etechblog

Jak se připojit k serveru SFTP v Ubuntu

SFTP je vestavěná funkce SSH a jakmile je SSH nainstalováno v systému, lze SFTP použít k přenosu souborů tam a zpět pomocí GUI nebo terminálu. SFTP je zvláště užitečné se servery.

V této příručce vám ukážeme, jak se připojit k serverům SFTP na Ubuntu, a také jak nakonfigurovat svůj vlastní server jako hostitele. Chcete-li začít, ujistěte se, že používáte nejnovější plochu Ubuntu, server nebo operační systém založený na Ubuntu.

Nastavte SFTP na Ubuntu

Pokud se na svém počítači Ubuntu plánujete připojit k serveru SFTP, budete muset na vzdáleném serveru Ubuntu nebo vzdáleném počítači Ubuntu nastavit server SSH, abyste k němu měli přístup. Naštěstí je nastavení serveru SSH na Ubuntu neuvěřitelně snadné.

Chcete-li začít, otevřete okno terminálu na ploše Ubuntu. Terminálové okno můžete spustit stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Nebo vyhledejte „Terminal“ v nabídce aplikace Ubuntu a spusťte jej tímto způsobem.

  Usenet nebo torrenty, co je lepší pro stahování?

V otevřeném okně terminálu použijte příkaz apt install k instalaci balíčku „openssh-server“. Tento balíček po instalaci nakonfiguruje a nastaví server SSH a také SFTP, ke kterému můžete přistupovat vzdáleně.

sudo apt install openssh-server

Když je OpenSSH server spuštěn a běží na vzdáleném počítači, můžete provést rychlý test, abyste se ujistili, že se k němu můžete připojit. Chcete-li to provést, spusťte ssh your-username@localhost na počítači se serverem SSH. Pro přihlášení musíte použít své uživatelské jméno a heslo.

Připojení k SFTP přes příkazový řádek

Chcete-li se připojit k serveru SFTP pomocí příkazového řádku na Ubuntu, začněte spuštěním okna terminálu. Poté s otevřeným terminálovým oknem použijte příkaz sftp pro připojení k vašemu SSH serveru.

Chcete-li se připojit, zadejte uživatelské jméno na vzdáleném počítači a také jeho IP adresu. Pokud má například vzdálený server Ubuntu nebo počítač Ubuntu hostující server SSH IP adresu „192.168.1.203“, použijte tuto adresu jako název hostitele.

sftp [email protected]

Po připojení můžete spustit příkaz ls a zobrazit, co je na vzdáleném serveru.

ls

Chcete-li stáhnout cokoli ze vzdáleného serveru do svého domovského adresáře, zadejte název souboru na vzdáleném serveru SFTP a použijte příkaz get.

get test.txt

Potřebujete něco nahrát na vzdálený server SFTP? Použijte příkaz put. Nahraje jakýkoli soubor na vzdálený server SFTP ve vaší místní domovské složce (/home/USERNAME/).

put test.txt

Připojení k SFTP pomocí správce souborů Ubuntu – Gnome Files

Aplikace Gnome Files je jedním z nejpoužívanějších správců souborů na celém Linuxu, protože mnoho běžných linuxových distribucí volí Gnome Shell jako svou plochu. Zde je návod, jak jej použít k připojení k serveru SFTP na Ubuntu.

  Jak uložit karty Google Chrome na později

Chcete-li začít, spusťte na ploše správce souborů Ubuntu. Po otevření najděte tlačítko „Další umístění“ a klikněte na něj. Když vyberete toto tlačítko, budete přesměrováni do oblasti „Další umístění“.

V části „Další umístění“ najděte textové pole „Připojit k serveru“ a klikněte na něj myší. Poté zadejte adresu serveru. Například:

sftp://192.168.1.203

Po zadání IP adresy (nebo názvu hostitele) do pole stiskněte tlačítko „Připojit“. Když vyberete toto tlačítko, objeví se vyskakovací okno. Dále zadejte své uživatelské jméno a heslo a znovu klikněte na „Připojit“.

Po připojení uvidíte svůj SFTP server v aplikaci Ubuntu files. Přetáhněte soubory na server, nahrajte je a zkopírujte je do jiných složek v počítači, abyste je stáhli.

Připojení k SFTP pomocí Filezilla na Ubuntu

Nejprve musíte nainstalovat aplikaci, abyste se mohli připojit k serveru SFTP pomocí Filezilla na Ubuntu. Poté otevřete okno terminálu na ploše Ubuntu a pomocí příkazu níže nainstalujte aplikaci.

sudo apt install filezilla

Jakmile je program nainstalován ve vašem systému, spusťte jej. Poté vyhledejte pole hostitele a zadejte níže uvedený kód.

sftp://your-sftp-server-ip

Po zapsání do pole „Hostitel“ napište své uživatelské jméno do pole „Uživatelské jméno“ a své heslo do pole „Heslo“. Poté napište „22“ do pole „Port“. 22 je výchozí port pro SFTP.

  Jak rychle vytvořit poznámku na iPhone nebo iPad

Po vyplnění všech informací vyberte tlačítko „Rychlé připojení“ pro připojení k serveru SFTP pomocí Filezilla. Brzy budete připojeni ke svému serveru pomocí Filezilla.

Odtud můžete nahrávat a stahovat soubory na váš SFTP server z Ubuntu. Pokud si chcete stáhnout soubor, postupujte takto. Nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na pravý sloupec na požadovaný soubor. Poté vyberte možnost „Stáhnout“ ke stažení.

Můžete také nahrávat z Ubuntu pomocí Filezilla. Chcete-li to provést, klikněte pravým tlačítkem myši na soubor v levém sloupci. Poté vyberte tlačítko „Nahrát“. Tím se soubor odešle na server SFTP.

x