Jak připnout poznámku nahoru v macOS

Aplikace Poznámky v systému macOS získala v posledních několika hlavních aktualizacích operačního systému několik působivých nových funkcí. Poznámky můžete chránit heslem, používat formátování textu a vkládat obrázky, tabulky a kontrolní seznamy. Jeho protějšek pro iOS má stejné funkce s přidaným bonusem, že můžete zamykat a odemykat poznámky pomocí TouchID. Aplikace Poznámky v systému macOS žádnou takovou funkci nemá, ale má úhlednou funkci, která vám umožní připnout poznámku nahoru. Můžete jej použít k přeměně poznámek na lepicí poznámky v systému macOS.

Připnout poznámku nahoru

Toto je funkce v aplikaci Notes v systému macOS. Otevřete aplikaci Poznámky a vyberte poznámku ve složce. Na panelu nabídek přejděte na Windows>Float Selected Note. Tím se poznámka rozdělí do vlastního okna a připne se do horní části všech ostatních aplikací, které máte otevřené. Pokud kliknete na jiné okno aplikace a zaostříte na něj, neodešle se plovoucí poznámka dozadu.

Pokud na poznámku v aplikaci Poznámky dvakrát kliknete, rozdělí se do vlastního okna, nebude však připnuta nahoru. Neexistuje žádná klávesová zkratka ani gesto pro připnutí poznámky nahoru. K připnutí poznámky musíte použít nabídku aplikace. Pokud máte poznámku otevřenou v samostatném okně, můžete ji vybrat, tj. zaměřit se na ni, a přejít na Okno>Uvolnit vybranou poznámku a připnout ji nahoru. Aby bylo možné poznámku připnout, nemusí být v aplikaci ukotvena.

Chcete-li poznámku z horní části odepnout, přejděte na položku nabídky Okno a zrušte výběr možnosti Přenést vybranou poznámku. Poznámku můžete přetáhnout a umístit kdekoli na obrazovce. Navíc můžete změnit velikost poznámky na velikost, která odpovídá velikosti vaší obrazovky.

Toto je poněkud obskurní funkce aplikace Poznámky a není jasné, jak je stará. Možná byl součástí macOS po věky nebo mohl být přidán v jedné z posledních verzí. Bez ohledu na to je to úhledný způsob, jak si na plochu umístit provizorní poznámku. Poznámky, jak asi víte, už nejsou jen textové. Můžete k nim přidat obrázky a připnout poznámku, abyste obrázek efektivně připnuli k horní části plochy.

Normálně je těžké najít volně dostupnou aplikaci, která dokáže připnout okna nahoru, ale macOS má něco, co můžete použít hned po vybalení.