Jak ručně ovládat fotoaparát iPhone (a proč byste to chtěli)

Jeden bod, ke kterému se v How-To Geek často vracíme, je ten, že chcete-li pořídit lepší snímky, musíte pochopit, jak ručně ovládat fotoaparát – i když to neděláte pro každé nastavení nebo snímek. Váš iPhone není výjimkou. iOS bohužel nenabízí ruční ovládání ve výchozí aplikaci Fotoaparát, takže budeme muset použít aplikaci třetí strany.

Apple (pronásleduje Google) pokračuje v inovacích a přidávání softwarových funkcí do aplikace Fotoaparát – věci jako Smart HDR a Portrait Mode. Ty jsou skvělé, ale nenahrazují manuální ovládání. Například, pokud chcete fotografovat z okna jedoucího vozidla, musíte nastavit rychlost závěrky ručně; Fotoaparát vašeho iPhonu jej téměř vždy nastaví příliš pomalu, aby se zabránilo rozmazání pohybem. Podobně budete pravděpodobně chtít fotoaparát ovládat ručně, alespoň po určitou dobu, když fotíte v noci nebo když je hodně kontrastu.

  Jak dokončit a zrušit přístup ke sdílenému souboru Google

Fotoaparát mého iPhone dělá svou věc.

I když necháváte svůj iPhone hlavně dělat jeho věc – jako já, abych byl upřímný – je stále důležité vědět, jak věci ovládat ručně, abyste pořizovali skvělé snímky, když to potřebujete.

Co můžete ovládat

Váš iPhone vám nedává plnou manuální kontrolu nad každým možným nastavením. Zejména clona a ohnisková vzdálenost objektivu jsou pevně nastaveny na f/1,8 a také na ekvivalent full frame 26 mm (pro širokoúhlý objektiv) a 51 mm (pro teleobjektiv). To znamená, že musíte ovládat expozici pomocí rychlosti závěrky a ISO nebo kompenzace expozice.

S dobrou manuální aplikací fotoaparátu budete moci ovládat:

Rychlost závěrky (1/45 000 až 1 sekunda).
ISO (15 až 2304).
Vyvážení bílé.
Ohnisková vzdálenost.
Kompenzace expozice (-6 až +6 kroků).

  Jak přidat Alexu do chytrého zrcadla

Budete také moci pořizovat fotografie RAW, což vám dává více možností při úpravách snímků.

Bezplatná možnost: VSCO (zdarma)

Dobře, takže i když „doporučuji“ VSCO, ve skutečnosti to nedoporučuji, pokud nepotřebujete ruční ovládání používat jen občas a nechcete za to platit. Jde jen o to, že je to nejlepší dostupná bezplatná možnost.

VSCO je neuvěřitelná aplikace pro úpravy – je to tak jedna z mých oblíbených fotografických aplikací– ale problém je v tom, že část fotoaparátu je v pořádku. Poskytuje vám manuální ovládání rychlosti závěrky, ISO, vyvážení bílé, zaostření a kompenzace expozice, ale jejich použití není super intuitivní. Také, když otevřete aplikaci, nejste přeneseni přímo do fotoaparátu, což znamená, že je trochu pomalá.

Pokud chcete občas pořídit záběr, kde potřebujete ovládat nastavení fotoaparátu ručně, VSCO vám poslouží skvěle. Pokud však chcete pravidelně převzít kontrolu nad fotoaparátem vašeho iPhonu, pak vás to pravděpodobně bude otravovat.

  Jak aktualizovat všechny aplikace pro Mac

Nejlepší možnost: Halide (5,99 $)

Halide je nejlepší aplikace pro fotoaparáty iPhone. Poskytuje plnou kontrolu nad rychlostí závěrky, ISO, vyvážením bílé, zaostřením, kompenzací expozice a režimem hloubky ostrosti. Všechny ovládací prvky jsou rychlé a intuitivní. Po několika minutách cvičení budete moci ovládat vše, aniž byste o tom přemýšleli – přesně to, co chcete od aplikace fotoaparátu.

Nejlepší na Halide je, že vývojáři neustále tlačí na to, co je možné s fotoaparátem iPhonu. Byli první, kdo to udělal ponořit se hluboko do toho, co se dělo s „beautygate“, a použili to, k čemu se naučili vyvinout Smart RAW, expoziční algoritmus, který pořizuje kvalitnější a ostřejší snímky RAW než výchozí iPhone.

Halide je z nějakého důvodu oblíbená aplikace mnoha fotografů pro iPhone. Je to nejlepší způsob, jak ručně ovládat fotoaparát vašeho iPhone.