Jak se před nákupem ujistit, že fotoaparát nebo objektiv fungují správně

Pokud kupujete použitý fotoaparát nebo objektiv, je dobré si jej důkladně projít, abyste se ujistili, že vše funguje, než odevzdáte svou chladnou a těžkou hotovost. Zde je co zkontrolovat.

Kontrola funkčnosti fotoaparátu

Přes veškerou jejich technickou složitost se s digitálním fotoaparátem nedá mnoho pokazit: když to funguje, tak to funguje; když to nejde, tak to nejde. Není tam moc střední cesty. S tím, co bylo řečeno, zde je to, co udělat pro kontrolu fotoaparátu.

Podívejte se na to vizuálně

Prvním krokem je důkladně si prohlédnout fotoaparát. Jsou tam nějaké praskliny, promáčkliny, praskliny nebo špatné oděrky? U použitého fotoaparátu byste měli očekávat mírné opotřebení, ale nic hrozného.

Otevřete kryt baterie a SD karty. Otevírají se hladce? Vkládají se baterie a paměťová karta hladce? A co špendlíky? Jsou čisté a nepoškozené?

Podívejte se na objímku objektivu a zejména na kontakty, které posílají informace do objektivu. Jsou v dobrém stavu? Nasaďte na fotoaparát objektiv. Jde to hladce? Je mezi fotoaparátem a objektivem nějaká vůle nebo dobře sedí? Zobrazuje kamera varování?

Co sáňky nebo vestavěný blesk? Pracují? Vypadají poškozené?

  Jak používat reakce v 'Animal Crossing: New Horizons' z vašeho smartphonu

Stiskněte všechna tlačítka a otočte všemi ovladači. Je něco zaseknuté nebo zachycené? Když upravujete věci, dělá kamera to, co má?

Podívejte se na desku stativu. je poškozená?

Zkontrolujte dioptrie. Upravuje se správně?

Nemělo by vám trvat déle než pár minut, než se propracujete přes kameru, budete šťouchat a šťouchat a ujistit se, že vše vypadá správně a dělá to, k čemu má. Jak jsem řekl nahoře, pokud je digitální fotoaparát rozbitý, má tendenci být opravdu rozbitý.

Zkontrolujte režim závěrky, zrcadlení a série

Když jsme se podívali na vnější části, je nyní čas věnovat náležitou pozornost vnitřním. Odstraňte veškerou čočku nasazenou na fotoaparátu a podívejte se do zrcadla. Je patrné nějaké poškození?

Zvolte rychlost závěrky přibližně 1/3 sekundy. Je zrcadlení plynulé? Vypadá akce závěrky dobře? Bude se pohybovat rychle, takže je těžké to říct, ale pokud dojde k problému, můžete jej vidět nebo slyšet.

Vyberte maximální rychlost závěrky, přepněte fotoaparát do sériového režimu a podržte spoušť. Je závěrka plynulá a plynulá? Slyšíš něco divného nebo chytlavého? Kamera by měla vesele fotit, dokud nenaplníte vyrovnávací paměť.

Zkontrolujte ovládací prvky objektivu

Nasaďte na fotoaparát objektiv, který vlastníte a důvěřujete mu. Vyberte několik různých rychlostí závěrky a clony a pořiďte několik snímků. Vypadají tak, jak byste čekali? Zdá se, že objektiv reaguje na ovládací prvky nebo se zobrazuje chyba?

Vyberte nejužší clonu, podívejte se dolů na tubus objektivu a podržte tlačítko náhledu hloubky ostrosti. Zavíraly se lamely clony hladce? Je clona symetrická? Když uvolníte tlačítko, otevřou se čepele bez zachycení?

  Jak ovládat Netflix z telefonu

Zkontrolujte Autofocus

Ručně vyberte bod autofokusu, vyberte širokou clonu, zaostřete na něco a vyfotografujte snímek. Prohlédněte si snímek a ověřte, zda je bod, na který jste zaostřili, skutečně zaostřený. Opakujte proces několikrát a ujistěte se, že se mezi nimi plynule mění automatické ostření.

Zkontrolujte snímač a LCD

Pokud má kamera Live View, zapněte ji a ujistěte se, že obrazovka vypadá dobře. Vezměte zcela přeexponovaný snímek a zcela podexponovaný snímek: měly by být čistě bílé a čistě černé. Prohlédněte si je na zadní straně fotoaparátu a hledejte nějaké přilepené pixely na obrazovce nebo na snímači.

Přeneste snímky do počítače a znovu je rychle prohlédněte. Vypadá vše, jak má?

Zkontrolujte počet závěrek

Závěrky fotoaparátu časem selhávají. Normálně jsou dimenzovány na 100 000 až 300 000 aktivací, v závislosti na tom, zda se jedná o základní nebo profesionální fotoaparát – to zjistíte na webu výrobce. Pokud kupujete použitý fotoaparát, kde všechno ostatní vypadá dobře, nejpravděpodobnějším budoucím problémem je, že se při používání selže závěrka.

Pomocí notebooku zkontrolujte počet závěrek fotoaparátu. Pokud je to méně než 50 000 nebo tak nějak, pak ve fotoaparátu pravděpodobně zbývá spousta života. Čím je toto číslo vyšší, tím je pravděpodobnější, že bude v budoucnu zapotřebí výměna závěrky. Porovnejte jakékoli číslo s hodnocením závěrky a pak se rozhodněte, kolik jste připraveni zaplatit.

  Jak pořizovat a komentovat snímky obrazovky na iPadu pomocí Apple Pencil

Kontrola funkčnosti objektivu

Stejně jako u fotoaparátů se s objektivem, který jej nenechá zcela zjevně rozbitý, nemůže mnoho pokazit. Zde je návod, jak je zkontrolovat.

Podívejte se na to vizuálně

Prohlédněte si objektiv vizuálně. Ujistěte se, že sklo není vážně prasklé nebo odřené. Podívejte se přes objektiv a ujistěte se, že mezi prvky není zachycen žádný prach nebo houba. Podívejte se také na filtrační kroužek. Vypadají všechna vlákna v pořádku?

A co bajonet objektivu? Vypadají kontakty dobře? Připevňuje se pevně k vašemu fotoaparátu a mezi nimi není žádná vůle? Jsou tam nějaké chyby?

Pokud je to zoom objektiv, zoomuje plynule? Fungují všechny spínače a číselníky bez zachycení?

Zkontrolujte zaostření

Nasaďte objektiv na fotoaparát, vyberte bod automatického ostření a pořiďte snímek. Zkontrolujte snímek, abyste viděli, že místo, na které jste zaostřili, je skutečně zaostřeno. Opakujte proces s různými zaostřovacími body, clonou a objekty.

Přepněte fotoaparát do režimu ručního ostření a podívejte se do hledáčku. Zaostřete ručně na několik různých předmětů a pořiďte fotografii. Vypadají tak, jak mají? Upravilo se ostření objektivu plynule?

Zkontrolujte ovládání clony

Nastavte fotoaparát na minimální clonu objektivu, podívejte se objektivem a stiskněte tlačítko náhledu hloubky ostrosti. Pohybují se lamely clony plynule? Je clona symetrická?

Zkontrolujte stabilizaci obrazu (pokud ji má)

Pokud má objektiv stabilizaci obrazu, zapněte ji a pořiďte několik zkušebních snímků při dlouhých rychlostech závěrky. Zdá se, že to funguje? Umístěte fotoaparát do živého náhledu a držte objektiv u ucha. Slyšíte, jak motor IS pracuje, když se pohybujete?

Nákup použitého vybavení fotoaparátu je docela bezpečný, zvláště pokud jej kupujete od renomovaného zdroje. Fotoaparáty a čočky mají tendenci se ani trochu nerozbít: buď jsou v dobrém stavu, nebo jsou to těžítka.