Jak správně nastavit PlayStation VR

Náhlavní souprava PlayStation VR (PSVR) se zapojuje do PS4 a vytváří bona fide zážitek z virtuální reality. Ale stejně jako všechny VR headsety potřebuje spoustu kabelů. Ukážeme vám, jak vše zapojit a nastavit si pokoj tak, abyste ze svého PSVR vytěžili maximum.

PlayStation VR umožňuje hráčům čelit novým výzvám v nových světech, ale první výzvou je nastavení věci. Je to více těžkopádné než náročné, ale nebojte se! Jsme tu, abychom vám pomohli.

Nejprve některé požadavky

Sony doporučuje herní prostor 10 stop x 10 stop. Plocha 6 stop x 6 stop může stačit, ale výsledky nejsou zaručeny. Svůj PSVR můžete přimět k práci na menším prostoru tak, že kameru PlayStation Camera nakloníte mírně dolů – o tom později.

I když to u většiny her není vyžadováno, důrazně doporučujeme ovladače PlayStation Move. Jsou dodatečným nákladem, ale pravděpodobně nebudete litovat.

Nyní otevřete všechny ty krabice a rozbalte kabely. Je čas začít.

Jak nastavit PSVR

Nejprve odpojte kabel HDMI ze zadní části PS4 a připojte jej k portu označenému „HDMI TV“ na zadní straně procesorové jednotky PSVR (krabice dodávaná s náhlavní soupravou PSVR). To odešle signál do vašeho televizoru.

Nyní připojte PlayStation Camera k portu AUX na PS4. Je označený a je to jediný port, do kterého kabel PlayStation Camera pasuje.

Připojte nový kabel HDMI k portu označenému „HDMI PS4“ na zadní straně procesorové jednotky – náš je růžový, ale váš bude černý.

Připojte druhý konec kabelu k portu HDMI na zadní straně PS4. Toto odešle video z vašeho PS4 do PSVR.

Připojte kabel USB k zadní části procesorové jednotky a poté k PS4. To umožňuje těm dvěma spolu komunikovat.

Připojte napájecí kabel k adaptéru střídavého proudu, zapojte kabel do zadní části procesorové jednotky a zapojte jej do zásuvky.

Dále připojte kabel náhlavní soupravy PSVR k přední části procesorové jednotky tak, aby symboly na kabelech odpovídaly správným portům.

Nyní umístěte PlayStation Camera na televizor pomocí dodaného držáku. Ujistěte se, že je umístěn uprostřed a nakloněn mírně dolů – spíše, pokud jste v obzvláště malé místnosti.

Nyní můžete připojit přiložená stereo sluchátka k náhlavní soupravě PSVR a vše zapnout. Nezapomeňte stisknout tlačítko napájení na náhlavní soupravě PSVR, protože se s vaší PlayStation automaticky nezapne.

Jak umístit kameru

PlayStation VR využívá při sledování pohybu jednu kameru a její umístění je důležité. Výška kamery, stejně jako úhel, ve kterém sedí, má obrovský vliv na její zorné pole a na to, co je schopna vidět.

Umístěte kameru do stejné výšky jako vaše hlava, abyste náhlavní soupravu PSVR viděli, když ji máte nasazenou. Pokud kamera směřuje nahoru, může mít potíže s identifikací ovladačů DualShock nebo PlayStation Move ve vašich rukou. Proto se doporučuje naklonit kameru mírně dolů.

To pomáhá, pokud máte malý pokoj. Představte si, že zorné pole kamery je baterka svítící do vašeho pokoje; zorné pole kamery má podobný kuželovitý tvar. Budete moci stát blíže k televizoru, protože zorné pole kamery je nyní nižší než dříve. Nižší zorné pole je výhodné v menších místnostech, ve kterých musíte stát blíže, než je doporučeno k televizi. Důvodem je, že nejnižší bod, který kamera vidí, je nyní blíže k televizoru, než by obvykle byl. Jak je znázorněno na obrázku níže, nakloněním kamery dolů se červeně vystínovaná oblast přiblíží.

Doporučuje se stát alespoň sedm stop od televizoru, ale pokud kameru mírně nakloníte dolů, lze tuto vzdálenost zmenšit.

Nestůjte však příliš blízko – najde se tu sladké místo. Kamera vidí mírně nahoru, ale pokud se postavíte příliš blízko, kamera neuvidí vaši hlavu.

Ujistěte se, že PlayStation Camera není umístěna na přímém slunečním světle, protože silné zdroje světla narušují její schopnost sledovat objekty. Udržujte fotoaparát mimo dosah lamp nebo čehokoli, co vyzařuje infračervené záření. Zakryjte všechny světelné zdroje během hry, pokud je nelze odstranit.

Tipy pro lepší zážitek z PSVR

Nyní, když jste v provozu, je čas vyladit nastavení. Jistě, po vybalení PSVR obvykle funguje dostatečně dobře, ale pokud nehrajete v temné jeskyni 12 stop x 12 stop, věci nebudou dokonalé.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak zajistit, aby vše běželo hladce, až si příště nasadíte sluchátka:

Vyčistěte hrací plochu. To je zvláště důležité, pokud prostor, který máte, není velký. Přesuňte všechny lampy, vázy nebo jiné rozbitné předměty do dosahu úderu a ujistěte se, že se nic nenachází v blízkosti vašich nohou. Když nosíte náhlavní soupravu, ztratíte viditelnost okolí, takže do věcí narazíte nebo o ně zakopnete, pokud jsou příliš blízko.
Dobré usazení headsetu je zásadní. Pomocí nastavovacího mechanismu zajistěte, aby náhlavní souprava dobře padla, aniž by byla příliš tvrdá. Pokud je obraz rozmazaný, změňte jeho polohu.
Pokud jsou věci stále rozmazané, nastavte mezipupilární vzdálenost (IPD) ručně. Přejděte do Nastavení > Zařízení > PlayStation VR > Změřte vzdálenost očí a očí a postupujte podle pokynů.
Ujistěte se, že jsou sledovací světla správně nastavena. Přejděte do Nastavení > Zařízení > PlayStation VR > Upravit sledovací světla a postupujte podle pokynů na obrazovce.
Vyčistěte čočky PSVR. Budou se špinavé, bez ohledu na to, jak moc se je snažíte udržet čisté. Vyčistěte je hadříkem z mikrovlákna. Nepoužívejte nic mokrého nebo abrazivního – nechcete poškodit čočky nebo povlak.
Nabíjejte všechno, pořád. Ovladače DualShock 4 se obvykle dobře nabíjejí, ale ovladače PlayStation Move… tolik ne. Než je budete chtít použít, ujistěte se, že jsou nabité, abyste se vyhnuli zklamání. Byli jsme tam a není to žádná legrace.
Dělejte si časté přestávky. Možná to nebudete chtít, když jste v plném proudu, ale pauza každých 30 nebo 45 minut je moudrá – už jen proto, abyste si setřeli pot z čela.

Hlavně se bavte. O tom hraní je, ne?