Jak vypnout Linux pomocí příkazového řádku a GUI

Pro docela nového uživatele Linuxu to může být ze začátku trochu ohromující. Zatímco robustnost a neomezené možnosti přizpůsobitelnosti jsou atraktivní, provádění základních úkolů může být skličující, zvláště pokud si nejste vědomi správných příkazů, které je třeba použít. Například musíte vypnout svůj systém, ale jako nový uživatel se snažíte zjistit správné příkazy k vypnutí počítače se systémem Linux. I když se vypnutí může zdát jako snadný úkol, pokud se provede nesprávně, může vést ke ztrátě dat nebo ještě horšímu – může skončit poškozením vašeho systému. Pokud jste tedy začínající uživatel Linuxu, který se chce vyhnout jakýmkoli nehodám, postupujte podle této příručky a naučte se nejbezpečnější metody vypnutí systému Linux, a to jak pomocí příkazového řádku, tak pomocí grafického uživatelského rozhraní (GUI).

Bezpečné vypnutí systému Linux (2023)

Jak vypnout Linux pomocí příkazového řádku

Metodu příkazového řádku pro vypnutí systému Linux preferují zkušení uživatelé, protože je rychlá a poskytuje více možností, jak si hrát. Tato metoda je užitečná zejména pro vypínání linuxových serverů. Toto je také nejbezpečnější způsob, protože všichni aktuálně přihlášení uživatelé mohou být upozorněni na proces vypnutí, aby si mohli uložit svou práci. Existuje několik příkazů Linuxu, které můžete použít k vypnutí systému.

K vypnutí Linuxu použijte příkaz Shutdown

Příkaz vypnutí je nejběžnějším příkazem, který můžete použít k bezpečnému vypnutí systému Linux. Nabízí velkou flexibilitu, protože můžete použít příkaz k vypnutí k vypnutí, zastavení nebo dokonce restartování počítače. Po provedení příkazu k vypnutí budou všichni aktuální uživatelé upozorněni na proces vypnutí. Základní syntaxe příkazu k vypnutí v Linuxu je:

sudo shutdown

Ve výše uvedené syntaxi příkazu vypnutí potřebujete znát následující věci:

  Jak extrahovat soubory RAR v systému Linux

se používá k určení času, kdy se systém vypne

se používá k určení vysílané zprávy, kterou každý uživatel obdrží na svém linuxovém shellu před vypnutím

obsahuje různé možnosti, které můžete spárovat s příkazem vypnutí, včetně:

OptionDescription-HZapíše poslední změny do dat a poté zastaví procesor v dalších úlohách zpracování, ale systém stále zůstane zapnutý s minimální spotřebou energie-PWorks stejně jako -H, až na to, že odpojí napájení systému-rZapíše poslední změny na disk a poté restartuje systém-kUsed k odeslání varovné zprávy pro vypnutí-cZruší čekající vypnutí

Pokud použijete příkaz k vypnutí bez parametrů, systém se po jedné minutě vypne.

Vypnutí systému v určitou dobu

Jak jste viděli výše, pomocí parametru

sudo vypnutí <čas>

Pokud je například aktuální systémový čas 15:30 a vy chcete systém vypnout během následujících 10 minut, příkaz v absolutním čase bude:

sudo vypnutí 15:40

a v relativním čase bude příkaz:

sudo vypnutí +10

Okamžitě vypněte systém

Pokud chcete systém okamžitě vypnout, můžete buď použít ‚+0‘ pro parametr

sudo vypnutí +0

Alternativní syntaxe pro okamžité vypnutí systému je:

sudo teď vypnout

Vypněte systém pomocí zprávy o vypnutí

Řekněme, že potřebujete vypnout linuxový server kvůli údržbě, ale mohou existovat uživatelé, kteří jsou aktuálně přihlášeni do systému, kteří mohou přijít o svou neuloženou práci, pokud je server vypnut bez jakéhokoli předchozího upozornění. Pomocí příkazu shutdown můžete naplánovat vypnutí systému a informovat uživatele o plánované odstávce, aby si mohli uložit svou práci. Chcete-li vypnout systém pomocí vysílané zprávy, použijte tuto syntaxi:

sudo shutdown

Například ve výše uvedeném scénáři můžete příkaz použít následovně:

sudo shutdown 16:30 “Vypnutí systému naplánováno na 16:30. Uložte si prosím svou práci. Děkuji.“

  Jak používat filtry Wireshark v systému Linux

Jakmile provedete výše uvedený příkaz, všichni aktuálně přihlášení uživatelé uvidí tuto vysílanou zprávu na své zdi:

Broadcast message from [email protected] on pts/1 (Tue 2023-03-21 06:35:46 UTC):

System shutdown scheduled at 16:30. Please do save your work. Thank You.
The system is going down for poweroff at Tue 2023-03-21 06:45:46 UTC!

Vypněte systém Linux pomocí příkazu Halt

Mezi mnoha uživateli Linuxu existuje běžná mylná představa, že procesy zastavení i vypnutí jsou stejné, protože se zdá, že oba vedou ke stejnému výstupu. Příkaz halt se však obecně používá k odeslání systému do stavu zastavení, kdy je jakékoli další zpracování dat CPU zastaveno, zatímco napájení systému zůstává nedotčeno. Na druhé straně příkaz shutdown v Linuxu zastaví zpracování CPU spolu s odpojením napájení systému. Chcete-li vypnout systém Linux se zastavením v příkazovém řádku, použijte níže uvedenou syntaxi:

sudo halt -p

Vypněte systém Linux pomocí příkazu Poweroff

Příkaz k vypnutí i příkaz k vypnutí zní velmi podobně, ale mají své rozdíly. Příkaz k vypnutí má „agresivnější“ přístup a přímo okamžitě odpojí napájení systému. Pokud je příkaz použit neúmyslně, může vést ke ztrátě uživatelských dat. Kdežto příkaz shutdown má ladnější přístup, kdy uloženou práci nejprve zapíše na disk, zastaví různé procesy CPU a nakonec odpojí napájení systému. Chcete-li vypnout systém pomocí příkazu poweroff, použijte tuto syntaxi:

sudo vypnutí

Vypněte Linux PC pomocí příkazu init

Příkaz init se používá k úpravě úrovní běhu nebo provozního stavu procesu. V Linuxu a dalších operačních systémech podobných Unixu jsou „úrovně běhu“ předdefinované stavy systému, které určují, které systémové služby běží. Každá úroveň běhu má specifickou sadu služeb a démonů, které se spouštějí nebo zastavují, a úrovně běhu lze upravit, aby se změnil stav systému. Existuje 6 různých typů úrovní běhu, které lze určit pro různé situace:

RunlevelDescription0Vypne systém normálním postupem.1nastavení režimu pro jednoho uživatele2nastavení režimu pro více uživatelů bez připojení k síti3nastavení režimu pro více uživatelů se sítí4používané uživatelem pro své specifické potřeby5používá se k nastavení režimu pro více uživatelů se sítí a GUI6používají se k restartování systému

  Jak používat příkaz less v systému Linux

Pomocí příkazu init můžete vypnout systém Linux pomocí následující syntaxe:

sudo init 0

Když vyberete úroveň běhu 0, příkaz init zaujme elegantnější přístup příkazu k vypnutí – nejprve zapíše provedené změny na disk, zastaví zpracování CPU a nakonec vypne napájení systému.

Jak vypnout Linux pomocí metody GUI

Metoda GUI pro vypnutí systému může fungovat pouze na instalacích Linuxu. Tato metoda je běžnější mezi začátečníky a pravděpodobně se s ní nejsnáze pracuje. Zde jsme probrali, jak vypnout systémy Gnome, KDE a Linux založené na Mate. Ale buďte si jisti, že podobné kroky musíte provést na většině ostatních distribucí Linuxu.

Vypněte systém založený na Gnome

1. Nejprve přejděte do pravého horního rohu a klikněte tam.

2. V rozevírací nabídce klikněte na možnost ⏻ Vypnout/Odhlásit. Poté vyberte možnost „Vypnout…“.

3. Otevře se nové dialogové okno. Nyní klikněte na tlačítko Vypnout a nakonec systém vypněte. Pokud v této fázi nevyberete žádnou možnost, systém se během následujících 60 sekund automaticky vypne.

Vypněte systém založený na KDE

1. Otevřete panel aplikací zespodu nebo stiskněte klávesu „Super“ na klávesnici. Na většině klávesnic je super klávesa označena jako „ikona Windows“.

2. Vyberte možnost „⏻ Quit“ ve spodní části zásobníku.

3. Tím se zobrazí nové dialogové okno s tlačítky Pozastavit, Restartovat a Vypnout. Klepnutím na tlačítko Vypnout definitivně vypnete systém Linux. Pokud nevyberete žádnou možnost, systém se během následujících 60 sekund automaticky vypne.

Vypněte Mate-Based System

1. Přejděte do nabídky „Systém“ v horní liště a z rozbalovací nabídky vyberte možnost „Vypnout“.

2. Případně klikněte na tlačítko „⁝⁝⁝ Menu“ ve spodní části nebo stiskněte klávesu „Super“ na klávesnici. Na většině klávesnic je super klávesa označena jako „ikona Windows“. Klikněte na ikonu ⏻ v dolní části.

3. Otevře se nové dialogové okno s tlačítky Pozastavit, Restartovat a Vypnout. Klepnutím na tlačítko Vypnout definitivně vypnete systém.

Snadné způsoby vypnutí systému Linux

Přestože je metoda GUI velmi snadno použitelná, nenabízí spoustu možností, s nimiž si hrát. Může fungovat pouze ve verzích Desktop Linux. V tomto článku jsme ukázali několik velmi jednoduchých metod pro uživatele příkazového řádku i GUI, jak vypnout jejich systémy Linux. Osobně se domnívám, že metoda příkazového řádku funguje nejlépe pro nejrůznější případy použití a je mnohem rychlejší než metoda GUI. Mezitím si prohlédněte náš seznam více než 50 základních příkazů Linuxu, které vám pomohou pracovat efektivněji v příkazovém řádku systému Linux. Dejte nám vědět v komentářích, pokud narazíte na nějaké problémy.