Jak upgradovat na Ubuntu 21.10

Ubuntu 21.10 je tady a je to vzrušující vydání. S touto novou verzí Ubuntu Canonical konečně poskytuje svým uživatelům Gnome 40, aktualizaci nové generace Gnome Shell a mnoho dalších vynikajících funkcí. V této příručce vám ukážeme, jak můžete upgradovat svůj systém Ubuntu na verzi 21.10.

Upgrade na 21.10 – GUI

Upgrade na 21.10 přes GUI je správná cesta, protože upgrade je snadno proveditelný. Nemluvě o tom, že se o vše postará na pár kliknutí. Zde je návod, jak na to.

Nejprve budete muset upgradovat svůj systém, aby vaše aktuální vydání Ubuntu (21.04) mělo nainstalované nejnovější balíčky. Chcete-li aktualizovat Ubuntu na nejnovější balíčky, stiskněte na klávesnici klávesu Win, zadejte „Software Updater“ a spusťte jej.

Po otevření Software Updater zkontroluje nejnovější aktualizace 21.04. Když potvrdí, že máte balíčky k instalaci, zobrazí se upozornění s výzvou k instalaci aktualizací. Učiň tak.

Po instalaci všech aktualizací vám Ubuntu řekne: „Software v tomto počítači je aktuální. Nyní je však k dispozici Ubuntu 21.10 (máte 21.04). ” Kliknutím na tlačítko “Upgrade” zahájíte proces upgradu 21.10.

  Jak opravit prázdnou zamykací obrazovku na iPhone X

Poznámka: Oznámení o upgradu by se mělo objevit po instalaci aktualizací v Ubuntu 21.04. Pokud na vašem systému Ubuntu nevidíte upozornění, nemějte obavy. Upgrade můžete vynutit spuštěním terminálu a zadáním příkazu update-manager -d.

Když vyberete tlačítko „Upgrade“, Ubuntu požádá o heslo. Pomocí klávesnice zadejte heslo svého uživatelského účtu. Poté vyberte tlačítko „Authenticate“ pro potvrzení.

Po zadání hesla se objeví poznámky k vydání Ubuntu 21.10. Udělejte si čas a přečtěte si je. Po přečtení poznámek k vydání najděte tlačítko „Upgrade“ a kliknutím na něj přejděte k dalšímu kroku procesu aktualizace.

Výběrem tlačítka „Upgrade“ v oblasti poznámek k vydání 21.10 se zobrazí okno aktualizace. Toto okno připraví váš systém na upgrade. Poté se zobrazí okno, které říká: „Chcete spustit upgrade? Pro potvrzení klikněte na tlačítko „Start Upgrade“.

Proces upgradu trvá trochu času, protože nástroj pro upgrade Ubuntu má mnoho věcí ke stažení. Takže se pohodlně usaďte, buďte trpěliví a nechte nástroj pro upgrade nainstalovat nejnovější verzi do vašeho systému.

Po instalaci všech upgradů na váš systém Ubuntu uvidíte na obrazovce okno „odstranit zastaralé balíčky“. Najděte tlačítko „Odebrat“ a klikněte na něj myší, abyste odstranili všechny zastaralé balíčky.

  Najděte snadné recepty na Den díkůvzdání s těmito aplikacemi a weby

Po odstranění všech zastaralých balíčků je aktualizace dokončena. Poté restartujte počítač a začněte používat Ubuntu 21.10!

Upgrade na 21.10 – Terminál

Dalším způsobem upgradu na Ubuntu 21.10 je terminál. Chcete-li začít, musíte na ploše Ubuntu spustit okno terminálu. Stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici otevřete terminál. Nebo vyhledejte v nabídce aplikace „Terminál“ a spusťte jej tímto způsobem.

V otevřeném okně terminálu použijte příkaz apt update k obnovení zdrojů softwaru Ubuntu a kontrole aktualizací.

sudo apt update

Po spuštění příkazu update použijte příkaz upgrade k instalaci jakékoli z čekajících aktualizací dostupných pro Ubuntu 21.04. Tyto upgrady je nutné nainstalovat, protože Ubuntu neprovede upgrade před instalací všech oprav.

sudo apt upgrade -y

Po upgradu musí být na vašem systému Ubuntu spuštěn příkaz dist-upgrade. Příkaz dist-upgrade nainstaluje všechny čekající upgrady na Ubuntu, které jsou zadrženy.

sudo apt dist-upgrade -y

Nyní, když jsou všechny aktualizace nainstalovány na Ubuntu 21.04, může začít upgrade na 21.10. Pomocí příkazu sed nahraďte „hirsute“ za „impish“ ve zdrojích softwaru Ubuntu.

sudo sed -i 's/hirsute/impish/g' /etc/apt/sources.list

Po změně zdrojů softwaru z 21.04 na 21.10 je dalším krokem aktualizace Ubuntu. Ubuntu musí být aktualizováno, aby bylo možné vidět změny provedené v souboru „sources.list“.

sudo apt update

Když zadáte příkaz update, Ubuntu odstraní všechny odkazy na „hirsute“ a přidá nové informace, které jste přidali pomocí příkazu sed.

  Jak nastavit pevný disk RAID v Open Media Vault

Po spuštění příkazu aktualizace vás Ubuntu informuje, že máte k instalaci nové balíčky. Tyto balíčky jsou aktualizací 21.10. Chcete-li tyto balíčky nainstalovat, spusťte níže uvedený příkaz upgrade.

sudo apt upgrade -y

Po spuštění příkazu upgrade se nainstaluje většina balíčků Ubuntu 21.10. Většina však nejsou všichni. Chcete-li nainstalovat zbytek balíčků a dokončit upgrady, spusťte příkaz dist-upgrade.

sudo dist-upgrade -y

Po dokončení příkazu dist-upgrade restartujte počítač. Po restartu budete používat Ubuntu 21.10! Užívat si!

Stáhnout 21.10

Chcete novou instalaci Ubuntu 21.10? Podívejte se na úředníka Web Ubuntua kliknutím na „Stáhnout“ získáte nejnovější verzi ISO Ubuntu 21.10 pro počítač.

Pokud byste si raději stáhli nejnovější verzi Ubuntu přes torrent, podívejte se na stránka alternativního stahování.