etechblog

Jak vytvořit záložní server Dropbox na Linuxu

Bezhlavý záložní server Dropbox začíná instalací verze Dropboxu pro příkazový řádek. V tomto případě použijeme nástroj Dropbox Uploader. Je to skript, který velmi usnadňuje automatické nahrávání obsahu do Dropboxu přes příkazový řádek.

Nainstalujte Git

Chcete-li získat tento skript, musíte mít na svém počítači se systémem Linux nainstalovaný balíček Git. Otevřete okno terminálu a zadejte následující příkazy, abyste mohli pracovat s Git.

Ubuntu

sudo apt install git

Debian

sudo apt-get install git

Arch Linux

sudo pacman-S git

Fedora

sudo dnf install git

OpenSUSE

sudo zypper install git

Ostatní Linuxy

Git je všudypřítomný. V důsledku toho by uživatelé i na nejobskurnější distribuci Linuxu měli mít možnost si jej nainstalovat. Pomocí správce balíčků vyhledejte „git“ a nainstalujte jej. Případně zkontrolujte Pkgs.org pro instalační program ke stažení.

Dropbox Uploader

Jakmile je nástroj Git nainstalován, můžeme jej použít k získání kódu pro Dropbox Uploader. V terminálu naklonujte zdrojový kód na počítači se systémem Linux:

git clone https://github.com/andreafabrizi/Dropbox-Uploader.git

Pomocí příkazu CD přesuňte terminál do nově naklonované složky Dropbox-Uploader.

cd Dropbox-Uploader

Odtud lze skript použít, ale nebude fungovat správně. Abyste zajistili, že Dropbox Uploader běží přímo na Linuxu, budete muset aktualizovat jeho oprávnění. V konečném důsledku je nástroj Dropbox Uploader skript Shell, takže bude stačit jednoduchý chmod.

chmod +x dropbox_uploader.sh

Dropbox Uploader funguje na principu dropbox_uploader.sh. Nástroj však také přichází s několika dalšími skripty, které mohou uživatelé používat pro práci s Dropboxem. Volitelně aktualizujte oprávnění u těchto souborů na:

chmod +x dropShell.sh

chmod +x testUnit.sh

Nastavte Dropbox API

Nyní, když je zálohovací software Dropbox na vašem počítači se systémem Linux, můžeme nastavit systém zálohování. Prvním krokem je vytvoření nového kódu aplikace Dropbox. Tento kód bude použit k přihlášení Dropboxu k vašemu účtu. Chcete-li vytvořit novou aplikaci, přejděte na oficiální vývojářské stránkynajděte tlačítko „vytvořit aplikaci“ a klikněte na něj.

  Zabraňte ostatním v úpravě důležitých částí sdíleného souboru aplikace Word

Kliknutím na „vytvořit aplikaci“ se dostanete na stránku API. Pokračujte výběrem „Dropbox API“.

Dále vyberte úroveň přístupu, kterou by měl mít Dropbox Uploader. Nejlepších výsledků dosáhnete výběrem „Plný přístup“. Díky tomu bude fungovat ve více složkách v celém účtu, nikoli pouze v jedné oblasti.

Napište název aplikace a dokončete kliknutím na tlačítko „vytvořit aplikaci“.

Poté, co projdete procesem vytvoření aplikace ve vývojářském centru, budete přesměrováni na položku aplikace Dropbox pro nástroj pro nahrávání. Přejděte dolů, najděte „Vygenerovaný přístupový token“ a klikněte na tlačítko „Vygenerovat“.

Vytváření záloh

Máte nastavenou stránku Dropbox API pro nahrávajícího a přístupový token, který s ní můžete použít. Dalším krokem je přidružení skriptu k vašemu účtu. Chcete-li to provést, přejděte do terminálu a spusťte nástroj Dropbox Uploader.

  Jak vložit kresbu Google do Dokumentů Google

./dropbox_uploader.sh

Když skript spustíte poprvé, požádá vás o přístupový token. Vraťte se na stránku Dropbox API a zkopírujte nový přístupový kód z předchozího.

Po přidání nového přístupového kódu je bezpečné spustit zálohování. Začněte tím, že pomocí nástroje pro nahrávání vytvoříte novou složku:

./dropbox_uploader.sh mkdir Backup

Spuštění mkdir vytvoří vzdálenou záložní složku ve vašem účtu Dropbox. Odtud do něj budete moci nahrávat soubory. Chcete-li nahrát, spusťte níže uvedený příkaz.

Poznámka: Dropbox Uploader zvládne více než jen soubory Tar.gz. Přizpůsobte si níže uvedený příkaz a nahrajte jakýkoli druh souboru.

./dropbox_uploader.sh upload /home/username/location/of/file.tar.gz

Automatizace zálohování

Ruční nahrávání je hezké, ale je lepší takové věci automatizovat. Pro tuto práci je nejlepší použít Cron. V terminálu získejte Root pomocí su nebo sudo.

  Co se stane s vaším chytrým domem, když vypadne proud?

su –

nebo

sudo -s

V kořenovém prostředí otevřete Cron:

crontab -e

Vyberte možnost použít Nano jako editor. Poté do souboru Cron vložte následující.

Poznámka: Tento příkaz Cron řekne vašemu počítači se systémem Linux, aby zkomprimoval zálohu a nahrál ji do složky Backup v Dropboxu každý den v 8:06.

06 08 * * 6 tar -zcvf backup-$(date +%Y-%m-%d).tar.gz /home/username/;/home/username/Dropbox-Uploader/dropbox_uploader.sh upload /home/username/backup-$(date +%Y-%m-%d).tar.gz Backups

Uložte příkaz do Cronu. Po uložení váš počítač automaticky pořídí snímek /home/username/, zkomprimuje jej do archivu Tar.gz, opatří datem a nahraje do Dropboxu. Nechcete zálohovat celou domovskou složku podle plánu? Upravte cesty ke složce tak, aby ukazovala na konkrétní složku.

Pokud vše vypadá dobře, uložte nový soubor Cron v Nano pomocí Ctrl + O.

Zakázat automatické zálohování

Automatické zálohování do Dropboxu je skvělé, ale pokud to chcete řešit pouze ručně, odeberte příkaz z Cronu:

su -
crontab -e

Stejně jako dříve uložte úpravy pomocí Ctrl + O. Po uložení se automatické zálohování zastaví.

x