Jak vyčistit a dezinfikovat všechny vaše gadgety

Ať už se chcete chránit před COVID-19 nebo jen hloubkově vyčistit všechny své gadgety, zatímco budete trčet doma, nyní je ideální čas! Zde je návod, jak můžete své technické pomůcky bezpečně vyčistit, aniž byste cokoli poškodili.

Čištění a dezinfekce jsou dvě různé věci

Před koronavirem společnosti jako Apple doporučovaly spotřebitelům, aby k čištění svých zařízení nepoužívali nic drsnějšího než vlhký hadřík a mastnotu na lokty. Bohužel to nezabije bakterie ani viry, včetně viru SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19.

Ve světle nedávné epidemie Apple ano změnila melodii pokud jde o dezinfekci vašeho iPhone:

„Pomocí 70procentního tamponu s izopropylalkoholem nebo dezinfekčních ubrousků Clorox můžete jemně otřít vnější povrchy vašeho iPhone. Nepoužívejte bělidlo. Zabraňte vniknutí vlhkosti do jakýchkoli otvorů a neponořujte svůj iPhone do žádných čisticích prostředků.“

Mnoho pokynů pro čištění gadgetů před tímto oznámením však stále platí. Vlhké hadříky, mýdlo a tuk na lokty jsou stále skvělé, pokud potřebujete odstranit přilepenou špínu nebo špínu. K dezinfekci však musíte použít přípravek, který obsahuje dostatek alkoholu, aby zabil potenciálně škodlivé mikroby.

Pokud jde o dezinfekci rukou, CDC radilo:

„Laboratorní údaje ukazují, že 60 procent etanolu a 70 procent isopropanolu, aktivní složky v dezinfekčních přípravcích na ruce na bázi alkoholu doporučených CDC, inaktivuje viry, které jsou geneticky příbuzné a mají podobné fyzikální vlastnosti jako 2019-nCoV.“

Bez ohledu na pokyny výrobce, pokud chcete účinně dezinfikovat, potřebujete čisticí sprej s alespoň 60 procenty etanolu (jako Dettol) nebo líh s koncentrací 70 procent nebo více.

Existuje však malé riziko, že by to mohlo poškodit váš hardware; musíš se rozhodnout, jestli ti to za to stojí.

Smartphony a tablety

Svůj smartphone můžete čistit dezinfekčními ubrousky nebo dezinfikovat obrazovku a šasi pomocí lihu. Největší nebezpečí je, že urychlíte opotřebení oleofobního (olej odpuzujícího) povlaku na displeji.

Tento povlak se každopádně časem opotřebuje – pokud máte své zařízení nějakou dobu, velká část je pravděpodobně již pryč. Naštěstí jej lze znovu použít s překvapivě dobrými výsledky, pokud chcete obnovit ten lesklý vzhled „nového telefonu“.

  Jak zaznamenat plochu Linuxu pomocí Kooha

Pokud máte telefon v pouzdře, můžete jej vyjmout a pouzdro důkladně omýt v horké mýdlové vodě. Přitom můžete na zbytek telefonu použít i dezinfekční prostředek na bázi alkoholu. Nikdy byste svůj telefon neměli ponořovat do vody nebo jiné kapaliny, přestože je voděodolný.

Chcete-li chránit svůj telefon nebo tablet (zejména obrazovku), měli byste se vyhnout drsným čisticím prostředkům, jako jsou bělidla, čističe oken, krémy nebo jakékoli jiné prostředky na bázi čisticích prostředků. Ty definitivně zničí oleofobní povlak a mohou dokonce zanechat vaši obrazovku pruhovanou nebo zamlženou.

Stejná rada platí i pro tablety, protože jsou to v podstatě jen velké smartphony.

Notebooky a hybridy

Notebook můžete vyčistit zevnitř i zvenčí, pokud máte správné nástroje. K vyfoukání prachu můžete použít stlačený vzduch. Isopropylalkohol nebo etanol dezinfikují klávesnici a další povrchy s vysokým dotykem. Možná budete chtít být s obrazovkou trochu opatrnější, zvláště pokud je plastová, protože alkohol a jiné chemikálie by mohly povrch zničit.

A různé čisticí prostředky (včetně účelových kartáčů) tuto práci usnadní. Pokud se obzvláště obáváte odvodu tepla, můžete se pokusit odstranit prach uvnitř šasi buď otevřením, nebo odstřelením. Pokud čistíte MacBook, ujistěte se, že jste informováni o jedinečném systému chlazení Apple.

Vzhledem k tomu, že většina moderních dotykových obrazovek je skleněná, měli byste být schopni používat čistič na bázi alkoholu na hybridní nebo konvertibilní notebook.

Klávesnice

Klávesnice jsou poměrně odolné, takže je většina z nás často nevyměňuje. To také znamená, že jsou obvykle pokryty choroboplodnými zárodky, zapečené špínou a plné chmýří a vlasů. Většinu klávesnic můžete vyčistit kus po kuse.

Chcete-li začít, vyjměte klíče a očistěte je hadříkem nebo kartáčem. Použijte stlačený vzduch k odstranění prachu nebo drobků z podvozku.

Můžete si koupit účelové kartáče a ruční vysavače, ale ty jsou zbytečné, pokud odstraníte krytky kláves pro hloubkové čištění.

Isopropylalkohol a etanol pomohou zabít potenciálně infekční mikroby. Někteří lidé přecházejí na jadernou energii a dávají své (drátové) klávesnice do myčky nádobí. Pokud jej před opětovným zapojením důkladně vysušíte, mělo by to fungovat. Mohli byste však poškodit povrchovou úpravu nebo klíče, takže to nedoporučujeme každému.

  Jak přizpůsobit klávesové zkratky na KDE Plasma 5

Upozornění: Bezdrátovou klávesnici s integrovanou baterií nikdy nedávejte do myčky nádobí!

Čištění klávesnice není dobré jen pro hygienu, může dokonce zlepšit váš zážitek z psaní. Vzhledem k tomu, že se na spínačích hromadí nečistota, odstranění čehokoli, co způsobuje, že jsou vaše klávesy „kašovité“, by vaše klávesnice měla znovu působit jako nová.

Myši

Můžete použít mnoho stejných postupů čištění, jaké byste použili pro klávesnici k dezinfekci počítačové myši. Protože se vaše myš často dostává do kontaktu s vaší rukou, jsou čističe na bázi alkoholu skvělé pro hubení bakterií a dalších neviditelných nepříjemností.

Na těžko dostupná místa namočte Q-tip do alkoholu a pusťte se do práce. Dřevěné párátko vám také může pomoci seškrábat špínu ze zákoutí a skulin. Klíčem je často lehce čistit myš, aby se zabránilo usazování nečistot a odbarvování plastu.

Sluchátka a sluchátka

Sluchátka do uší, jako jsou Apple AirPods, mohou být hrubá a rychlá. Naštěstí existuje mnoho skvělých triků, jak je vyčistit, včetně vlhkého hadříku, Blu Tack a vatových tamponů. Jako vždy je isopropylalkohol ideálním řešením, pokud chcete plně dezinfikovat.

Sluchátka jsou jiná, protože nesedí v uších. To, jak je čistíte, v konečném důsledku závisí na materiálu, ze kterého jsou náušníky vyrobeny. Ujistěte se, že jste se řídili konkrétními pokyny výrobce, abyste se vyhnuli poškození sluchátek.

V mnoha případech by mělo stačit rychlé otření kolem ušních mušlí vlhkým hadříkem, aby se věci upravily. Pokud je chcete dezinfikovat, použijte izopropylalkohol na pevné povrchy, tlačítka a zástrčku (pokud jsou zapojeny).

Herní ovladače

Pokud jste své herní ovladače nikdy nečistili, čeká vás šok. Mohou se pořádně zašpinit a špína a špína se mohou skrývat na nejrůznějších místech. K hloubkovému čištění herních ovladačů můžete použít alkohol a Q-tipy. Použijte párátko k vypáčení nečistot z těchto těžko dostupných míst.

Pokud jste na některý ze svých ovladačů polili sodu, pravděpodobně jsou lepkavé. Možná budete moci použít plastové brčko a trochu lihu k upevnění houbovitých knoflíků, aniž byste museli otevřít pouzdro. Stačí knoflíky nasytit alkoholem a poté protřepat brčkem.

PC skříně

Vaše počítačová skříň také potřebuje pravidelné čištění, ale z jiných důvodů než váš smartphone nebo herní ovladače. Počítače jsou prachové magnety a prach brání rozptylu tepla. Vzhledem k tomu, že teplo zabíjí komponenty počítače, je dobré pravidelně odstraňovat co nejvíce prachu ze skříně počítače.

  Lokální i cloudová řešení

Nejedná se o malý podnik a musíte dávat pozor, abyste během procesu nepoškodili žádné součásti. Také se ujistěte, že jste uzemněni, abyste zabránili statickému výboji.

Varování: Nikdy za žádných okolností nepoužívejte k čištění skříně počítače vysavač.

Nejlepších výsledků dosáhnete očištěním jednotlivých součástí (jako je grafická karta) vně skříně. Využijte tuto příležitost k provedení jakékoli další nezbytné údržby, jako je výměna teplovodivé pasty nebo instalace dalších ventilátorů, paměti RAM nebo úložiště.

Až bude pouzdro čisté, možná budete chtít přemýšlet o tom, kde se nachází. Pokud je na podlaze, může vysát více prachu než na polici nebo stole.

Monitory a televizory

Většina monitorů a televizních obrazovek není navržena tak, aby se jich člověk dotýkal. To je důvod, proč jsou zřídka vyrobeny ze skla, což znamená, že jsou mnohem méně odolné než smartphone nebo tablet.

Abyste předešli trvalému poškození monitoru, měli byste jej čistit pouze vlhkým hadříkem. Vyhněte se drsným čisticím sprejům, jako je Windex, nebo čemukoli, co obsahuje detergent. Tyto chemikálie mohou (a způsobí) poškodit povrch obrazovky, zanechávat šmouhy nebo dokonce způsobit zamlžení a obtížně viditelný displej. Navíc, jakmile poškodíte povrch, už není cesty zpět.

Některé monitory a televize mají uvnitř chladicí ventilátory. V závislosti na technologii může odprášení zadní části, boků nebo horní části monitoru skutečně pomoci s odvodem tepla. Vzhledem k tomu, že teplo je nepřítelem všech elektronických věcí, odstranění nahromaděného prachu by mělo pomoci prodloužit životnost displeje.

Bonus: „Žluté“ retro počítače a konzole

Kdysi byla většina počítačů a herních konzolí vyrobena z špinavě bílého plastu. V průběhu let se tyto stroje strašně zbarvily kvůli bromu v ABS plastu. Naštěstí můžete použít řešení nazvané „Retr0bright“ k obnovení retro konzolí a domácích počítačů do nového vzhledu.

K bělení plastu používá asi 10 procent peroxidu vodíku a musíte stroj rozebrat. Budete také potřebovat bezpečnostní vybavení, jako jsou rukavice a brýle, a dobře větraný prostor pro práci.

Pro dosažení nejlepších výsledků často čistěte

Strávíte méně času čištěním svých gadgetů, pokud s tím nepočkáte, až se zanesou špínou. Je také mnohem hygieničtější je pravidelně čistit. To platí zejména pro gadgety, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky, protože jsou pravidelně vystaveny vašim rukám.

Pokud jste byli natolik znepokojeni, že jste dočetli až sem, možná budete chtít přestaňte odpovídat na telefonní hovory staromódním způsobem.