Jak spárovat a používat zařízení Bluetooth v systému Linux

Na rozdíl od mnoha aspektů Linuxu není podpora Bluetooth v jádře Linuxu automatická. To je z velké části způsobeno stackem Bluetooth a tím, jak interaguje s celkovým systémem Linux. Aby se to vykompenzovalo, uživatelsky přívětivé distribuce jako Ubuntu, Elementary atd. se velmi snaží nastavit pro uživatele Bluetooth. Ne všechny Linuxy to však dělají. Je třeba nainstalovat různé služby a klienty Bluetooth. Kromě toho je každé rádio Bluetooth jiné (a některé nemají ovladače s otevřeným zdrojovým kódem), což znamená, že je třeba je nainstalovat až poté. Zde je návod, jak spárovat a používat zařízení Bluetooth v systému Linux.

SPOILER ALERT: Přejděte dolů a podívejte se na video tutoriál na konci tohoto článku.

Poznámka: Používáte Ubuntu? Pokud ano, váš počítač již může mít hvězdnou podporu Bluetooth a není třeba jej konfigurovat pomocí tohoto článku.

Arch Linux

sudo pacman -S bluez bluez-utils

Fedora

sudo dnf install bluez bluez-tools

OpenSUSE

Získání nástrojů a služeb Bluetooth na SUSE se provádí pomocí OBS. Přejděte na tuto stránkua klikněte na tlačítko rychlé instalace. Odtud YaST nainstaluje vše.

  Linux 5.0 „Shy Crocodile“ přichází se šifrováním Adiantum společnosti Google

Debian

sudo apt-get install bluez*

Ostatní Linuxy

Bluez bluetooth stack je kompatibilní se všemi distribucemi Linuxu, dokonce i s Chrome OS! Z tohoto důvodu nebudou mít uživatelé méně známých alternativních distribucí Linuxu problém s fungováním těchto nástrojů. Chcete-li je nainstalovat, otevřete správce balíčků a vyhledejte „bluez“. Nainstalujte vše se slovem „bluez“, abyste byli v bezpečí.

Alternativně, přejděte na stránku stahování, vezměte zdrojový kód a vytvořte jej ručně.

Získání klienta Blueman

Instalace Bluez umožní vašemu desktopovému prostředí Linuxu přímo používat Bluetooth. To znamená, že pokud používáte KDE Plasma, bude pracovat přímo s klientem KDE Bluetooth. Totéž platí pro vestavěného klienta Gnome Shell. Není tedy třeba instalovat Blueman.

Pokud používáte desktopové prostředí Linux nebo správce oken, který nemá vestavěný správce Bluetooth, zvažte instalaci Blueman. Je to lehký nástroj pro připojení, který usnadňuje interakci se zařízeními.

Arch Linux

sudo pacman -S blueman

Fedora

sudo dnf install blueman

OpenSUSE

sudo zypper install blueman

Debian

sudo apt-get install blueman

Ostatní Linuxy

Nástroj pro připojení Blueman je v Linuxu široce používán. Chcete-li jej najít v alternativních distribucích Linuxu, otevřete správce balíčků (nebo softwarový prohlížeč), vyhledejte „blueman“ a nainstalujte jej. Nemůžete to najít ve zdrojích softwaru? Místo toho si jej stáhněte ze sourceforge!

  Jak vytvořit Linux NAS s Amahi

Konfigurace

Stažení Bluez Bluetooth stack a jeho instalace na Linux nestačí. Služby musí být aktivní, jinak se zařízení nepřipojí. Nejprve otevřete terminál a získejte root shell pomocí:sudo -s

Pokud používáte hardwarový klíč BT, pomocí kořenového shellu ručně načtěte obecný ovladač Bluetooth USB.

modprobe btusb

Pokud používáte notebook s vestavěným Bluetooth rádiem, ovladač (pokud je podporován Linux) by měl ovladač načíst automaticky, takže není nutné jej načítat ručně.

Poznámka: Některé hardwarové klíče Bluetooth nepodporují tento ovladač v systému Linux. Pokud se vám to stane, přečtěte si příručku ke svému zařízení a podívejte se, jaké ovladače vyžaduje ke spuštění v systému Linux.

Arch Linux, Fedora, SUSE a další systémové Linuxy

Nejprve povolte službu BT, aby se vždy spustila při spuštění Linuxu. To se provádí pomocí:

sudo systemctl enable bluetooth.service

Poté spusťte službu ihned pomocí:

sudo systemctl start bluetooth.service

Pokud v kterémkoli okamžiku systemctl odmítne spustit nebo povolit tyto služby, zvažte použití možnosti vynutit:

sudo systemctl enable bluetooth.service -f

a

sudo systemctl start bluetooth.service -f

Starší Debian

Používáte verzi Debianu, která nemá systemd? Pokud ano, po instalaci Bluez a všech ostatních nástrojů Bluetooth restartujte počítač. Spouštěcí služby budou aktivní po opětovném přihlášení.

  Jak vytvořit šifrované složky na ploše KDE Linux s trezory

Připojení k Bluetooth v Gnome

Pokud služba Bluetooth funguje správně, když připojíte Bluetooth dongle (nebo) použijete vestavěné Bluetooth rádio na vašem PC, měli byste vidět ikonu Bluetooth na panelu Gnome.

Klikněte na ikonu a rozbalí se nabídka. V nabídce vyberte „Nastavení Bluetooth“, abyste vyvolali nástroj pro procházení zařízení.

V nástroji procházení klikněte na zařízení, ke kterému se chcete připojit.

Pro připojení postupujte podle pokynů na obrazovce, které vám Gnome poskytne.

Připojení k Bluetooth v KDE

Chcete-li připojit zařízení Bluetooth v plazmové ploše KDE, ujistěte se, že váš USB dongle (nebo) vestavěné Bluetooth rádio funguje.

Zde klikněte na ikonu BT na panelu Plasma a vyberte zařízení, ke kterému se chcete připojit. Pro spárování postupujte podle pokynů na nástroji!

Připojení k Bluetooth v Blueman

Chcete-li, aby zařízení Bluetooth fungovalo s Blueman, nejprve klikněte na ikonu Bluetooth na systémové liště. Poté klikněte na tlačítko „hledat“ a vyhledejte zařízení. Když se objeví zařízení, vyberte jej pomocí myši a poté klikněte na „nastavení“.

Nástroj Blueman vás provede procesem párování. Postupujte podle pokynů na obrazovce a vaše zařízení bude brzy spárováno.

Závěr

Bluetooth byl v Linuxu vždy ošemetný a mnoho linuxových distribucí ho nenastaví hned. Doufejme, že podle tohoto průvodce budou vaše potíže s Bluetooth v Linuxu minulostí.

x