Jak vytvořit pruhovanou tabulku v aplikaci Microsoft Word

Tabulky mohou být obtížně čitelné. Přidání stínovaných pruhů do tabulky zlepšuje čitelnost a opravdu jen zlepšuje vzhled. Zde je návod, jak přidat prokládání do tabulek Excelu.

Vložení tabulky do aplikace Word

Nejprve musíte přidat tabulku. Přejděte na kartu „Vložit“ a poté klikněte na tlačítko „Tabulka“.

Rozbalovací nabídka vám umožňuje vytvořit si vlastní tabulku nebo použít jednu z vestavěných tabulek společnosti Microsoft. Chcete-li najít tyto vestavěné tabulky, najeďte myší na „Rychlé tabulky“ a zobrazí se další nabídka. Zde si můžete vybrat tabulku, kterou potřebujete – kalendáře, tabulkové seznamy, tabulky s podnadpisy atd.

Pokud požadovaný styl tabulky není na předdefinovaném seznamu, existuje několik možností, jak vytvořit svůj vlastní. Jednou z rychlejších možností, za předpokladu, že budete potřebovat pouze stůl o rozměrech 10×8 nebo menší, je použít nástroj pro tvorbu tabulek aplikace Word.

Zpět v nabídce „Tabulka“ umístěte ukazatel myši na požadovaný počet sloupců a řádků. Pokud byste například chtěli tabulku se čtyřmi sloupci a pěti řádky, vypadala by asi takto:

Pokud potřebujete něco většího, klikněte nejprve na možnost „Vložit tabulku…“.

Okno Vložit tabulku umožňuje vytvořit tabulku s až 63 sloupci a 32 767 řádky. Navíc vám umožňuje manipulovat s chováním automatického přizpůsobení a uložit vaše nastavení pro budoucí tabulky. Zadejte specifikace tabulky, vyberte předvolby automatického přizpůsobení a klikněte na „OK“. V tomto příkladu vytvoříme stůl 4×15.

Přidání okrajů a stínování

Pojďme si trochu pohrát s naším stolem. Nejprve se zbavme některých okrajů, počínaje horní řadou.

V našem horním řádku odebereme levý, pravý a horní okraj a ponecháme spodní. Chcete-li to provést, zvýrazněte celý horní řádek. Na kartě „Návrh“ klikněte na „Hranice“.

V nabídce, která se zobrazí, zrušte výběr horní, levé, pravé a vnitřní okraje.

Dále zvýrazněte v prvním sloupci všechny kromě prvního a druhého řádku, vraťte se zpět do nabídky ohraničení a zrušte zaškrtnutí políčka Dolní, Nahoře, Vlevo a Uvnitř ohraničení.

Nakonec v prvním sloupci zvýrazněte pole na druhém řádku, vraťte se zpět do nabídky ohraničení a zrušte výběr možnosti Levý okraj.

Nyní bychom měli mít tabulku, která vypadá takto:

Zkusme zlepšit čitelnost přidáním pruhů do naší tabulky. Zvýrazněte druhý řádek tabulky. Na kartě „Design“ vyberte „Shading“.

Vyberte barvu, kterou chcete použít pro zvýrazněný řádek. Vybereme nejsvětlejší odstín modré.

Jak vidíte, druhá řada bude ve světlém odstínu modré. Pokračujte a opakujte to pro každý sudý řádek. Jakmile to uděláte, váš stůl bude vypadat takto:

Nyní máme vlastní tabulku s pruhovanými řádky. S touto funkcí můžete dělat hodně, tak si s ní pohrajte a vytvořte ten nejlepší stůl, jaký můžete!