Jak procházet staré verze webových stránek

The Wayback Machine je online služba, která často prochází webové stránky a pořizuje snímky stránek v konkrétním okamžiku. Pomocí Wayback Machine můžete vidět, jak vypadal téměř každý web po celou dobu jeho životnosti.

Webové stránky se často mění, stejně jako zákony, kterými se tyto webové stránky řídí. Ať už kvůli ztrátě dat, nové cenzuře obsahu nebo dokonce jen ze zvědavosti, Wayback Machine vám umožňuje vidět obsah, který již na webu neexistuje. Wayback Machine lze také použít pro odstraňování problémů.

Poznámka: Některé stránky se nemusí zobrazit, protože jsou chráněny heslem a blokovány robots.txtnebo byl z nějakého jiného důvodu nepřístupný.

  Jak přizpůsobit panel nástrojů Rychlý přístup v aplikacích Microsoft Office

Zamiřte k Oficiální stránky internetového archivu a do adresního řádku Wayback Machine zadejte adresu URL webu, na který se chcete podívat. Po zadání klikněte na „Procházet historii“.

Na další stránce uvidíte časovou osu se všemi roky, která obsahuje snímek zadaného webu. Je tam také poznámka o tom, kolik snímků webu existuje mezi dvěma daty.

Vyberte rok, který chcete zobrazit.

Nyní uvidíte kalendář pro vybraný rok. V určitých datech v průběhu roku si všimnete, že je zvýrazněna určitou barvou. Zde je jejich význam:

Žádná barva: Webová stránka nebyla k tomuto datu uložena.
Modrá: Webová stránka byla k tomuto datu úspěšně uložena.
Zelená: Označuje přesměrování (3xx).

  Jaký je rozdíl mezi HBO Max, HBO NOW a HBO Go?

Také si všimnete, že některé kruhy jsou větší než jiné. To znamená, že web má více snímků pro dané datum. Všimněte si, že to nepředstavuje počet aktualizací webu.

Vyberte datum/čas, který chcete zobrazit, umístěním kurzoru na datum a výběrem snímku z rozbalovací nabídky.

Nyní můžete procházet archivovanou verzi webu.

How-To Geek – 27. listopadu 2010

Jako u všeho jsou k dispozici další možnosti procházení starších verzí webových stránek, jako např oldweb.today nebo Knihovna Kongresuačkoli Wayback Machine obsahuje největší archiv ze všech ostatních digitálních knihoven na webu.

x