Jak udržovat čočky fotoaparátu čisté

Znovu a znovu jsem zde na How-To Geek zdůrazňoval: objektiv je stejně důležitý, ne-li důležitější, než fotoaparát, ke kterému je připevněn. Pokud jsou vaše fotky rozmazané, protože máte na objektivu šmouhy, nemůžete to v příspěvku nijak opravit. Dokonce i čištění prachových skvrn je utrpení. S ohledem na to se podíváme na to, jak udržovat čočky fotoaparátu čisté.

Nechte kryt objektivu nasazený

Pokud fotoaparát nepoužíváte, mějte nasazenou krytku objektivu. Pokud máte objektiv mimo fotoaparát, ujistěte se, že jsou nasazeny obě krytky objektivu. Je to opravdu tak jednoduché: ponechání krytek objektivu na objektivech znamená, že nebudou vystaveny všem prachovým částicím ve vzduchu a můžete s nimi zacházet bez obav, že vaše ušmudlané prsty zanechají šmouhy.

To však neznamená, že byste měli své čočky žárlivě chránit, pouze sejměte krytku objektivu, když máte dokonalý záběr. Čočky jsou překvapivě odolné – pokud s nimi necvičíte techniku ​​field goalu – a jak uvidíme, snadno se čistí. Pokud se touláte po městě a děláte pár fotek, měl by být fotoaparát zapnutý a krytka objektivu sejmutá. Prostě když váš fotoaparát leží doma nebo v tašce, měli byste nechat nasazené krytky.

Myslete, když střílíte

Prach a šmouhy pocházejí ze dvou zdrojů: z vnějšího prostředí a z vás. Pokud se trochu zamyslíte nad tím, kde fotíte a jak zacházíte s objektivy, je mnohem jednodušší je udržovat čisté.

Seaspray je mezi krajináři proslulý svou schopností rozmazat čočku. Malá kapka dopadne na přední prvek a i když ji setřete nebo se odpaří voda, zanechá sůl. Otření je otázkou vteřiny, stačí jen přemýšlet, jak to udělat.

Pokud pracujete v prašném, mokrém nebo jinak částicemi naplněném prostředí, ignorujte moji výše uvedenou radu ohledně krytek objektivu a ponechejte si je nasazené. Také se vyhněte namíření objektivu přímo do větru/postřiku/cokoli, dokud nebudete připraveni začít fotografovat.

Podobně, když měníte objektivy nebo jinak manipulujete s fotoaparátem, nedotýkejte se předního prvku. Jen držte špinavé tlapky dál od skla a zůstane čisté! Také byste neměli nechávat exponovanou čočku sedět směrem nahoru: prachové částice ve vzduchu se na nich usadí.

Noste hadřík z mikrovlákna

Většina fotografů krajin vlastní více oblečení z mikrovlákna než spodního prádla. Jsou opravdu levné a super praktické. Pokud máte na objektivu nějaké nečistoty nebo šmouhy, stačí vytáhnout hadřík z brašny a otřít jej. Pokud se jeden hadřík zašpiní, vezměte si jiný. Poté, co mám fotoaparát nastavený na záběr krajiny, normálně objektiv pro jistotu rychle otřu.

Vystačí si prakticky s jakýmkoli hadříkem z mikrovlákna. Navrhoval bych koupit si jich hromadu – jako toto 30-balení na Amazonu za 19 $– a zacházet s nimi jako s téměř jednorázovými. Pár jich hoďte do všech tašek, které vlastníte, jednu nechte v autě (je to dobré i na čištění slunečních brýlí) a jinak je mějte k dispozici. Občas je všechny prožeňte v pračce.

Proveďte občasný důkladný úklid

Bez ohledu na to, co děláte, vaše čočky občas potřebují pořádně vyčistit. Dobrou zprávou je, že je to opravdu jednoduché a potřebujete k tomu jen pár věcí: an dmychadlo, měkký kartáč, hadřík z mikrovlákna a ubrousek na čočky nebo pero na čočky.

Postup je snadný:

Pomocí vzduchového ofukovače, hadříku z mikrovlákna a měkkého kartáčku odstraňte veškeré částice, které ulpívají na objektivu.
Vezměte utěrku na objektiv nebo pero na objektiv a začněte od středu prvku objektivu a otírejte kruhy směrem ven a odstraňte všechny šmouhy.
Posledním krokem je vzít dmychadlo a kartáč a dobře vyčistit i vnitřek krytek objektivu; nemá smysl čistit objektiv, pokud kryt objektivu bude házet prach přímo na něj, jakmile budete hotovi.

Udržování čoček v čistotě vyžaduje velmi málo úsilí a vaše fotografie budou vypadat lépe. Měli byste také zvážit čištění snímače fotoaparátu – i když tento proces je o něco složitější.