Jak si snadno založit vlastní web

Nikdy nebylo snazší založit si vlastní web – a nikdy jste neměli více možností. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste mohli web zprovoznit.

Rozhodněte se, k čemu web potřebujete

Než začnete, musíte zvážit typ webu, který chcete. Existuje spousta skvělých možností, jak začít s webem, ale všechny mají různé výhody. To, co potřebujete pro online vizitku nebo životopis, se velmi liší od toho, co potřebujete, pokud plánujete internetový obchod nebo publikaci novinek.

Pravděpodobně uvažujete o vytvoření tří hrubých druhů webových stránek.

Jednoduché osobní webové stránky: Pokud chcete pouze jednoduchou online prezentaci, která obsahuje odkazy na vaše kontaktní údaje a účty na sociálních sítích, pak opravdu nepotřebujete mnoho funkcí webových stránek. Mnoho nástrojů bude mnohem výkonnějších, než potřebujete – a pravděpodobně i dražší. Pravděpodobně bude stačit jednostránkový web s vaším životopisem, fotkou a odkazy.
Úplný tradiční web nebo blog: O další úroveň výš je to, co si s největší pravděpodobností představíte jako tradiční web: Více stránek pro různé věci nebo pravidelně aktualizovaný blog. Tyto druhy webů provozují malé podniky nebo lidé, kteří se snaží vybudovat si svou online pověst.
Internetový obchod: Pokud chcete prodávat věci prostřednictvím webových stránek, potřebujete celou řadu dalších funkcí, které lidé provozující jednodušší webové stránky nemají. To zahrnuje nákupní košík, možnost spravovat zásoby, způsob zpracování plateb a něco pro sledování objednávek a zpracování oznámení. Existují služby, které vše spravují, ale jsou dražší a jejich nastavení vyžaduje větší úsilí.

Jakmile zhodnotíte své potřeby a rozhodnete se, co budete budovat, můžete přejít k tomu, jak vlastně budete provozovat svůj web.

Rozhodněte se, jak to budete provozovat

Dny ručního kódování vašeho webu od nuly jsou v podstatě hotové – pokud nepotřebujete nějaké neuvěřitelné vlastní řešení, které je daleko za tím, o čem je tento článek. Existují snadno použitelné služby pro jakýkoli druh webových stránek, které potřebujete.

Card: Jednoduché jednostránkové weby

Pro jednoduché jednostránkové weby je Carrd neuvěřitelný. Začít je zdarma a dobře vypadající a citlivá témata pokrývají téměř všechny případy použití. Carrd používám vždy, když potřebuji rychle nastavit základní web.

Za 9 $/rok můžete použít vlastní doménu, přidat kontaktní nebo registrační formuláře, přijímat platby pomocí PayPal nebo Stripe a odstranit značku „Made with Card“. Pokud chcete něco profesionálního, rychlého, je to správná cesta.

Wix: Velké webové stránky, žádné kódování

Wix je jedním z nejoblíbenějších tvůrců webových stránek a má to dobrý důvod: je to jednoduchý způsob, jak vytvořit plně vybavený vícestránkový web bez kódování. S Wix můžete vytvářet mnohem větší webové stránky než Carrd.

Nevýhodou je, že i když je začátek zdarma, budete muset zaplatit Wix 8,50 $ měsíčně za použití vlastní domény a odstranění reklam Wix. To však zahrnuje náklady na název vaší domény. Další funkce, jako je tvůrce formulářů a internetový obchod, začínají na 12,50 $ měsíčně.

Je to dobrá volba pro firemní webové stránky, ale pro jednoduché osobní stránky je to trochu drahé. Reklamy na bezplatných stránkách Wix jsou také velmi nepříjemné.

Squarespace: Drahé, atraktivní stránky

Squarespace je v podstatě prémiová verze Wix, i když neexistuje žádný bezplatný plán. Začíná na 14 $ měsíčně za osobní stránku (včetně názvu domény) a dosahuje až 40 $ měsíčně za internetový obchod. I když je to docela drahé, výhodou Squarespace je, že je téměř nemožné vytvořit ošklivý web. Všechna témata jsou dobře zpracovaná a vaše možnosti jsou o něco omezenější; Wix je tak trochu zdarma pro všechny. Funkce online obchodu Squarespace jsou také robustní, stejně jako blogový engine.

Pokud peníze nejsou předmětem, Squarespace je skvělá volba. Vzhledem k tomu, že je to pouze placené, existuje vynikající zákaznická podpora. Nicméně, za více než 150 $/rok za základní webovou stránku je to nákladné.

Samoobslužný WordPress: Úplná kontrola, ale složitější

Obrovské množství internetu běží na samostatně hostovaných instancích WordPress. To je to, co používáme pro How-To Geek, Review Geek a LifeSavvy. Samoobslužný web WordPress je framework, ze kterého můžete postavit prakticky cokoliv, od jednoduchého webu s blogem přes publikaci s miliony zobrazení stránek měsíčně až po internetový obchod na míru. Nevýhodou je, že i když nutně nepotřebujete umět kódovat, WordPress vyžaduje technické znalosti – nebo ochotu pracovat s hloubkovými návody – abyste z něj vytěžili maximum.

Na rozdíl od ostatních možností v tomto seznamu je WordPress spíše platformou než službou. Je to zdarma, ale budete muset zaplatit za název domény, hosting a všechna prémiová témata nebo pluginy, které chcete používat. Existuje celé odvětví věnované podpoře a vývoji věcí pro WordPress. Můžete začít již za 10 $ ročně nebo utratit 10 000 $ měsíčně za náklady na server.

Pokud chcete maximální možnou flexibilitu při vytváření svých stránek a udržení nízkých nákladů, je tato možnost použít, ale je to také ta, která bude vyžadovat nejvíce práce, aby správně fungovala. Pokud se chcete vydat cestou WordPress, nezapomeňte se podívat na náš třídílný seriál o nastavení webu WordPress:

Jak vlastnit svůj vlastní web (i když si ho neumíte vytvořit) Část 1.
Jak vlastnit svůj vlastní web (i když si ho neumíte vytvořit) 2. část.
Jak vlastnit svůj vlastní web (i když si ho neumíte vytvořit) 3. část.

Shopify: Jednoduché internetové obchody za cenu

Shopify má jeden účel: provozovat internetový obchod. Od 29 $/měsíc (a 2% transakční poplatek) nabízí všechny funkce, které potřebujete. V pěkně vypadajícím obchodě vytvořeném se skvělými motivy Shopify můžete uvést neomezený počet produktů. Pokud zakládáte web pouze na prodej věcí (a jste si jisti, že prodáte pár věcí za měsíc), Shopify je nejjednodušší řešení. Stejně jako Squarespace je to prémiové komerční řešení s nepřetržitou podporou a vynikající dokumentací, která vás vším provede.

Velkou nevýhodou Shopify jsou náklady: pokud skutečně neprodáváte produkty, je to velmi drahé. Je to pravděpodobně nejlepší pro lidi, kteří již mají offline obchod nebo prodali pár věcí prostřednictvím sociálních sítí a chtějí přejít na profesionálnější platformu.

Jiné možnosti

Výše uvedené možnosti jsou jen některé z lepších možností. Možná jste slyšeli, že jeden nebo dva z nich jsou inzerovány v oblíbených podcastech. Nejsou to zdaleka jediné dostupné možnosti. Existují desítky různých služeb pro vytváření webových stránek za každou cenu a s každou funkcí, o které byste mohli snít. Také, pokud máte rozpočet, můžete vždy jít s profesionální operací.

Kupte si doménu a začněte

Nyní, když jste se rozhodli, k čemu váš web je a na jaké platformě jej postavíte, je čas začít. První věc, kterou musíte udělat, je zaregistrovat název vaší domény. Pokud používáte službu, která zahrnuje doménu, jako to dělá Squarespace, měli byste ji získat prostřednictvím této služby. Automaticky bude nastaven tak, aby ukazoval na váš nový web.

Pokud si chcete koupit doménové jméno nezávisle, prohlédněte si našeho průvodce, co potřebujete vědět o nákupu doménového jména. Doporučujeme vám zakoupit doménu od Google Domains nebo Vznášet se.

Jakmile budete mít doménu, zaregistrujte se u služby, kterou chcete používat, a začněte vytvářet své nové webové stránky. Všechny výše uvedené možnosti, kromě WordPressu, mají snadno sledovatelné procesy registrace.