Jak si sami sestavit bezdrátový alarm nádrže na vodu

Ať už máte nádrž na vodu pro vaši zahradu, bazén nebo domácnost, bezdrátový alarm hladiny vody vám může poskytnout klid. Naučte se, jak si sami sestavit bezdrátový alarm, který si můžete přizpůsobit svým potřebám.

Proč vytvořit bezdrátový alarm hladiny v nádrži na vodu/sůl?

Dříve jsme sdíleli projekt DIY na vybudování snímače hladiny vody s ultrazvukovým snímačem pro Home Assistant. Zařízení, které jsme postavili, je jedna jednotka připojená pomocí vodičů a přímého napájení. Aby fungoval, vyžaduje instalaci softwaru Home Assistant.

Ten, který si dnes postavíme, se však skládá z modulu vysílače a modulu přijímače, které spolu komunikují a přenášejí data bezdrátově, aby vám v reálném čase ukazovaly hladinu vody nebo soli. To nevyžaduje, aby Home Assistant fungoval nebo ukazoval úroveň, i když jej můžete v případě potřeby snadno integrovat s Home Assistant.

Sestavením bezdrátového alarmu indikátoru hladiny vody v nádrži můžete překonat řadu problémů spojených s kabelovými alarmy:

 • Instalace je snazší, protože nemusíte protahovat žádné dráty stěnami nebo stropy nebo podél nich.
 • Můžete postavit jeden vysílač, namontovat jej na nádrž a poté postavit dva nebo více přijímačů a nainstalovat je bez problémů na více místech podle vašich potřeb.
 • Protože zde nejsou žádné dráty, nemusíte často kontrolovat opotřebení.
 • Použitím žádných drátů ušetříte nějaké peníze navíc.
 • Přijímač můžete umístit na libovolné místo a bez omezení jako v případě kabelových alarmů/indikátorů hladiny vody.
 • Neexistuje žádné riziko úniku napětí nebo ztráty napájení (nebezpečí úrazu elektrickým proudem).
  Jak monitorovat CPU a paměť v Linuxu?

Věci, které budete potřebovat

K sestavení vlastního alarmu hladiny vody čidla hladiny vody budete potřebovat následující položky.

 • Mikrokontrolér ESP8266, jako je NodeMCU nebo D1 Mini
 • Modul bezdrátového vysílače a přijímače 433 MHz – kupte si jeden nebo si vytvořte vlastní pomocí integrovaných obvodů dekodéru HT12E/HT12D a modulů obvodů vysílače a přijímače 433 MHz
 • Breadboard nebo PCB (deska s plošnými spoji)
 • Startovací dráty
 • Elektronické součástky (další podrobnosti viz schémata zapojení)
 • Páječka a pájka
 • Šroubovák a kleště
 • 4,2V Li-Ion baterie pro obvod vysílače

Krok 1: Návrh obvodu pro bezdrátový alarm vodní nádrže

Pro připojení nebo pájení všech požadovaných součástí se podívejte na následující schémata zapojení a fotografie. Než přejdete k dalšímu kroku, dvakrát zkontrolujte schéma zapojení a vaše spojení se součástmi na kontaktní desce nebo desce plošných spojů, zda neobsahuje nějaké chyby nebo chybějící spojení.

Schéma zapojení přijímače hladiny vody v nádrži 433 MHz:

Hotový obvod přijímače hladiny vodní nádrže 433 MHz postavený na prkénku:

Schéma obvodu vysílače hladiny vody v nádrži 433 MHz:

Obvod vysílače hladiny vodní nádrže 433 MHz postavený na prkénku:

V obvodu vysílače můžete připojit čtyři plovákové spínače (připojte společný vodič ke všem plovákovým spínačům a poté datové vodiče) a vložte je do vodní nádrže, jak je znázorněno na schématu zapojení vysílače. Jakmile hladina vody dosáhne určité úrovně, plovákový spínač se zapne a vyšle vysoký signál do modulu přijímače, který poté rozsvítí příslušnou LED.

  Jak spustit zkratky klepnutím na zadní stranu vašeho iPhone

Můžete také použít kovové proužky a nalepit je na vnitřní povrch vodní nádrže místo plovákových spínačů. Pokud však tuto vodu používáte k pití, použijte plovákové spínače nebo postavte ultrazvukový snímač hladiny vody.

Krok 2: Otestujte bezdrátový alarm vodní nádrže

Před instalací bezdrátového alarmu nádrže na vodu je důležité jej důkladně otestovat a ujistit se, že funguje tak, jak má. Vezměte prázdný kbelík a vložte všechny plovákové spínače do nádrže. Ujistěte se, že jsou vzájemně na různých úrovních, jak je znázorněno na schématu zapojení vysílače.

Poté připojte zdroj napájení k modulům vysílače a přijímače. Začněte plnit nádrž vodou. Jak hladina vody stoupá, měl by se zapnout první plovákový spínač a měli byste vidět, že na modulu přijímače začne svítit LED. Podobně by se všechny LED diody měly rozsvítit, jakmile ostatní plovákové spínače začnou plavat na vodě (jak hladina vody stoupá).

Dále byste měli přemístit jednotky přijímače a vysílače od sebe a zkontrolovat rozsah, ve kterém mohou komunikovat uvnitř vašich prostor. Ujistěte se, že jsou data úspěšně přijata a že se LED diody rozsvěcují/zhasínají na základě přenesených dat.

Pokud potřebujete větší dosah, zkuste nainstalovat anténu (pokud je součástí modulu, nebo si můžete zakoupit samostatnou anténu pro moduly vysílače i přijímače).

Krok 3: Nainstalujte bezdrátový alarm hladiny vody do nádrže

Jakmile budete s testováním spokojeni, můžete pokračovat a nainstalovat bezdrátový alarm nádrže na vodu. Ujistěte se, že je modul vysílače uložen mimo vodní nádrž v bezpečné krabici, nejlépe v plastové nádobě nebo 3D tištěném pouzdře utěsněném silikonem pro ochranu před povětrnostními vlivy.

  Seznamte se s tímto lingem, než uděláte cokoliv krypto

Krok 4: Spárujte s Home Assistant for Automation

Kromě toho můžete k obvodu přijímače připojit mikrokontrolér NodeMCU nebo D1 Mini a učinit váš bezdrátový systém nádrží na vodu chytrý. Spárováním okruhu s Home Assistant můžete vytvářet automatiky, jako je vypnutí vodní pumpy, jakmile hladina vody dosáhne 100 % a naopak.

Můžete také přidat automatizaci pro příjem upozornění na váš smartphone o stavu hladiny vody ve vaší nádrži (nádržích).

Vše, co musíte udělat, je rozšířit obvod přijímače o NodeMCU nebo D1 Mini, jak je znázorněno na schématu obvodu níže. Poté zkompilujte/flashujte níže uvedený kód pomocí ESPHome.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak kódovat v ESPHome, kompilovat firmware a flashovat jej do NodeMCU nebo D1 Mini, podívejte se na naši příručku, jak vytvořit bezdrátový zvonek pomocí Home Assistant.

Ujistěte se, že jste vložili kód níže captive_portal:

 captive_portal:
web_server:
  port: 80
binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin: GPIO16
    name: "100% Water - Tank Full"
    device_class: motion
  - platform: gpio
    pin: GPIO14
    name: "75% Water"
    device_class: motion
  - platform: gpio
    pin: GPIO12
    name: "50% Water"
    device_class: motion
  - platform: gpio
    pin: GPIO13
    name: "25% Water"
    device_class: motion

Stav můžete zobrazit také na adrese IP NodeMCU nebo D1 Mini (po připojení k síti Wi-Fi a Home Assistant).

Šetřete vodu a energii pomocí bezdrátového alarmu vodní nádrže pro kutily

Sestavení vlastního vlastního bezdrátového alarmu nádrže na vodu je přínosný a nákladově efektivní projekt. Projekt, pokud je nasazen, vám může poskytnout klid, protože šetří plýtvání vodou, energii a peníze. Na rozdíl od kabelových alarmů nádrží na vodu lze tento snadno nasadit a nejlépe se hodí pro ty, kteří se nechtějí trápit s elektroinstalací ve svých prostorách.