Jak skládací telefony fungují a kdy jeden dostanu?

Skládací telefony mohou být nejpodivnější a nejrevolučnější technologií roku 2019. Jak ale tyto věci fungují a kdy budeme mít možnost si je koupit?

Co dělá tyto telefony skládacími?

Jistě, měli jsme vyklápěcí telefony, které se v 90. a 20. století skládaly. Ale teď jsme ve věku chytrých telefonů a kdybyste se pokusili svůj smartphone složit napůl, skončili byste s rozbitým telefonem. Tedy pokud váš smartphone nemá flexibilní OLED displej, polymerovou obrazovku, specializované komponenty a kloubové pouzdro. Skládací telefony jsou plné revolučních technologií, ale nejprůlomovější komponentou, kterou uvidíte, je slavný, flexibilní OLED displej.

Displeje s organickými diodami emitujícími světlo (neboli OLED displeje) fungují tak, že pulsují elektřinu přes síť organických sloučenin. Jsou extrémně tenké, pružné a živé. Nevyžadují podsvícení a mohou produkovat výraznější barvy než tlusté LED displeje.

Tyto krásné, flexibilní displeje jsou primárně vyráběny společností Samsung a jsou již součástí řady produktů, které možná znáte. Galaxy S7 Edge má zakřivený OLED displej. iPhone X obsahuje Samsung OLED displej. Sony vydala několik OLED televizorů a LG vyrábí řadu Charakteristické OLED TV které jsou tenké jako papír a mírně ohebné.

Výrobci jako Samsung a Royole vyvíjejí OLED displeje přibližně od roku 2011 a tyto displeje si již našly cestu do mnoha spotřebitelských produktů. Proč trvalo tak dlouho, než se skládací telefony staly věcí? Firmy musely přijít na to, jak učinit všechny ostatní součásti telefonu flexibilní.

  Jak změnit více úrovní nadpisů v MS Word

Sklo není příliš flexibilní, pokud by vás to zajímalo. V důsledku toho museli výrobci vyvinout ohebné polymerové obrazovky pro flexibilní telefony. Napájené obvody a lithium-iontové baterie se mohou vznítit, pokud je ohýbáte tam a zpět, takže výrobci museli najít řešení. Hliníková a plastová pouzdra na telefony jsou technicky ohýbatelná, ale po několika přeloženích prasknou. Vidíš, kam to vede? Vše, co byste očekávali, že najdete v mobilním telefonu, musí pro použití ve skládacím telefonu přinést revoluci.

Výrobci jako Samsung a Royole přišli na to, jak udělat součásti v telefonu flexibilnější. Jinak by nevydávali skládací telefony. Technologie je ale stále v rané fázi. Jak již bylo řečeno, bude to trvat několik let, než se tato zařízení stanou cenově dostupnými a běžnými.

Zatím můžeme jen doufat, že výrobci vymyslí lepší jméno pro skládací telefony. Lidé jim nevyhnutelně začnou říkat „telefonní telefony“ nebo „flexifony“, a to prostě není dobré.

Skládací telefony nabízejí nekonečné možnosti

Co tedy budeme dělat se skládacími telefony? Je trochu těžké zjistit, kam tento trend směřuje, protože výrobci již tuto technologii vydali různými jedinečnými cestami.

Víme, že některá zařízení, jako je Samsung Galaxy F a Royole FlexPai, se mohou rozšířit na smartphony velikosti tabletu, a to je docela fajn. Můžete je používat jako běžné chytré telefony, když jdete kolem, nebo je můžete složit do tabletů, když chcete videochatovat s přítelem nebo si zahrát nějakou práci. Telefony, které fungují jako tablety, by mohly změnit způsob, jakým spotřebováváme média, a práci na cestách by mohly ještě usnadnit.

  Úvod do AppleScriptu

Existují také zařízení, jako je Motorola RAZR 4, která posouvají skládací technologii jiným směrem. RAZR 4 se složí do sebe jako vyklápěcí telefon a v podstatě promění váš objemný mobil v mnohem menší zařízení. Některá technická ukázka ukázala skládací telefony, které se mohou omotat kolem vašeho zápěstí, a Apple získal a patent na telefon, který se kupodivu sroluje jako svitek.

Tato technologie je tak nová a převratná, že si výrobci nejsou jisti, co s ní dělat. A to je opravdu vzrušující věc, protože formát smartphonů se může konečně vyvinout v něco většího.

Technika se může ohnout z tvaru

Mnoho problémů s tradičními smartphony bylo vyřešeno. Jejich obrazovky jsou odolné, mají snesitelnou výdrž baterie a lidé je relativně snadno používají. Skládací telefony nás ale vrátí trochu zpátky. Mají větší obrazovky, které vyžadují více energie z baterie, jsou vyrobeny z materiálů, které nejsou příliš odolné, a budou fungovat jinak než průměrný smartphone.

Největší stížností, kterou na tyto telefony uslyšíte, budou pravděpodobně jejich plastové obrazovky. Ne, neroztříští se jako sklo a společnosti jako Royole se snaží mávat hesly jako „rozlučte se s rozbitými obrazovkami“, ale tato představa je trochu zavádějící. Pamatujete si, jak měly iPody plastové obrazovky, které by se vám v kapse poškrábaly a odřely? Ano, skládací telefony budou mít stejný problém. A protože jsou tyto telefony skládací, nebudete mít s hledáním ochranné fólie na displej mnoho štěstí.

Displej ale není jedinou křehkou součástí skládacího telefonu. Výrobci se budou muset odklonit od tvrdých kovových nebo plastových pouzder na telefony a upřednostnit materiály, které si poradí se stokrát denně ohýbáním. Panty na těchto skládacích telefonech budou vážným slabým místem (byly také na flip telefonech), protože budou většinou vyrobeny z plastu a lehkých kovů. OLED displeje na těchto zařízeních budou také problémem, protože OLED se mohou časem vypálit (jako televize) a organický materiál, ze kterého jsou vyrobeny, je velmi citlivý na vlhkost.

  Jak upgradovat distribuci Debianu [Guide]

Překážkou pro tyto telefony bude také výdrž baterie, kompatibilita softwaru, obvody a snadné použití. Někteří lidé se však těchto menších problémů nemusí příliš obávat a budou vyřešeny dlouho předtím, než skládací telefony dosáhnou spotřebitelské ceny.

Pokud se vám v roce 2019 náhodou dostane do rukou skládací telefon, pak utratíte spoustu peněz za zařízení, které je křehké, neohrabané, matné a energeticky náročné. Pamatujete si, jak nemotorný byl iPad 1. generace? Jo, trochu to tak bude. Konkurence však podporuje technologický pokrok a tato skládací zařízení (pokud se stanou populární) by se měla stát pohodlnými a odolnými za méně než deset let.

Budete mít skládací telefon… nakonec

Od tohoto okamžiku je jediným skládacím telefonem, který si můžete koupit Royole FlexPaia stojí 1 318 $. Zdá se, že mnoho společností tlačí své flexibilní telefony na trh co nejrychleji (vedle 5G) a některé společnosti stanoví data vydání na MWC 2019 dne 25. února. Dá se s jistotou předpokládat, že Samsung Galaxy F vyjde letos, ale s jistotou to budeme vědět, až Samsung vydá tiskovou zprávu o 20. února.

Soudě podle cenovky FlexPai 1 318 $ v roce 2019 nenajdete žádné levné skládací telefony. A upřímně řečeno, FlexPai nevypadá jako super kvalitní zařízení. Videa z CES 2019 ukazují, že obrazovka FlexPai nezapadá do roviny