Jak stahovat soubory na Linuxu pomocí Curl

Curl je jednou z nejpoužívanějších linuxových utilit vůbec. Je to vestavěné tolik nástrojů GUI a používá se téměř na všechno. Díky tomu je velmi spolehlivý a jeden z nejlepších nástrojů, které mohou uživatelé použít ke stahování souborů.

V této příručce vám ukážeme, jak program Curl funguje a jak jej používat ke stahování souborů pomocí něj. Projdeme si dokonce úhlednou aplikaci GUI Curl!

Potřebujete použít Curl ve Windows 10? Podívejte se na tuto příručku.

Instalace Curl

Ačkoli Curl je pravděpodobně jedním z nejpoužívanějších programů na celém Linuxu, ne vždy je předinstalovaný. V důsledku toho vás musíme provést, jak nainstalovat Curl, než vám ukážeme, jak to funguje.

Chcete-li nainstalovat Curl do počítače se systémem Linux, otevřete okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T . Poté postupujte podle níže uvedených pokynů k instalaci, které odpovídají operačnímu systému, který aktuálně používáte.

Ubuntu

Na Ubuntu nainstalujte Curl pomocí příkazu Apt.

sudo apt install curl

Debian

V Debianu nechte Curl pracovat s Apt-get.

sudo apt-get install curl

Arch Linux

Uživatelé Arch Linuxu mohou nainstalovat Curl s Pacmanem.

sudo pacman -S curl

Fedora

Pokud jste na Fedoře, můžete si nainstalovat Curl s Dnf.

sudo dnf install curl

OpenSUSE

Na OpenSUSE nainstalujte Curl pomocí příkazu Zypper.

sudo zypper install curl

Stáhnout pomocí Curl – příkazový řádek

Pokud jste v Curlu noví, začněte otevřením terminálu. Terminálové okno na ploše Linuxu můžete otevřít stisknutím kombinace kláves Ctrl + Alt + T. Případně vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“.

V otevřeném okně terminálu použijte příkaz man curl k zobrazení manuálu Curl. Přečtěte si ji a seznamte se s aplikací. Poté postupujte podle níže uvedených sekcí a zjistěte, jak stahovat soubory pomocí Curl v terminálu.

Stahování jednoho souboru

Stažení jednoho souboru pomocí Curl je velmi jednoduché. Chcete-li začít, musíte zadat adresu URL souboru. Chcete-li například stáhnout ISO Ubuntu 20.04 LTS, zadejte adresu URL takto.

curl https://mirror.math.princeton.edu/pub/ubuntu-iso/20.04/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso

Po zadání vzdálené adresy URL souboru, který chcete stáhnout, musíte vybrat umístění pro stahování. Chcete-li nastavit umístění stahování, přidejte symbol > a za ním cestu, kam má soubor jít.

Chcete-li například svému souboru ISO Ubuntu 20.04 LTS říci, aby se stáhl do adresáře „Downloads“, přidejte > ~/Downloads/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso.

curl https://mirror.math.princeton.edu/pub/ubuntu-iso/20.04/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso > ~/Downloads/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso

Jakmile má příkaz URL vzdáleného souboru a kam jej uložit, stiskněte klávesu Enter a spusťte stahování. Brzy poté uvidíte průběh stahování a také stahování souboru. Po dokončení otevřete správce souborů Linux a získejte přístup k souboru.

Stahování více souborů ze seznamu

Je možné stáhnout více souborů ze seznamu v Curl stejně jako Wget. Chcete-li to provést, začněte vytvořením seznamu. Nejprve pomocí dotykového příkazu vytvořte prázdný textový soubor s názvem „curl_downloads.txt“.

touch ~/curl_downloads.txt

Dále otevřete textový soubor „curl_downloads.txt“ (umístěný ve vaší domovské složce) pomocí svého oblíbeného textového editoru. Poté vložte odkazy na každý soubor, který chcete stáhnout.

Například pro stažení Ubuntu ISO, Fedora ISO a Debian ISO by můj seznam „curl_downloads.txt“ měl mít následující kód.

https://mirror.math.princeton.edu/pub/ubuntu-iso/20.04/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso

https://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/33/Workstation/x86_64/iso/Fedora-Workstation-Live-x86_64-33-1.2.iso

https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/debian-10.9.0-amd64-netinst.iso

Uložte úpravy do souboru „curl_downloads.txt“ pomocí funkce uložení textového editoru. Poté jej vložte do příkazu Curl a stáhněte si vše ze seznamu. Vezměte prosím na vědomí, že používáme xargs v kombinaci s curl, aby bylo možné stáhnout více souborů.

xargs -n 1 curl -O < ~/curl_downloads.txt

Stisknutím klávesy Enter zahájíte proces stahování. Uvědomte si prosím, že při použití příkazu xargs ke stažení více souborů není možné zadat umístění stahování. Vaše stažené soubory se objeví v domovském adresáři (/home/USERNAME/).

Stahování pomocí Curl – GUI

Pokud se vám líbí myšlenka Curl, ale upřednostňujete GUI pro stahování souborů, můžete použít aplikaci Curl GUI. Je to beta aplikace z roku 2007, ale stále funguje na moderních operačních systémech Linux a přidává do Curlu přátelské GUI.

Chcete-li spustit, musíte program nainstalovat. Program je skript v Perlu a ke spuštění vyžaduje balíček „perl-tk“. Chcete-li jej nainstalovat, otevřete okno terminálu a zadejte níže uvedený příkaz, který odpovídá vašemu operačnímu systému.

Ubuntu

sudo apt install perl-tk

Debian

sudo apt-get install perl-tk

Arch Linux

sudo pacman -S perl-tk

Fedora

sudo dnf install perl-Tk

OpenSUSE

sudo zypper install perl-Tk

Dále vytvořte nový adresář ve složce /opt/ pomocí mkdir.

sudo mkdir -p /opt/curl-gui/

Pomocí příkazu CD se přesunete do nové složky. Poté pomocí wget stáhněte soubor skriptu.

cd /opt/curl-gui/
wget https://archive.org/download/curl-gui/curl-gui.pl

Poté stáhněte soubor zástupce a označte jej jako spustitelný.

cd /usr/share/applications/
wget https://archive.org/download/curl-gui_202104/curl-gui.desktop
sudo chmod +x curl-gui.desktop

Jakmile je aplikace nainstalována, vyhledejte v nabídce aplikace „cURL GUI“ a kliknutím na ni aplikaci spusťte. Poté v aplikaci vyhledejte textové pole nahoře a vložte do něj odkaz ke stažení.

Po vložení odkazu ke stažení najděte „Výstupní soubor“ a zaškrtněte políčko. Poté napište název výstupního souboru. Pokud například stahujete Ubuntu ISO, přidejte „/home/USERNAME/Downloads/ubuntu-20.04.2.0-desktop-amd64.iso“ za „Output“.

Kliknutím na „START curl“ zahájíte stahování. Po dokončení stahování zavřete aplikaci a otevřete správce souborů Linux, abyste získali přístup ke staženému souboru.