

Kdykoli se přihlásíte do relace, jste součástí primární skupiny. Obecně platí, že primární skupina nese stejné jméno jako uživatelské jméno v Linuxu. Jakýkoli soubor nebo proces, který vytvoříte, je součástí této skupiny a ve výchozím nastavení k nim nemají přístup uživatelé jiných skupin. Informace jako ID uživatele, ID skupiny atd. o primární skupině jsou uloženy v souboru – /etc/passwd.

Sekundární skupina

Sekundární skupiny nebo doplňkové skupiny jsou užitečné, když potřebujete sdílet přístup k jakýmkoli souborům nebo procesům s určitou skupinou uživatelů. Pouze uživatel root nebo uživatelé s právy sudo mohou přidělovat nová oprávnění nebo přidávat nové uživatele do sekundárních skupin.

Uživatel může být součástí pouze jedné primární skupiny, ale může být součástí více sekundárních skupin. Nyní, když znáte základy uživatelských skupin v Linuxu, pojďme se nyní podívat, jak vytvořit nové uživatele a přidat je do skupiny.

Jak přidat nové uživatele v Linuxu

Chcete-li vytvořit nové uživatele, použijte příkaz useradd podle následující syntaxe:

sudo useradd uživatelské jméno

Některé z možností spárování s příkazem jsou:

OptionsDescription-dNový uživatel bude vytvořen pomocí nového názvu adresáře jako hodnoty pro přihlašovací adresář uživatele-eTo se používá k určení data, kdy bude uživatelský účet deaktivován-uToto vytvoří nového uživatele se specifickým uživatelským jménem

Nový uživatel, kterého vytvoříte, bude zpočátku pouze součástí primární skupiny. Jakmile vytvoříte nového uživatele, přidělte mu nové heslo pomocí příkazu passwd, jak je uvedeno níže:

  5G E není skutečné 5G. Zde je to, co potřebujete vědět

sudo passwd

Zde budete vyzváni k zadání nového hesla a poté budete požádáni o opětovné zadání hesla pro potvrzení. V tomto okamžiku se uživatel nyní může přihlásit do systému pomocí nového uživatelského jména a hesla, které jste právě vytvořili.

Jak vytvořit skupinu uživatelů v Linuxu

Nyní, když jste vytvořili nového uživatele, můžete začít vytvářet skupiny a přidávat do nich uživatele. Chcete-li vytvořit novou skupinu, použijte příkaz groupadd. Nezapomeňte dát novému názvu skupiny jedinečný název, jinak se bude shodovat s jinými existujícími názvy skupin. Syntaxe vypadá takto:

sudo groupadd

Jak přidat uživatele do skupin

Jakmile vytvoříte skupinu, můžete do ní začít přidávat uživatele. Pouze uživatel root nebo uživatel s přístupem sudo může přidávat uživatele do různých skupin.

Přidat existujícího uživatele do existující skupiny

Chcete-li přidat existujícího uživatele do skupiny, použijte příkaz usermod, jehož syntaxi jsme zvýraznili níže:

sudo usermod -a -G

Zde volba -a znamená připojit (přidat na konec) a přidá uživatele do existující skupiny a příznak -G se používá k určení názvu skupiny, do které je uživatel připojen. Tento příkaz nemá žádnou možnost pro podrobný výstup, kromě toho, že zobrazí varování, pokud uživatel nebo skupina neexistuje.

Přidat uživatele do více skupin

Příkaz usermod v Linuxu lze také použít k přidání uživatele do více skupin s v podstatě stejnými možnostmi jako jedna skupina, jak je uvedeno níže. Názvy skupin zadávejte bez mezer.

sudo usermod -a -G ,,

  Co dělat, když se vám na notebook rozlila voda nebo káva

Vytvořte nového uživatele a přiřaďte skupinu

Můžete přidat nového uživatele do skupiny pomocí jediného příkazu v Linuxu. Příkaz useradd vám umožní vytvořit nového uživatele a poté přidat uživatele do zadaných skupin. Syntaxe pro přidání nového uživatele pomocí příkazu useradd je:

sudo useradd -G ,,

Zobrazit skupiny uživatele

Chcete-li zobrazit všechny skupiny přidružené k uživateli, můžete použít buď příkaz groups, nebo příkaz id. Zkontrolujte syntaxi zobrazenou níže:

skupiny

id

Pokud ponecháte prázdné, zobrazí se pouze názvy skupin pro aktuálního uživatele.

Jak odebrat uživatele ze skupiny

Chcete-li odebrat uživatele ze skupiny v distribucích Linuxu, můžete použít příkaz gpasswd podle syntaxe uvedené níže:

sudo gpasswd -d

Kromě odebrání uživatele ze skupiny se příkaz gpasswd používá také pro různé administrativní úlohy, jako je definování správců skupiny nebo nastavení hesla skupiny atd.

Smazat skupinu v Linuxu

Chcete-li odstranit jakoukoli sekundární skupinu v systému Linux, můžete použít příkaz groupdel:

sudo groupdel

Jak změnit primární skupinu uživatele

Všechny příkazy, o kterých jsme dosud hovořili, platí pro sekundární skupinu a její uživatele. Chcete-li změnit primární skupinu uživatele v systému Linux, použijte následující syntaxi:

sudo usermod –g

Určitě vás zajímá, jaký je rozdíl mezi příznaky -g a -G. Parametr -g se používá pro primární skupiny, zatímco parametr -G se používá pro sekundární skupiny.

Jak vypsat všechny skupiny uživatelů v Linuxu

Uživatel, který se vytvoří v době instalace, je známý jako systémový uživatel a je součástí mnoha výchozích skupin v Linuxu. Informace o každé skupině v systému jsou uloženy v souboru – /etc/group. Chcete-li vypsat všechny skupiny v systému, použijte následující syntaxi:

sudo cat /etc/group

Správa uživatelů a skupin v terminálu Linux

Správa skupin je užitečná úloha, která se může hodit při různých operacích, zejména pokud jste správce systému. Zde jsme vám ukázali několik jednoduchých příkazů terminálu Linux pro vytvoření nového uživatele, vytvoření nových skupin, přidání nového uživatele do skupiny a další. Doufáme tedy, že tento článek vyřeší vaše problémy. Pokud ne, dejte nám vědět v komentářích níže a my vám pomůžeme.