Jak udržet svůj web rychlý v 6 snadných krocích.

Zde je několik technik zrychlení webových stránek, které byste si neměli nechat ujít.

Pokud se váš web nenačte do 3 sekund, můžete ztratit potenciální příjmy a přijít o vyšší hodnocení ve vyhledávači. Podobně, pokud není dostatečně zabezpečeno, dáváte hackerům příležitost pronásledovat vaše webové stránky kvůli ztrátám na reputaci a podnikání.

V důsledku toho nelze uniknout vylepšením zabezpečení a výkonu pro lepší a bezpečnější uživatelský zážitek.

Když tedy mluvíme o optimalizaci výkonu, slyšíme věci jako povolení komprese, minifikace souborů, ukládání do mezipaměti, používání odlehčených témat, zachování minimálního počtu pluginů atd.

Jsou v pořádku, ale v tomto článku jsme uvedli mnohem více, které můžete použít na jakoukoli platformu, jako je WordPress, Joomla, Magento, Drupal, Node.js atd.

Podívejme se, co už máte a co ne.

Dobrý hostingový balíček

Někdy jedinou chybou, kterou uděláte, je výběr špatného webhostingu a sdíleného hostingového plánu.

Osobně si ale myslím, že to není o špatných hostitelích. Jde především o ultralevné předplatné hostingu.

Něco je špatně, když vaše měsíční účty za hosting stojí méně než šálek kávy.

Předpokládejme, že sdílený hosting je přeplněný autobus, do kterého se nikdo nechce dostat, ale stejně se vkrádá kvůli „atraktivnímu“ jízdnému.

Nejlukrativnější věcí na sdíleném hostingu jsou zaváděcí slevy a bezkonkurenční neprůhlednost ohledně toho, kolik webů sdílí jeden server.

Dovolte mi, abych vám to zlomil; tato čísla jsou běžně ve stovkách.

To vede k častým omezením výkonu u hlučných sousedů a velká část takových webů nikdy nežije natolik, aby viděla první stránku vyhledávání Google.

Rozhodně přejděte na VPS nebo dedikované servery pro projekty, na kterých záleží.

Síť pro doručování obsahu

CDN, zkratka pro content delivery network, je druhá v řadě poté, co si vyberete dobrý webhostingový balíček.

  Nejlepší nástroje pro monitorování sítí MPLS

To je potřeba pro každého, kdo má globální publikum. Důvodem je, že nemůžete hostovat web všude; zůstává umístěn na jednom místě. Takže vzdálenost hraje spoiler, když se japonský uživatel pokouší získat přístup k vašemu webu hostovanému v NYC v USA.

O tento problém s lokalizací se však postará přihlášení k odběru CDN, jako je Cloudflare. CDN hostuje kopie vašich webových stránek na své serverové síti a obsluhuje požadavky z nejbližšího serveru. To snižuje zatížení jediného centrálního serveru, který může být umístěn v oceánech od sebe.

Navíc na základě CDN můžete mít vyšší zabezpečení, než jaké může nabídnout běžný webový hostitel.

Povolit IPv6

IPv6 je rychlejší než IPv4. LinkedIn zaznamenal 40% zlepšení v Evropě a Facebook kolem 10-15% díky přístupu přes IPv6.

Podívejte se prosím na globální graf přijetí IPv6 od společnosti Google.

Přibližně 42 % uživatelů se připojuje ke Google přes IPv6, ale existuje pouze 21,2 % webů podporujících IPv6.

Zajímavé je, že Cloudflare zjistil, že webové stránky s podporou IPv6 se načítají o 27 % rychleji než jejich protějšky s protokolem IPv4.

Má tedy váš web IPv6? Nejsem si jistý! Můžete to otestovat online.

V případě, že ne, zde je návod, jak to udělat.

Většina poskytovatelů CDN jako Cloudflare, Incapsula, CacheFly, AKAMAI nabízí IPv6. Můžete je povolit na ovládacím panelu.

Pokud nepoužíváte CDN a hostujete na VPS, jako je Linode, DigitalOcean atd., podívejte se na toto a povolte IPv6 na webových serverech Nginx a Apache.

IPv6 ničemu neškodí a bylo by zábavné pro rychlou výhru přibližně o ~10% snížení doby načítání stránky.

Přejděte na HTTP/3 nebo HTTP/2

HTTP je vyvíjející se technologie používaná k načítání webových stránek, když navštívíme jakoukoli adresu URL ve webových prohlížečích.

Všechno to začalo HTTP/0.9 v roce 1991 a následovaly aktualizace jako HTTP/2 a současný největší HTTP/3.

HTTP/2 přineslo mnoho výhod oproti HTTP/1.1, včetně:

 • Server push
 • Multiplexování
 • Prioritizace zdrojů
 • Komprese záhlaví
 • Nízká latence

V současnosti jej využívá 39,3 % webů a je sedmkrát rychlejší než HTTP/1.1. Přepnutím na HTTP/2 můžete očekávat zkrácení doby načítání stránky až o 30 až 40 %.

  Jak opravit Cuphead Not Saving Progress

Zkontrolujte, zda je na vašem webu povolen protokol HTTP/2.

HTTP/2 má však své vlastní problémy.

Trpí například blokováním head-of-the-line. Zde může jakýkoli problém s připojením TCP způsobit zablokování všech streamů. Ale u HTTP/3 založeného na UDP neovlivňuje ztráta jednoho paketu všechny ostatní streamy.

Kromě toho HTTP/3 umožňuje nižší latenci tím, že se vyhne handshake TLS při opětovném připojení. Celkově tedy HTTP/3 přináší všechny výhody HTTP/2, ale bez souvisejícího přetahování.

Zkontrolujte, zda je na vašem webu povolen protokol HTTP/3.

Podporu HTTP/3 nebo HTTP/2 si můžete ověřit u svého webového hostitele. Alternativně může váš poskytovatel CDN mít jednoduché přepnutí na preferovanou verzi HTTP.

Optimalizace obrazu

Nikdo nechce procházet stěnou textu, díky níž jsou obrázky nevyhnutelnou součástí každé webové stránky. Na druhou stranu obrázky na webové stránce ji ztěžují a zkracují dobu načítání stránky.

Řešení tedy vyžaduje zobrazování obrázků v poměrně lehčím formátu, jako je WebP nebo AVIF. Nejenže drasticky zmenší velikost (v některých případech více než 80 %), ale kvalita výstupu zůstává v podstatě stejná.

Nyní můžete buď převádět a nahrávat přímo v těchto formátech nové generace. Nebo si předplaťte konverzní službu třetí strany, jako je Optimole, abyste to mohli provádět za běhu.

Omezte nadměrné požadavky HTTP

Web se nikdy nenačte jako jeden kus. Místo toho každý prvek, text, obrázky, CSS, JavaScript atd., přichází jako požadavky HTTP.

A všechny ostatní věci zůstaly stejné, webová stránka s menším číslem. HTTP požadavků se načítá rychleji než jeden, který jich má více.

Je tedy v našem nejlepším zájmu, aby byl počet požadavků HTTP co nejnižší.

Z mé osobní zkušenosti s WordPress mohu říci, že výběr lehkého tématu, jako je Generate Press, pomáhá. Snížení počtu pluginů navíc přispívá k rychlému a bezpečnému webu.

Je to však téma samo o sobě, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Konkrétně zaškrtněte, že pokud máte webovou stránku WordPress, zaškrtněte tuto možnost, abyste měli méně požadavků HTTP.

Přepněte na písma bezpečná pro web

Všichni chceme, aby naše webové stránky vypadaly jedinečně a uživatelsky přívětivé. A prvním krokem, který mnozí dělají, je přejít na jiné písmo.

  6 HTTP MITM Attack Tools pro bezpečnostní výzkumníky

A naštěstí existuje několik bezplatných možností, včetně písem Google. To však přidá více požadavků HTTP. A aby to bylo ještě horší, váš web přejde zpět na systémová písma, pokud se server písem třetí strany někdy přepne do režimu offline.

Aby tomu zabránili, někteří webmasteři sami hostují písma na svých webových stránkách, což je posun směrem k soběstačnosti. Stále však přidává soubor, který je třeba načíst z vašeho serveru do zařízení uživatele. To znamená další požadavky HTTP, které s sebou nesou omezení výkonu, bez ohledu na to, jak málo.

V důsledku toho existují určitá webová bezpečná písma, která můžete použít pro nejrychlejší možné využití, aniž byste riskovali výměnu písem při selhání serveru. Tato písma se nazývají systémová písma a jsou běžná na počítačích Windows, Mac, Linux, iOS, Androidech atd.

Zde je několik webových bezpečných písem:

 • Arial
 • Verdana
 • Trebuchet-MS
 • Tahoma
 • Times New Roman
 • Gruzie
 • Dopad atd.

Využijte ukládání do mezipaměti

Ukládání do mezipaměti znamená místní ukládání dat. To zajišťuje nejrychlejší možné načítání webu při opakovaných návštěvách. A odborníci často doporučují nasazení mezipaměti, aby se zkrátila doba načítání.

Například WordPress má mnoho pluginů mezipaměti, jako je WP Fastest Cache. Případně lze nasadit mezipaměť prohlížeče úpravou souboru .htaccess.

Je však založen na platformě a mohou existovat různé způsoby, jak to implementovat.

Asynchronní načítání

Toto je další stránka přímo z mé osobní zkušenosti s WordPress. Ve skutečnosti se stalo to, že služba Google Search Console vydala varování o mých 40+ blogových příspěvcích, které neprošly základním testem vitálních funkcí webu.

Core web vitals je hodnocení stránek společnosti Google a je důležité pro každého, kdo se snaží dosáhnout vysokých pozic ve vyhledávači.

Chcete-li tomu lépe porozumět, podívejte se na tuto analýzu Pagespeed v jednom z článků etechblog.cz:

Díky našim vývojářům WordPress prošel těmito testy na výbornou.

Ale na mém osobním projektu se mi nedařilo zejména v Largest Contentful Paint (LCP) a First Contentful Paint (FCP). Konkrétně LCP byla 3,3 sekundy a FCP byla přibližně 2,4 sekundy.

Být blogger s non-IT vzdělání, nemohl jsem optimalizovat za bod. Na mém měřítku jsem zaškrtával všechna správná políčka: prémiové téma, žádné další pluginy, systémová písma, obrázky WebP, cloud hosting atd.

Pomohlo jediné přepnutí v pluginu Jetpack boost WordPress:

Stručně řečeno, načte Javascript třetí strany asynchronně připojením atributů async nebo defer ke značkám