Jak vyčistit metadata ze souborů v systému Linux

Jste uživatel Linuxu, který si váží svého soukromí? Nelíbí se vám představa, že obrázky a video soubory, které vkládáte do počítače, obsahují citlivé informace? Pokud ano, bude se vám líbit Metadata Cleaner. Co je to? Je to aplikace, která vám umožní zbavit se všech metadat v souborech, které mohou sdílet osobní údaje. Zde je návod, jak jej používat.

vyčistit metadata ze souborů na Linuxu

Instalace Metadata Cleaner na Linux

Než budeme moci projít, jak používat Metadata Cleaner v Linuxu k dezinfekci vašich souborů, musíme si projít, jak jej nainstalovat do vašeho systému. Existuje několik způsobů, jak nainstalovat tento program na Linux. Flatpak, Arch Linux AUR a zdrojový kód. Důrazně však doporučujeme instalaci přes Flatpak.

Chcete-li zahájit instalaci Metadata Cleaner na vašem počítači se systémem Linux, otevřete okno terminálu stisknutím Ctrl + Alt + T na klávesnici. Případně můžete otevřít okno terminálu vyhledáním „Terminál“ v nabídce aplikace.

Jakmile je okno terminálu otevřené a připravené k použití, postupujte podle níže uvedených pokynů k instalaci, které odpovídají operačnímu systému Linux, který aktuálně používáte.

Návod k instalaci Flatpak

Nastavení Metadata Cleaner přes Flatpak je tou správnou cestou. Pro začátek vývojáři upřednostňují Flatpak jako distribuční metodu v Linuxu. Není těžké pochopit proč, protože Flatpak umožňuje Metadata Cleaner pracovat na libovolném operačním systému Linux, který podporuje Flatpak, bez práce navíc.

Chcete-li začít s instalací Metadata Cleaner přes Flatpak, nainstalujte si do počítače balíček „flatpak“ pomocí správce balíčků. Tento balíček budete potřebovat k nastavení běhového prostředí Flatpak, které vám umožní nainstalovat software. Případně postupujte podle našeho podrobného průvodce na toto téma.

Po instalaci runtime Flatpak do počítače budete muset použít příkaz flatpak remote-add k nastavení obchodu s aplikacemi Flathub. Tento obchod umožňuje instalovat aplikace jako Metadata Cleaner a přistupovat k aktualizacím a dalším programům.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

S nakonfigurovaným a připraveným obchodem s aplikacemi Flathub můžete do počítače nainstalovat aplikaci Metadata Cleaner pomocí následujícího instalačního příkazu flatpak.

flatpak install flathub fr.romainvigier.MetadataCleaner

Pokyny k instalaci Arch Linuxu

Aplikace Metadata Cleaner je k dispozici pro instalaci na Arch Linux AUR. Aby to na vašem systému fungovalo, začněte používat příkaz pacman k instalaci balíčků „git“ a „base-devel“ na váš počítač.

sudo pacman -S base-devel git

S nainstalovanými oběma balíčky zadejte níže uvedené příkazy a nastavte pomocníka Trizen AUR na Arch. Tento program automatizuje instalaci aplikací AUR a dělá věci mnohem jednodušší.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

Nakonec nainstalujte aplikaci Metadata Cleaner do počítače se systémem Linux pomocí následujícího příkazu trizen -S.

trizen -S metadata-cleaner

Zdrojový kód

Zdrojový kód Metadata Cleaner je k dispozici, pokud jej potřebujete. Chcete-li jej získat, klikněte tady.

Použití Metadata Cleaner na Linuxu

Chcete-li pomocí Metadata Cleaner vymazat metadata z vašich obrázků, videosouborů nebo jiných dokumentů s metadaty (dokumenty, soubory PDF, cokoliv opravdu), začněte otevřením aplikace.

Metadata Cleaner je možné otevřít na Linuxu tak, že jej vyhledáte v nabídce aplikace. Chcete-li jej otevřít, můžete také spustit následující příkaz flatpak.

flatpak run fr.romainvigier.MetadataCleaner

Jakmile je aplikace spuštěna, postupujte podle níže uvedených pokynů krok za krokem.

Krok 1: V aplikaci Metadata Cleaner najděte tlačítko „Procházet“ v levém horním rohu aplikace a klikněte na něj. Kliknutím na toto tlačítko se na obrazovce objeví okno prohlížeče souborů.

Pomocí okna prohlížeče souborů vyhledejte všechny obrázky, videosoubory, dokumenty atd., ze kterých potřebujete vymazat metadata. Mějte na paměti, že můžete přidat tolik souborů, kolik chcete, a nejste omezeni na jeden po druhém.

Krok 2: Po přidání všech souborů, které chcete vyčistit, do aplikace Metadata Cleaner, uvidíte seznam souborů následovaný ikonami otisků prstů. Klikněte na ikony otisků prstů a podívejte se na svá metadata, abyste potvrdili, že je chcete odstranit.

Krok 3: Jakmile dokončíte prohlížení existujících metadat v souborech, najděte tlačítko „Vyčistit“ pro vymazání metadat ze souborů. Proces čištění by měl být poměrně rychlý. Po dokončení se zobrazí „Hotovo!“ zprávu na obrazovce.

Krok 4: Po zobrazení „Hotovo!“ na obrazovce v Metadata Cleaner, najděte tlačítko „Uložit“ a kliknutím na něj uložte změny svých souborů. Po uložení změn úspěšně vyčistíte metadata!