Jak vrátit zpět ovladač ve Windows

Aktualizace ovladače na vašem PC nemusí vždy fungovat dobře. Někdy zavádějí chyby nebo prostě nefungují tak dobře jako verze, kterou nahradili. Naštěstí systém Windows usnadňuje návrat k předchozímu ovladači ve Windows 10. Zde je návod.

Zatímco aktualizace ovladačů obecně probíhají docela dobře, není tomu tak vždy. Aktualizované verze často zavádějí nové funkce nebo opravují chyby, ale někdy přinášejí nové vlastní problémy. Tyto problémy se mohou pohybovat od špatného výkonu přes podivné chování až po chyby způsobující pád systému. Obecně nedoporučujeme aktualizovat ovladače, pokud nemáte konkrétní problémy nebo nepotřebujete specifické funkce, o kterých víte, že aktualizace opravuje nebo obsahuje. Jinými slovy, neopravujte, co není rozbité. Přesto někdy budete chtít nainstalovat nové ovladače a využít šanci. Zde je návod, jak se zotavit, když se tato šance nevyplácí.

  Jak opravit červenou obrazovku smrti ve Windows

Jak vrátit zpět řidiče

Když ovladač vrátíte zpět, systém Windows odinstaluje aktuální ovladač a poté znovu nainstaluje předchozí verzi. Upozorňujeme, že systém Windows uchovává předchozí verze ovladačů pouze pro tento účel, ale pouze předchozí verzi – neuchovává archiv ještě starších ovladačů, které byste si mohli vybrat.

Poznámka: Chcete-li vrátit ovladač zpět, musíte být přihlášeni k účtu s oprávněními správce. Tato funkce také není dostupná pro ovladače tiskárny.

Stejně jako u jakéhokoli jiného takového postupu doporučujeme před zahájením zálohování počítače.

Otevřete Správce zařízení stisknutím kláves Windows+X a poté kliknutím na možnost „Správce zařízení“ v nabídce Power Users.V okně Správce zařízení najděte zařízení, které vám způsobuje problémy (možná budete muset rozbalit kategorii), klikněte na zařízení pravým tlačítkem a poté klikněte na příkaz „Vlastnosti“.

  Jak nastavit minimální délku hesla ve Windows 10Klikněte na kartu Ovladač v horní části okna a poté klikněte na „Vrátit zpět ovladač“.Systém Windows zobrazí upozornění a zeptá se vás, proč se vracíte k předchozímu ovladači. Klikněte na odpověď a poté klikněte na „Ano“. Pokud cítíte potřebu, můžete zanechat podrobnou odpověď v poli Řekněte nám více, které se nachází ve spodní části okna.Systém Windows poté automaticky obnoví váš ovladač na předchozí verzi, což může trvat až 5–10 minut, v závislosti na velikosti ovladače. Ovladače grafické karty jsou mnohem větší a jejich vrácení zpět trvá déle. Váš počítač se může restartovat, po kterém bude na vašem počítači spuštěna předchozí verze ovladače.

  Jak propojit licenci Windows 10 s účtem Microsoft