Jak sledovat něčí IP (a polohu) pomocí odkazu

Kde se nachází osoba, se kterou mluvíte? Jsou tím, kým říkají, že jsou? Chcete-li to zkontrolovat, můžete dotyčnou osobu nechat kliknout na speciální odkaz. Uvidíte jejich IP adresu, která vám sdělí jejich přibližnou polohu.

Jak fungují odkazy pro sledování IP

Moment: Říkali, že jsou v USA, ale tohle říká Nigérie!

Nedávno jsme si zahráli s falešným náborovým podvodem. Na začátku jsme věděli, že jde o podvod, ale chtěli jsme potvrdit umístění podvodníka. Říkali, že jsou v USA – ale byli? Zkontrolovali jsme sledováním jejich IP pomocí odkazu.

Na tom není nic zvláštního – když někdo přistupuje k prostředku online, server vidí jeho jedinečnou IP adresu. A IP adresy jsou vázány na drsné geografické oblasti. Populární webové služby vám však obvykle neukazují IP adresu dané osoby, i když byste ji jistě mohli vidět sami, pokud byste hostovali svůj vlastní webový server. Tato metoda využívá online službu, která vám „zabalí“ skutečný odkaz a sleduje IP adresu, která k němu přistupuje, než rychle pošle osobu na skutečný cíl odkazu.

To má svá omezení. Kdokoli může použít VPN k maskování své skutečné polohy. Ale i když ano, existuje velká šance, že VPN ukáže jiné místo, než kde tvrdí, že je. V případě našeho falešného náborového pracovníka podvodník tvrdil, že je v USA, ale k našemu odkazu přistoupil z IP adresy se sídlem v Nigérii.

Pokud ještě neznáte místo, ze kterého někdo tvrdí, že je, a jen se snažíte zjistit, zda je pravé, budete muset dotyčného přesvědčit, aby řekl, kde se nachází, než mu pošlete odkaz. Zapracovat to do konverzace by nemělo být příliš složité, vzhledem k povaze internetu je dotaz na umístění rutinní součástí online diskuse – pamatuje si ještě někdo A/S/L?

Jakmile tak učiníte, budete muset připravit digitální soubor, abyste je mohli odeslat. Postačí obrázek, dokument aplikace Word nebo cokoli, co můžete připojit k odkazu na cloudové úložiště. Pokud máte co do činění s možným podvodníkem, může vás tento podvodník požádat, abyste mu něco poslali jako součást podvodu. Pokud se seznamujete online, možná budete chtít poslat fotku. Jakmile budete připraveni odeslat soubor, budete muset tento normální odkaz zabalit do služby sledování IP adres.

Bohužel tento proces vytvoří odkaz, který je samozřejmě pro sledování. Chcete-li to skrýt, budete muset použít jinou službu. Pravděpodobně nechcete, aby ten druhý poznal váš trik.

Jak vytvořit skrytý odkaz na sledování

Můžete použít odkaz na jakoukoli webovou stránku online, ale tento proces vás provede vytvořením odkazu, který vede na jeden z vašich souborů nebo fotografií.

Prvním krokem je nahrání souboru do cloudové služby, jako je Dropbox nebo Disk Google. Pokud máte podezření, že osoba, se kterou komunikujete, není důvěryhodná a nechcete prozradit žádné osobní údaje, je dobré nepoužívat žádný hlavní účet, který máte. Možná budete chtít vytvořit druhý „vyhazovací“ účet, pokud jej ještě nemáte.

Po nahrání souboru použijte web k vytvoření odkazu ke sdílení. Na Disku Google můžete kliknout pravým tlačítkem na soubor a vybrat „odkaz ke sdílení“. V Dropboxu najeďte myší na soubor a vyberte sdílet.

Toto je odkaz, na který se na konci procesu dostane váš podezřelý podvodník. Ale tento odkaz jim nedávejte. Samo o sobě nám to nic neříká.

Místo toho přejděte na Webová stránka IP loggeru a vložte svou adresu URL do pole „URL and Image Shortener“. Klikněte na tlačítko „Získat kód IPloggeru“ pod ním.

Na další obrazovce se zobrazí „odkaz IP logger pro shromažďování statistik“ a „odkaz pro prohlížení statistik“. Zkopírujte odkaz „zobrazení statistik“ na bezpečné místo. To je to, co následně použijete k zobrazení IP adresy a polohy dané osoby.

Odkaz pro „shromažďování statistik“ je ten, který obsahuje sledování IP. Bohužel, tento odkaz „iplogger.com“ bude pro vašeho příjemce mrtvý.

Chcete-li skrýt, co děláte, můžete použít službu zkracování URL. Bohužel tyto zkracovací služby nemají rády adresy URL IP Loggers a generují chyby. Chcete-li to obejít, klikněte na rozevírací seznam iplogger.org napravo od „Vyberte název domény“ a jako doménu vyberte „2no.co“. Sledovací odkaz nahoře se aktualizuje, zkopírujte tento nový odkaz.

Dále přejděte na bit.ly—Pokud chcete, můžete zkusit jinou službu zkracování, ale testovali jsme s Bitly. Pokud ještě nemáte účet, vytvořte si jej.

Klikněte na tlačítko „Vytvořit“ v pravém horním rohu webové stránky Bitly.

Vložte svůj sledovací odkaz 2no.co do pole „Vložit dlouhou URL“ a klikněte na tlačítko „Vytvořit“.

Nyní máte odkaz Bitly, který můžete dát svému potenciálnímu podvodníkovi. Kliknutím na tlačítko kopírování jej rychle získáte.

Jak zobrazit IP adresu příjemce

Pošlete tento odkaz osobě, se kterou mluvíte, jako standardní odkaz. Poté se vraťte do IP loggeru, zkopírujte odkaz na statistiku zobrazení a vložte jej do svého prohlížeče.

Uvidíte seznam všech IP adres, které k odkazu přistoupily, z jaké lokality jsou a případně jaký prohlížeč používají.

Pamatujte, že tohle vám neřekne všechno. Pokud osoba používá VPN nebo podobnou technologii, neuvidíte její skutečnou polohu. Ale je to další nástroj ve vašem arzenálu, jak odhalit lidi, kteří nejsou tím, za koho se vydávají. Pokud vaše výsledky sledování ukazují jinou zemi, než očekáváte, buďte opatrní a zvažte odchod.