Jak udělat téměř každý hloupý spotřebič chytrý

Chytrá zařízení nabízejí hlasové ovládání, aplikace pro chytré telefony a výkonnou automatizaci. Proč ale utrácet stovky dolarů za nejnovější modely? S některými levnými chytrými zástrčkami můžete svým hloupým zařízením poskytnout stejné funkce za zlomek nákladů.

Němá zařízení jsou nejlepší

Chytré zástrčky fungují na docela jednoduchém principu. Jednu zasunete do zásuvky a něco zapojíte. Vypíná napájení, aby se zařízení vypnulo, a obnovuje jej, aby se znovu zapnulo. Pokud ovládáte nějaké zásuvky v domácnosti vypínačem, princip je v podstatě stejný. Stejný princip však také omezuje typy spotřebičů, které může chytrá zástrčka ovládat.

Spotřebiče a svítidla mají buď mechanický nebo elektronický spínač. Mechanický spínač fyzicky přeruší napájení. Elektronický spínač uloží aktuální stav a přepne do opačného stavu, když stisknete tlačítko napájení.

To druhé představuje problém, protože „aktuální stav“ se ukládá pomocí napájení. Pokud ve vaší domácnosti dojde k výpadku proudu, zařízení se ve výchozím nastavení vypne a další přepínač bude nastaven na „zapnuto“.

Mechanické spínače mají tendenci být páčkový nebo kolébkový spínač, zatímco elektronické spínače bývají měkké tlačítko. Pokud si nejste jisti, zda má vaše svítidlo mechanický nebo elektrický spínač, můžete jej otestovat během několika sekund. Nejprve zařízení zapněte a poté jej odpojte. Počítejte do pěti a poté jej zapojte zpět. Pokud se zařízení zapne, je kompatibilní s chytrou zástrčkou. Pokud jste museli po zapojení stisknout tlačítko, abyste jej zapnuli, chytrá zástrčka nebude s tímto zařízením fungovat.

Chytré zástrčky jsou vynikající volbou pro některé okenní nebo přenosné klimatizační jednotky, ventilátory a ohřívače, kulmy a žehličky, vánoční osvětlení, lampy, zvlhčovače a odvlhčovače a další.

Co budete potřebovat

Chcete-li začít, potřebujete chytrou zástrčku. Přicházejí v mnoha tvarech a velikostech a ceny se liší. Některé mají další funkce, jako je monitorování energie, ale většina nabízí kompatibilitu s Alexa, Google Home nebo oběma. Pokud nemáte konkrétní potřebu monitorování energie, můžete tuto funkci přeskočit a ušetřit peníze.

Chytré zástrčky se dodávají ve formátech Wi-Fi, Z-Wave, ZigBee a dokonce i Bluetooth. Nedoporučujeme však Bluetooth kvůli problémům s dosahem. Pokud vlastníte chytrý rozbočovač, Z-Wave nebo ZigBee plug je dobrou volbou, protože nabízí rychlejší místní ovládání. Jinak jsou nejdostupnější možností Wi-Fi chytré zástrčky.

Belkin vyrábí relativně levnou Wi-Fi inteligentní zástrčku za přibližně 20 $. Pokud jste ochotni počkat, Wyze uvolňuje dvoubalení chytré zástrčky Wi-Fi za 15 USD později v tomto roce (září 2019). Náš sesterský web Review Geek má několik dalších doporučení možná budete chtít zvážit.

Evropané mají bohužel mnohem méně možností. Ikea by mohla být nejspolehlivějším a nejznámějším evropským dodavatelem chytrých zástrček; nabízejí verzi pro Francie a Velká Británie. Ale budete si muset koupit další položky, jako je rozbočovač.

Pokud vlastníte zařízení Echo nebo Google Home, ujistěte se, že zakoupená chytrá zástrčka je s ním kompatibilní (většina funguje alespoň s jedním, pokud ne s oběma). Pokud chytrá zástrčka nefunguje s hlasovým asistentem, měli byste ji přeskočit.

K nastavení chytré zástrčky potřebujete také chytrý telefon nebo tablet a aplikaci. V závislosti na tom, kterou zástrčku jste vybrali, potřebujete způsob, jak ji připojit. Pro chytré zástrčky Wi-Fi potřebujete směrovač Wi-Fi a pro zástrčky Z-Wave nebo ZigBee potřebujete chytrý rozbočovač.

Jak to nastavit

Chcete-li svou chytrou zástrčku zprovoznit, zapojte ji do zásuvky. Pokud je zcela nový, měl by okamžitě přejít do režimu párování. Pokud ne (nebo je potřebujete opravit), většina chytrých zástrček má fyzické tlačítko, jehož stisknutím a podržením vstoupíte do režimu párování. Inteligentní zástrčky obvykle obsahují také LED diodu, která indikuje, kdy je zapnuto, vypnuto nebo spárováno.

Když je chytrá zástrčka v režimu párování, otevřete související aplikaci na smartphonu nebo tabletu a vyhledejte „přidat zařízení“ nebo podobnou možnost. Když je zařízení spárováno, dejte mu zapamatovatelné jméno. Obvykle je dobré jej pojmenovat podle toho, co ovládá, jako je „kulma“ nebo „lampa“. Pokud pro své chytré zástrčky zvolíte dobré názvy, pomůže to s hlasovým ovládáním.

Nyní zapojte vše, co chcete, aby chytrá zástrčka ovládala, a otestujte to, abyste se ujistili, že vše funguje.

Jak ovládat chytré zásuvky pomocí hlasu a smartphonu

Většina chytrých zásuvek obsahuje hlasové ovládání pomocí Alexa, Google Home nebo obou. Pokud chcete hlasové ovládání, musíte zařízení přidat k hlasovému asistentovi.

Pro Alexu, otevřete aplikaci, klepněte na nabídku hamburgerů vlevo nahoře a potom klepněte na Přidat zařízení. Vyberte kategorii zástrčky. Vyberte jeho výrobce a poté postupujte podle pokynů k propojení účtů.

Proces je podobný s Domovská stránka Google. Otevřete aplikaci Home a klepněte na tlačítko Přidat. Klepněte na „nastavit zařízení“ a poté na „Funguje s Googlem“. Aplikace Google Home vám nabídne seznam výrobců. Najděte ten správný a postupujte podle procesu propojení.

The

Poté, co připojíte svou chytrou zástrčku ke službě Google nebo Alexa, přidejte ji do místnosti Google nebo skupina Alexa. Hlasové ovládání funguje nejlépe, když svá zařízení správně seskupíte.

Pokud nepoužíváte hlasového asistenta, nejlepším způsobem ovládání je aplikace vaší chytré zásuvky. V aplikaci najdete funkce zapnutí, vypnutí a další. Pokud používáte hlasového asistenta, měli byste své zařízení ovládat pomocí aplikace Google Home nebo Alexa.

Obě aplikace mají podobné možnosti zapnutí a vypnutí. Pokud používáte Google Home nebo Alexa jako svou jedinou aplikaci namísto aplikace chytré zástrčky, můžete také snadno ovládat další chytrá zařízení (dokonce i chytré zástrčky jiných výrobců). To také znamená, že si nebudete muset pamatovat, která aplikace co ovládá.

Jak nakonfigurovat plány a automatizace

Aplikace Alexa a Google Home jsou skvělé pro vytváření jednoduchých rutin.

Nyní můžete svou chytrou zásuvku nastavit tak, aby prováděla akce automaticky. Můžete jej například nastavit tak, aby se při západu slunce rozsvítila stará, nechytrá lampa nebo běžel odvlhčovač na konkrétní hodiny každý den.

Pokud nevlastníte zařízení Google Home nebo Echo, můžete vytvářet plány v aplikaci Smart Plug nebo v aplikaci Hub, pokud je to Z-Wave nebo ZigBee. Každá aplikace je trochu jiná, ale stačí hledat funkci zvanou časovač, rutina nebo plán. Obvykle můžete do rutiny přidat jednu nebo více zásuvek. Určíte čas „zapnutí“ a „vypnutí“ a dny, kdy se má rutina spustit. Můžete také nastavit chytrou zástrčku tak, aby se vypnula, ale nezapnula, a naopak.

Pokud vlastníte zařízení Google Home nebo Echo, měli byste své rutiny vytvořit v aplikaci Google nebo Alexa. Opět vyberete, pro které zástrčky chcete vytvořit rutinu, a poté zvolíte čas „zapnutí“, čas „vypnutí“ a dny, kdy se má rutina spustit.

Když vytvoříte své rutiny v aplikaci Google nebo Alexa namísto aplikace plug, umožní vám to zahrnout další chytré věci do vašich rutin. Můžete si například vytvořit plán, který vypne všechny chytré zásuvky a chytrá světla a zamkne dveře každý den ve 22:30. Pokud nepoužíváte chytrý rozbočovač, vaše aplikace pro chytré zásuvky toto všechno nezvládne.

Pokud vše ovládáte pomocí jediné aplikace, také si mnohem snáze zapamatujete, kam jít, když potřebujete něco upravit nebo změnit rutinu.