Jak sledovat / zablokovat ztracený / odcizený mobilní telefon v Indii

Portál Central Equipment Identity Register (CIER), odpověď na modlitby🙏 těch, kteří chtějí sledovat nebo blokovat svůj ztracený nebo odcizený mobilní telefon.

Žijeme v době, kdy se naše chytré telefony staly nepostradatelnou součástí našich životů.

Od osobního použití až po profesionální použití a abych nezapomněl na vzdělávací využití (díky COVIDu), smartphone je nyní vnímán jako investice a každodenní potřeba.

Ztráta tohoto gadgetu může být finančně i emocionálně stresující, protože všechna vaše data budou během několika sekund pryč. Podle nedávné zprávy v okolí Bylo ukradeno 50 000 mobilních telefonů každý měsíc v Indii. To je jistě stresující, ale indická vláda spustila portál, který pomůže občanům sledovat jejich ukradené telefony.

V tomto příspěvku projdeme sledováním a blokováním vašeho ztraceného nebo odcizeného telefonu v Indii pomocí portálu Central Equipment Identity Register (CIER). Pojďme se dozvědět více.

Co dělat, když je váš telefon odcizen nebo ztracen?

Primárním krokem je nepropadat panice a zablokovat si mobilní telefon. Vím, že je to těžká situace, ale musíte si být vědomi skutečnosti, že ve vašem telefonu je uloženo obrovské množství osobních a citlivých informací.

To zahrnuje kontakty, fotografie, přístup k e-mailu, finanční údaje a všechna data aplikací, které máte nainstalované. Také jste museli utratit bombu, abyste získali dobrý telefon s dobrými funkcemi.

To je hlavní důvod, proč rychle zasáhnout v případě ztráty nebo krádeže. Nejprve zablokujte telefon a začněte jej sledovat, což vám může pomoci chránit vaše data, zabránit neoprávněnému použití a zvýšit šance na obnovení.

Než nahlásíte svůj mobilní telefon, je důležité provést okamžitá preventivní opatření, aby se data vašeho telefonu nedostala do nesprávných rukou. Zde je několik věcí, které můžete udělat:

#1. Zablokujte svůj mobilní telefon

Kontaktujte svého poskytovatele služeb a informujte jej o ztrátě/odcizení vašeho mobilního telefonu. Jako další krok zablokují vaši SIM kartu, aby se zabránilo zneužití vašeho čísla k podvodným aktivitám.

#2. Zaregistrujte policejní stížnost

Je vhodné podat stížnost na místní policejní stanici týkající se vašeho ztraceného telefonu. Poskytněte jim všechny potřebné údaje, včetně čísla IMEI vašeho zařízení. To pomůže orgánům činným v trestním řízení při sledování a obnově vašeho zařízení.

Přečtěte si také: Jak zkontrolovat stav telefonu pomocí čísla IMEI

Ujistěte se, že si vezmete a uschováte kopii stížnosti pro budoucí použití. Toto číslo budete také vyžadovat při registraci na portálu CIER.

Co je portál CIER?

Centrální identifikační registr zařízení (CEIR) Portál je iniciativa indické vlády, která umožňuje uživatelům mobilních telefonů nahlásit ztrátu nebo krádež svých zařízení a požádat o zablokování zařízení, aby se zabránilo neoprávněnému použití.

Je také integrován s portálem Sanchar Saathi, který vám pomůže sledovat vaše ztracené zařízení a zablokovat jej, abyste zabránili jakémukoli zneužití informací.

Tento portál byl zaveden za účelem podpory digitální gramotnosti a bezpečných digitálních transakcí. Nejlepší na tom je, že kdokoli s platným mobilním číslem má přístup k portálu zdarma. Portál pomohl zablokovat 10 04 523 a vysledovat 4 39 052 ztracených/odcizených mobilních telefonů.

⚠️Platnost svého mobilního telefonu si můžete před koupí nového telefonu ověřit také prostřednictvím funkce Poznej svůj mobil (KYM) jednoduchým zadáním čísla IMEI a vytočením *#06#. Nekupujte mobilní telefon, pokud stav ukazuje – Již se používá, Duplikovat nebo Zakázat!

Hlášení ztráty nebo krádeže mobilního telefonu

Nyní, když jsme s platformou dobře obeznámeni, pojďme na podrobného průvodce, jak sledovat nebo zablokovat váš ztracený/ukradený mobilní telefon pomocí portálu CIER:

Krok 1: Přihlaste se k úředníkovi Portál CIER webová stránka. Měli byste vidět kartu červeně s názvem Blokovat ukradený/ztracený mobil.

Krok 2: Budete přesměrováni na stránku, kde budete muset zadat své mobilní číslo a číslo IMEI (International Mobile Equipment Identity) vašeho ztraceného nebo odcizeného mobilního telefonu.

Krok 3: Zadejte datum ztráty/odcizení, své jméno a alternativní kontaktní číslo.

Krok 4: Uschovejte si číslo policejní stížnosti a nahrajte potvrzení, které jste od nich obdrželi.

Krok 5: Nahrajte svou trvalou adresu a doklad totožnosti.

Krok 6: Nakonec klikněte na Získat jednorázové heslo a obdržíte jednorázové heslo na své alternativní kontaktní číslo. Zadejte OTP do určeného pole a klikněte na tlačítko Odeslat.

Stav svého ztraceného/odcizeného mobilu můžete sledovat prostřednictvím možnosti Vyžádat si stav dostupné na webu.

Odblokování vašeho obnoveného telefonu

Jakmile získáte svůj ztracený/ukradený mobilní telefon zpět, můžete jej snadno odblokovat podle následujících kroků:

  • Obraťte se na svého poskytovatele mobilních služeb a požádejte ho, aby odblokoval vaši SIM kartu. Ověří údaje o vašem telefonu a zahájí proces.
  • Poté se vraťte na portál CIER a zadejte své ID požadavku a číslo mobilního telefonu pro odemknutí telefonu.

Poté můžete začít používat svůj telefon stejně jako dříve!

Závěrečné myšlenky

Ztráta mobilního telefonu může být skličující zkušeností, ale můžete použít portál CIER k ochraně svých dat a zablokování zařízení před neoprávněným použitím.

Je to skutečně cenný zdroj poskytovaný vládou pro registraci stížnosti a sledování a blokování vašeho telefonu, abyste zvýšili šance na zotavení a minimalizovali potenciální škody.

Kromě toho si vždy někde uložte číslo IMEI svého telefonu, protože je to velmi zásadní informace. Je také vhodné chránit vaše citlivé aplikace pomocí App Lock. Zachovejte klid a snažte se ze všech sil v takové situaci neupadnout.

Dále se podívejte, jak skenovat a odstranit malware z telefonů Android a iOS.